ÇYDD'nin Fazıl Say'lı 20. yıl coşkusu

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) önceki akşam Fazıl Say ve arkadaşlarının sahne aldığı muhteşem bir konserle 20. yılını kutladı

 

Birçok ünlünün de geldiği gecede konserde Say, ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan’a iki hafta önce haksızlık yapıldığını belirterek “Kimilerimiz tepki gösterdik, kimilerimiz karşısında durduk. Ama görüyorum ki başarmışız” dedi. Bilet satışıyla elde edilen yaklaşık 250 bin lira kızların okuması için harcanacak.
Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki geceye yaklaşık 2 bin kişi katıldı ve zaten kapasitesi 2 bin kişilik olan salonu doldurdu. İki hafta önce Ergenekon operasyonu kapsamında evi aranan Saylan, sahneye tekerlekli sandalyeyle çıkarak burslu çocukların yanına geçti. Bu arada salonda büyük bir alkış koptu. Saylan, şöyle konuştu:
“Sizleri görmek bize güç veriyor. Biz Atatürk ilkelerine bağlı ve demokratik bir derneğiz. Önceden bize uzaktan bakıyordunuz. Şimdi yanımızdasınız. Sizi böyle görmek beni çok mutlu etti. Kuruluş amacımız gerçekleşir duruma geldi. Bugüne kadar 29 bin üniversiteiye burs vermişiz. Mutlaka içlerinden bir, iki tane yanlışı çıkabilir. Bunda bizim suçumuz ne. Burası Atatürk Türkiye’si. Derneğimiz partiler üstüdür. Doğruların yanında, yalnışların karşısındayız. Eğitimimiz de çok değişmeli. Ana sınıfları yasallaşsın. Liseler zorunlu eğitim olsun. Mesela liselerde 4. yıl lüzumsuz, çıkarılsın. Kız çocuklar 18’inden önce evlenmesin diye eğitim zorunlu olsun. Ben olmasam da arkadaşlarım bu misyonu sürdürecek.”
Daha sonra sahneye Fazıl Say çıktı. Say bu arada Türkan Saylan’ın yanında oturan kızı Kumru’yu yanına alarak davetlileri selamladı. “15 yıl önce bu dernek için yine sahne almıştım. Burada birçok geceye çıktım ama ilk Lütfi Kırdar’ı bu kadar dolu ve güzel görüyorum” diyen Say, iki hafta önce Türkan Saylan’a büyük bir haksızlık yapıldığını söyledi. Fazıl Say, “Kimilerimiz tepki gösterdik, kimilerimiz karşısında durduk. Ama görüyorum ki başarmışız” dedi.
Konser öncesi biletli davetlilerin bir kısmıda sahneye oturtuldu ve burs alan öğrencilerle konseri iç içe izlediler. Saylan konser bitene kadar geceden ayrılmak istemedi. Gecede tüm yerler dolunca izleyicilerin bir bölümü konseri sahneye yerleştirilen koltuklarda izledi. Geceye Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, Bergüzar Korel - Halit Ergenç, Osman Çarmıklı, Türkan Sabancı, Atıl Kutoğlu, İpek Kramer, Aslı-Can Ekşioğlu, Dolunay Soysert, Sinan Tuzcu, Zafer Algöz, Nihat Odabaşı, Beste Bereket, Güven Kıraç, Nejat Yavaşoğulları, Betina Machler, Dilek Hanif, Hıncal Uluç ve Nebil Özgentürk gibi ünlüler katıldı. 125 TL’den satılan olan her konser bileti, bir öğrencinin bir aylık bursunu karşılıyor olacak. (Radikal)