Dağ başında hayalet okul

Hizan ilçesine 50 kilometre uzaklıktaki Sağınlı Köyü'nde 2001 yılında eğitime açılan 4 trilyon liralık (4 milyon YTL) Kamran İnan Pansiyonlu İlköğretim Okulu'nda yok yoktu...

BİTLİS - Hizan ilçesine 50 kilometre uzaklıktaki Sağınlı Köyü'nde 2001 yılında eğitime açılan 4 trilyon liralık (4 milyon YTL) Kamran İnan Pansiyonlu İlköğretim Okulu'nda yok yoktu... Su hariç. Hâlâ önünde 80 ton kömür yığılı olan 'hayalet' okul bu yüzden iki yıl sonunda kapandı.
Dağlık arazinin üzerinde bir kartal yuvası edasıyla duran okulda 151'i yatılı 200 öğrenci eğitim görüyordu. Öğretmenler atandı. Kışın kullanılması için 80 ton kömür gönderildi.
Ama 2004-2005 eğitim öğretim yılı itibarıyla okul kapatılınca, sekiz daireli öğretmen lojmanları kaderine terk edildi. Atanan öğretmenler başka okullara atandı. Öğrencilerden, ailesinin durumu iyi olan 30 kadarı Bitlis ve Hizan'daki okullara gönderilirken, diğer öğrenciler ortada kaldı.
Sağınlı köyü halkı, okulun, açıldığı 2001'den beri dört ay dahi eğitim vermediğini iddia etti. Köylüler, "Son derece güzel ve modern bir okul. Her türlü teknolojik olanağı var. Su olmadığı için kapatılıyor. Ancak köyde su kaynağı var. Çocuklarımız eğitimden yoksun bırakılıyor" diye şikâyetçi.
'Çabalarımız sonuçsuz...'
Bitlis Milli Eğitim Müdürü Halit Yüce ise okula su getirme konusunda aşılamayan güçlükleri anlattı: "Okulumuza 1600 metre mesafeden su getirmek durumundayız. Arazi yapısının dik olması ve hava koşullarının engellemesi dolayısıyla, yapılan çalışmalardan sonuç alamadık. Birçok kez onarılan su boruları, heyelan ve yol çalışmalarından kaynaklanan sorunlar yüzünden başarısız kaldı. Okul yetkilileri, kendi imkânlarıyla 20 kez çeşitli şekillerde onarım çalışması yaptırmış. Ancak istenen verim elde edilememiş. Önümüzdeki aylar içinde kalıcı bir çözüm üreterek okulumuzu yeniden açacağız."


    http://www.radikal.com.tr/7418407418400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.