'Dadaşlar'ın baleye bakışı bir başka!

'Dadaşlar'ın baleye bakışı bir başka!
'Dadaşlar'ın baleye bakışı bir başka!

Kursta 50 kız çocuk eğitim görüyor.

Erzurumlular, açılan bale kursuna kız çocuklarını gönderdi, erkeklerse veto yedi. Gerekçe: Tayt Dadaşı bozar

 

Turgay İPEK

ERZURUM - Erzurum'da 2 ay önce açılan Özel Erteknopark Kültür Spor ve Sanat Galerisinde başlayan bale kurslarına kız çocuklarını gönderen Erzurumluların, erkek çocuklarını ise göndermediği ortaya çıktı. Halen 3- 9 yaş arası 50 kız çocuğunun bale eğitimi aldığı kursta bir tek erkek çocuk dahi bulunmadığını açıklayan Galeri Müdürü Ahu Kadanalı, “Aileler, kursa kız çocuklarını rahatlıkla getiriyor. Ancak erkek çocuklarını ‘Tayt Dadaşı bozar’ düşüncesiyle göndermiyorlar” dedi.
Terminal Caddesi’nde sadece Pazar günleri verilen bale kursuna kızların yoğun ilgi gösterdiğini belirten Erteknopark Kültür Spor ve Sanat Galerisi Müdürü Ahu Kadanalı şunları söyledi: “Bale kursuna yaşları 3 ila 9 arasında değişen 50 kız öğrenci katılıyor. Balerinde sıkıntımız yok. Ancak aileler, ‘tayt’ giyen çocuğun erkeklik grurunun zedeleneceğini düşünüyorlar. Ailelere de söylüyoruz. Biz burada çocuklara tayt giydirmiyoruz. Çalışmaları eşorfmanla yapıyoruz. Sadece sahneye çıktığı zaman tayt giyer. Bale bir vücut eğitimidir. Erkek ya da kız adımlamamız yok. Çocuklara ilk önce ritmik jimnastik, daha sonra bale eğitimi veriyoruz. Ailelerin düşündüğü gibi balet olmak erkeği bozmaz. Bana göre, hiçbir mahsur yok bunda. Ancak aileler yalnızca kız çocuklarını kursa getiriyorlar. Balet yaşını 3- 5 arasına indirdik. Bunun üzerine üç erkek öğrenci kaydı yaptırdılar. Ama onlar da gelmedi. Babalar erkek çocuğunu erkek gibi yetiştirmek istiyor.”
Bale kursuna 6 yaşındaki kızını getiren 2 çocuk babası Erzurumlu Naci Özdemir ise, “Kızımı bale kursuna yazdırdım. Erkek çocuğun burada işi ne? Oğlumu erkek gibi yetiştirmek istiyorum. Getirsem tepki göreceğimi sanmıyorum ama, çocuk kılıbık muhabbeti ile karşılaşabilir.” (dha)