DA14 asteoridi dünyayı sıyırıp geçecek

DA14 asteoridi dünyayı sıyırıp geçecek
DA14 asteoridi dünyayı sıyırıp geçecek

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi ( NASA ), 15 Şubat’ta bir asteroidin Dünya ’nın çok yakınından geçeceğini açıkladı. NASA’nın Dünyaya Yakın Uzay Cisimleri Programı’ndan Don Yeomans, yarım futbol sahası büyüklüğündeki ‘012-DA14’ asteroidin, kaydedilmiş tarihte şimdiye kadar dünyanın en yakınından geçen asteroit olacağını söyledi.

Dünyaya uydulardan daha yakın olacak!
Asteroidin dünyaya kesinlikle çarpmayacağının altını çizen Yeomans, “Dünyanın yaklaşık 28 bin kilometre uzağından geçecek asteroit, yeryüzüne insan yapımı uydulardan bile daha yakın olacak. Asteroit, Alçak Dünya Yörüngesi’ne yerleştirilen Uluslararası Uzay İstasyonu ve gözlem uyduları ile Dünya’nın arasından geçip yoluna devam edecek” dedi.
Yaklaşık 50 metre genişliğindeki asteroidin geçişini Mojave Çölü’ndeki Goldstone Radarı ile izleyecek NASA, boyutları, dönüş hızı ve yansıtma gibi özelliklerini belirledikten sonra DA14’ün üç boyutlu radar haritasını çıkaracak.
Gökcismi, saatte 29 bin kilometre hızla hareket ettiği için amatör gökbilimciler ve meraklılar tarafından gözlenmesi mümkün olmayacak. Sadece deneyimli ve şanslı gözlemciler, DA14’ü bir anlığına görebilecek.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  NASA

  ,

  Futbol

  ,

  gözlem