'Da Vinci' dizisinde Türkler hakkında tartışılacak sözler

'Da Vinci' dizisinde Türkler hakkında tartışılacak sözler
'Da Vinci' dizisinde Türkler hakkında tartışılacak sözler
Da Vinci's Demons dizisinde yine Türkler ve Osmanlı hakkında tartışılacak sözler

Yayınlandığı ilk bölümündeki Türk karakteriyle dikkati çeken Da Vinci’s Demons isimli dizide Osmanlı ve Türkler yine olayların merkezinde.

‘TANRININ İNSANLIĞIN BAŞINA AÇTIĞI BİR SÜRÜ SORUN VARDIR’

Dizinin bu hafta yayınlanan 6’ncı bölümünün büyük bir kısmında Osmanlı, Türkler ve Fatih Sultan Mehmet işlendi. Tarihteki adıyla ‘Kazıklı Voyvoda’ ve ‘Drakula’ olarak bilinen, esir aldığı Osmanlı askerlerini kazıklara çakarak işkenceyle öldürmesiyle anılan Eflak Voyvodası III. Vlad, Türkler, Osmanlı ve Fatih Sultan Mehmet hakkında söyledikleriyle diziye damgasını vurdu.

Dizinin bu haftaki bölümünde Leonardo Da Vinci, esir tutulan Osmanlı imparatorluğunda görevli bir Habeşli’yi kurtarmak için Voyvoda’yı ziyarete gitti. Da Vinci’yi ormanlık bir alanda karşılayan Kazıklı Voyvoda, daha ilk dakikalardan itibaren Türkler hakkında konuşup nefretini dile getirmeye başlayarak, “Tanrının insanlığın başına açtığı bir sürü sorun vardır; depremler, volkanlar, salgınlar ve kanserler. Ama bunlardan daha kötüsü başımıza Türkleri ve Tatarları salmış…” dedi.


Daha sonra Da Vinci’yi sarayına götüren Voyvoda, hemen hemen her diyaloğunda Osmanlı ve Türkler’i kötülemeye devam etti. Dizide, babası tarafından bağlılığı bildirmek ve eğitim alması için Sultan 2’nci Murat’a verilen, eğitimi tamamlandıktan sonra da Voyvoda olması için Eflak- Boğdan’a geri gönderilen Vlad’ın (Kazıklı Voyvoda), Osmanlı İmparatorluğu’nun himayesinde olduğu tüm dönemde zindanlara atıldığını ve çeşitli işkenceler gördüğünü iddia etti. Dizide bir Türk'ü de köpeklere parçalatarak öldürten Vlad, bölüm sonunda ise Leonardo ve 2 arkadaşı tarafından sarayın penceresinden aşağıya atıldı. Voyvoda'yı aşağıya atan Leonardo, esir tuttuğu Habeşli’yi kurtardı ancak Vlad’ın ölmemesi dikkati çekti.

İlk bölümündeki Türk karakterinin Müslüman olmaması ve uyuşturucu kullanması nedeniyle tartışma yaratan dizide Türkler ile Osmanlı, ilerleyen bölümlerde de çokça yer tutacağa benziyor.(dha.com.tr/Rıza Gereniz)


  http://www.radikal.com.tr/1134308113430818

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DA VINCI dizisi - biologie

  Tarih Programlarini hic kacirmadan dinleyen ve yurt disinda yasayan biri olarak Tarihin insani tarif eden cok önemli bir kültür oldugunu varsayarak Dizide kurgunun cok iyi oldugunu düsünüyorum. söyleki böyle dizileri izlerken o zamanin sartlarini gözardi etmemek gerek. Osmanlinin o zamanki gücü avrupanin heryerine yansimistir ve görüldügü üzereki dizileri bilem etkilemektedir. kisacasi öyle alinicak büyütecek bir durum yoktur. yanliz sunuda eklemeden edemeyecegim..Romanyalilari burda tanitim..Türklere karsi büyük antipatileri var. bir yarar zarar gibi bakarsak diziye Dracula gibi psikopat gösterilmeleri bizim lehimizedir.

  da vinci - Heja Baran

  adamlar yapmış ve olmuş dogrudur yani biz her kesin başına bela olmadık mı? gerek osmanlı gerek türk olarak her yeri işgal etmedik mi? What can I say, sometimes !!

  Çok ayıp Radikal! - sinanizmir

  Yani yapacak başka haber kalmadı bu saçmalığı mı haber yapıyorsunuz? Dizinin son bölümünü izlerken eşimle "şimdi" dedik "bir iki tane kompleksli kendini bilmez tip çıkar, vay türklere hakaret edildi diye ortalığı ayağa kaldırır mı dersin" diye konuşmuş ve yok artık o kadar da değildir heralde demiştik. O kadar da vahimmiş demek ki basının ve toplumun durumu. Da Vinci dizisini takip edenler bilir ki o dönemki Papa'yı adamlar dizide ne hale soktular. Katil, eşcinsel, sürekli mal meydanda dolanan korkunç kötü bir tip. Papa'dan bahsediyorum. Ve neredeyse her bölümde adamı bu haliyle (kötü ve anadan doğma) görüyorsunuz. Hani Vatikan ayağa kalkıp diziyi yayından kaldırmaya çalışsa yeridir. Lakin Vatikan gık demiyor. Bizim Türkler ve basın (ve Radikal gazetesi) işi gücü bırakmış dizide geçen bir cümleyi cımbızlayıp, Türk düşmanlığı yapılıyor diye feveran koparıyor. Bırakın bu kompleksleri artık! Çok ayıp!

  oturmak - namikral

  suleman dizisindeki gibi sarayda oturup onlari kotulemek assalamak kolay, bide bunlarin tarafindan bakmak lazim.

  Tanrı Sorun Yaratmaz.... - Kim Bilir

  Tanrıya inancı olmayanlar/inancı zayıf dünyadaki tüm sorunların kaynağı olarak onu görürler. Halbuki bu onun varlığının kabulüdür. Ayrıca Tanrı hayatı ve canlıları yaratmıştır. Sorunlar (Onlara sorun olarak gözükenler)onların kararları ve davranışları sonucu oluşandır. Dünyanın hiç bir dönemimde insanlar Tanrının emir ve steklerine tam olarak uymamışlar, yasaklarını bir şekilde görmezden gelmişlerdir. Felaket denilen ne varsa bu yok sayışların neticesindedir.

  DAVİNCİ DİZİSİ - m.rozbilen

  Allahın bildiğini kuldan niye saklıyorsunuz? Bu konuda en çok dertli olan herhalde kürtler. "Ey Allahım ne günah işledik ki bunları başımıza musallat ettin" diyorlardır.Bak sana yıllar yılı adamlar ben kürdüm dedikçe hem aşağılandı hem de hayır sen Türksün dediler.Devletimizin elinden gelse dünyayı türkleştireceğiz ama kader utansın olmuyor.

  Dünyada hic bir egemen güc mahsum olmamisdir - siradanbirisi

  bu ister osmanli (türk-kürt) olsun, ister abd, ister rusya vs. olsun. Egemen gücler her zaman cevresinde baski politikalarla ayakda kalmislardir. Bu dini temsilciler icinde gecerli. ister avrupanin hac seferleri olsun istersede islamiyetin yayilmasini sagliyan baskici arap politikasi olsun.