D-100 karayolu sel nedeniyle çift yönlü ulaşıma kapandı!

D-100 karayolu sel nedeniyle çift yönlü ulaşıma kapandı!
D-100 karayolu sel nedeniyle çift yönlü ulaşıma kapandı!
Adapazarı'nda etkili olan sağanak yağmur heyelana neden oldu. Araçları önüne katıp sürükleyen sel suları ortaya inanılmaz görüntüler çıkardı. Sel sularına kapılan bir kişi hayatını kaybetti.

RADİKAL- Heyelan nedeniyle Aşağı Dereköy mevkiinde toprak yığınları ve devrilen ağaçlar, D-100 karayolunu doldurdu. Karayolunun iki yönü de ulaşıma kapandı.

Bugün bölgeyi etkisi altına alan sağanak yağmur hayatı olumsuz etkiledi. Birçok ev ve işyerini su basarken, ekili alanlar da zarar gördü. Saat 17.00 sıralarında ise yağışların etkisiyle, Adapazarı'nın Aşağı Dereköy mevkiinde heyelan meydana geldi. Heyelan nedeniyle Sakarya Üniversitesi Kampüs Kavşağı yakınında toprak yığınları ve devrilen ağaçlar D-100 karayolunu kapattı. İlk belirlemelere göre ölen ya da yaralanan olmadı. Heyelan nedeniyle D-100 karayolunun her iki yönü de ulaşıma kapandı. İzmit ve Adapazarı'nda araçlar TEM'e yönlendirilirken, bölgede yolu açma çalışması başlatıldı.


CESEDİ 2 KİLOMETRE UZAKTA BULUNDU

Öte yandan engelli olduğu öğrenilen Gülderen Altunburak isimli kadın da sel sularına kapılarak can verdi. Altınburak'ın cesedi evinden 2 kilometre uzakta bulundu


Yağışın ardından oluşan oluşan sel suları araçları sürükledi. Kamyon ve TIR'lardaki yük paletleri de yola dağıldı. Ani bastıran sel suları D-100 karayolunda 'mini şelalelerin' oluşmasına yol açtı.

ZODYAKLI KURTARMA OPERASYONU

Kartepe İlçesi’nde oluşan su birikintileri nedeniyle  vatandaşlar zor anlar yaşadı. Kocaeli Üniversitesi Nuh Çimento Prof. Dr. Baki Komşuoğlu  Meslek Yüksekokulu’ndaki 10 öğrenci ile çevrede bulunan evlerdeki 5 kişi bölgedeki su seviyesinin 1.5 metreye ulaşması nedeniyle mahsur kaldı. Kocaeli Büyükşehir ve Kartepe Belediyesi’ne ait itfaiye ekipleri Zodyak botlarla mahsur kalanları kurtardı.4 SAATLİK ÇALIŞMAYLA TRAFİĞE AÇILDI

Sakarya'da, sağanağın ardından oluşan sel nedeniyle kapanan D-100 karayolu, karayolları ve belediye ekiplerinin yaklaşık 4 saat süren çalışması sonucu akşam saatlerine ulaşıma açıldı. D-100 karayolunda her iki istikamette araçların geçişlerine kontrollü izin veriliyor.

(DHA)