'Dadı şebekesi'nin şifreleri çözüldü

'Dadı şebekesi'nin şifreleri çözüldü
'Dadı şebekesi'nin şifreleri çözüldü
İstanbul polisinin çökerttiği 'dadı şebekesi'nin şifreleri çözüldü. Ele geçirilen bir klasörde bazı ünlü isimlerin nasıl dadı istediği bilgisi yer aldı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul polisinin yaklaşık 4 ay önce yaptığı ‘dadı operasyonu’nun ayrıntıları polisin hazırladığı fezlekede ortaya çıktı. Sanatçılar Işın Karaca ve Rojin’e kadar uzanan operasyon İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlar ile Mücadele Şube Müdürlüğü’ne yaklaşık 8 ay önce gelen bir ihbarla başladı. Teknik ve fiziki takip başlatan polis, şebekenin liderliğini Ali Ç.’nin yaptığını belirledi. Beyoğlu’nda bulunan ajansa müşteri kılığında giden polisler iddiaların doğru olduğunu öğrendi. Polis, teknik ve fiziki takibin ardından düzenlediği operasyonla şebekeyi çökertti. Polis şebekenin yurtdışından getirdiği kadınların pasaportuna elkoyduktan sonra 800-1000 dolar karşılığında temizlikçi, bakıcı ve dadı olarak ünlü isimlere pazarladığı, kayıtların ise Sibel isimli kadının masasındaki kırmızı kaplı klasörde tutulduğu bilgisine ulaştı. Şebekenin müşterileri arasında sanatçı, doktor, avukat ve işadamlarının yer aldığı da ortaya çıktı. Şebekenin internet ilanı ile müşteri bulduğu tespit edildi.

7 gün 24 saat hizmet

Şebekenin çalışma yöntemi polisin hazırladığı fezlekeye şöyle yansıdı: “Şebekenin lideri Ali Ç. yabancı uyruklu kadınları çalışma vaadiyle Türkmenistan, Moldova, Gürcistan, Özbekistan ve Bulgaristan gibi ülkelerden getiriyordu. Kadınlar, İstanbul’un çeşitli semtlerinde bulunan şebeke kontrolündeki evlere temizlikçi, bakıcı ya da dadı olarak yerleştiriliyordu. İnternette reklam sitelerine ‘Yabancı, yatılı, ev işlerine yardımcı bayan eleman temin edilir’, ‘Moldovyalı, Bulgar, Gürcü, Türkmen, Özbek, Filipinli yatılı yardımcı bakıcı 7/24 hizmet’ şeklinde ilanlar verilerek müşteri bulunuyordu. “

9 bin lira ceza
Mali polis, teknik çalışması sırasında tespit ettiği izinsiz çalışan dadıları operasyon sırasında gözaltına alırken, dadıları çalıştıranlara da 9’ar bin lira para cezası kesti. Cezalara rağmen bazı ünlü isimlerin hemen yeni dadı arayışlarına geçtikleri de soruşturma dosyasında yer aldı. Yeni dadı arayışına geçenlerden biri de Rojin takma ismini kullanan sanatçı Şükran Ensari oldu. Ensari’nin evindeki Farida Y. isimli Türkmenistan uyruklu dadının polis tarafından gözaltına alınmasından sonra şebeke elemanlarını arayıp yeni dadı istemesi teknik takibe takıldı.

Ucuz işgücü

Operasyonda ucuz işgücü ve özellikle çocukları yabancı dil eğitimi için tercih edilen yabancı bakıcıların özel müşterileri olduğu ortaya çıktı. Mali polisin teknik takibi esnasında şebeke ile irtibatlı olan kişiler dinlemeye takıldı. Bunlar arasında şarkıcı Işın Karaca da yer alıyor. Işın Karaca şebeke elemanı ile yaptığı görüşmede çocuğu için köpekten korkmayan güler yüzlü bakıcı aradığını söylüyor. Operasyon sırasında polis, Işın Karaca’nın evinde çalışan Özbekistanlı bakıcı Farogat P.’yi de gözaltına alarak sınırdışı etti.