Dadı operasyonunda ünlü isimlere ceza!

Dadı operasyonunda ünlü isimlere ceza!
Dadı operasyonunda ünlü isimlere ceza!
Işın Karaca ve Rojin'in de aralarında olduğu 12 ünlü isim 'dadı' operasyonunda şüpheli sıfatıyla ifade verdi
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - Yurtdışından getirilen ve pasaportlarına el koydukları yabancı uyruklu kadınları dadılık, hizmetçilik ve fuhuş sektöründe kullanan çeteye yönelik operasyona ünlü isimler de karıştı. Vizesi, pasportu ve SGK kaydı olmayan dadıları çalıştıran isimlere 9 bin TL idari cezayla beraber adli işlem uygulandı.

İş bulmak vaadiyle Türkiye ’ye gelen yabancı uyruklu şahısların bir ajans pasaportlarına el konulduğu ihbarı üzerine harekete geçen Mali Şube dedektifleri ünlü isimlere ulaştı. Aralarında sanatçı Rojin ile Işın Karaca’nın da olduğu 12 ünlü ismin bu ajanslar aracılığıyla gelen şahısları çalıştırdığı ortaya çıktı. Yapılan operasyonlarda çalışma izni olmayan, vizesi bulunmayan ve SGK kaydı olmayan işçileri çalıştıranlara 9 bin tl cezanın yanı sıra adli işlem de uygulandı. Mali Şube polislerinin operasyonları SGK uzmanlarıya düzenlediği öğrenildi.

İNTERNETE İLAN VERMİŞLER

Pasaportlarına el koydukları şahısları tehdit etmek suretiyle internet üzerinden reklam yapan şebekenin, internette bulunan reklam sitelerine “yabancı yatılı ev işlerine yardımcı bayan eleman temin edilir” “MOLDOV BULGAR GÜRCÜ TÜRMEN ÖZBEK FİLİPİNLİ YATILI YARDIMCI BAKICI 7/24 HİZMET” “Moldov türkmen özbek kırgız gürcü” “SEZER DANIŞMANLIKTAN KOMİSYONSUZ ELEMANLAR” şeklinde bir çok ilan verdikleri tespit edildi.

İnternetten kendilerine ulaşan müşterilere ellerinde bulunan yabancı uyruklu şahısları gönderen şebekenin günü gelen ödemeleri topladıkları ve beğenilmeyerek değiştirilmesi istenen elamanların değişimlerini yaptıkları belirlendi. 

IŞIN KARACA VE ROJİN’NE 9 BİN TL PARA CEZASI KESİLDİ

SGK uzmanları ve polis tarafından 2 sanatçının da kaçak işçi çalıştırdığı belirlendi. Bunun üzerine Işın Karaca ve Rojin’e 9’ar bin TL para cezası kesildi.

16 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Polisin yaptığı takip ve denetimlerin tamamlanmasının ardından geçtiğimiz hafta yabancı uyruklu kadınları Türkiye’ye getirip evlere gönderen şebekeye baskın düzenlendi. Yapılan baskında 16 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 1’i emniyetten serbest kalırken, 15 şüpheliden 5’i sevk edildikleri Çağlayan Adliyesi’nde tutuklanarak ceza evine gönderildi. Bu arada 3 aylık takip sürecinde 26 yabancı uyruklu kadının sınır dışı edildiği öğrenildi.

AVUKAT VE DOKTORLARI 500 İLA 1000 TL’YE ÇALIŞTIRDILAR

Şebekenin yurt dışından getirdikleri kadınlar arasında avukat ve doktorların da bulunduğu öğrenildi. Ülkelerinde az maaş aldıkları için şebeke tarafından Türkiye’ye getirilen kadınların 500 ila 1000 Dolar arası paraya çalıştırıldığı öğrenildi.