ÇYDD'nin kamu spotuna ret: 2 saniye fazla

ÇYDD'nin kamu spotuna ret: 2 saniye fazla
ÇYDD'nin kamu spotuna ret: 2 saniye fazla

RTÜK, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) televizyonlarda yayımlatmak istediği kamu spotunu reddetti. Beren Saat’e de teşekkür edilen kamu spotunun reddedilme gerekçeleri arasında iki saniye uzun olduğu ve bir ticari kuruluşun isminin görülmesi yer aldı.
ÇYDD, ‘Baba Beni Okula Gönder-2014’ projesi kapsamında hazırladıkları kamu spotuna onay almak için RTÜK’e başvurdu. Ancak Üst Kurul, 45 saniye olması gereken kamu spotunun 47 saniye olarak hazırlandığını bildirdi. PTOT Films ve 1000 Volt isimli ticari kuruluşların isimlerine yer verilen kamu spotunun televizyonlarda yayımlanmasına izin verilmedi. İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü’nün izin verdiği proje desteklenirse bir yılın sonunda 10 milyar 426 milyon lira toplanması planlanıyor. Bu parayla 1500 liseli kız öğrenciye 4 yıllık eğitim desteği verilecek. İhtiyaç duyulan yerlere 100 kapasiteli üç kız yurdu ve üç köy okulu yapılacak. RTÜK’ün MHP kontenjanından seçilen üyesi Esat Çıplak, Üst Kurul’un bu konuya ideolojik yaklaştığını belirterek, “Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin Türk toplumundaki algısı bellidir. Türkiye ’nin eğitim sıkıntılarına derneğin çare olmaya çalıştığı da herkesin malumudur. RTÜK’ün normalde eksiklikleri derneğe bildirmesi ve buna uygun olarak kamu spotu hazırlatmasını istemesi gerekir. Oysa istek direkt reddedildi” dedi.

Yeniden başvuru

RTÜK yetkililerinden edinilen bilgiye göre film, Kamu Spotları Yönergesi’ne uygun hale getirilirse yeniden Üst Kurul’un onayına sunulabilecek. Üst Kurul’un, ÇYDD tarafından 2012 ve 2013 yıllarında hazırlanan ‘Baba Beni Okula Gönder 2012’, ‘Anadolu’da Bir Kızım Var Öğretmen Olacak’, ‘Bir Işık da Siz Yakın’ ve ‘Daha Eğitimli ve Çağdaş Bir Türkiye İçin Daha Yapacak Çok Şey Var’ konulu 4 spot filme de televizyonlarda yayınlanmak üzere onay verdiği öğrenildi.