Dağ, mahalleye doğru yürüyor

Artos Dağı'nın Dereiçi denilen uzantısı, 30 metre kaydı. Van'ın Gevaş ilçesine bağlı Pınarbaşı Mahallesi'ni tehdit eden durum, tesadüf sonucu ortaya çıktı.
Haber: OSMAN BEKLEYEN / Arşivi

VAN - Artos Dağı'nın Dereiçi denilen uzantısı, 30 metre kaydı. Van'ın Gevaş ilçesine bağlı Pınarbaşı Mahallesi'ni tehdit eden durum, tesadüf sonucu ortaya çıktı.
DSİ 17. Bölge Müdürlüğü ekipleri Dereiçi mevkiindeki sulama kanalının bozulması üzerine bölgede bir hafta önce inceleme başlattı. Bu sırada toprak altında sıvılaşma, kaymalar, geniş çatlaklar ve 1.5 kilometrelik heyelan tespit edildi. Bölgenin yıllardır Pınarbaşı Mahallesi'ne doğru 25-30 metre hareket ettiğini ve evlere 50 metre kaldığını hesaplayan uzmanların üç gün önce hazırladığı rapor, Van Valiliği ve Gevaş Kaymakamlığı'na gönderildi. Raporda, şöyle denildi: "Heyelanın gövde kesiminin değişik yerlerinde sızıntılar halinde sular akmaktadır. Yağmur ve kar suları da bu hareketlenmeyi hızlandırmaktadır. Bölgenin dibinde bulunan evler, ciddi bir tehlikeyle karşı karşıyadır. Söz konusu evlerin acil olarak boşaltılması gerekmektedir."
Başkan: Boşaltacağız
Gevaş'ın AKP'li Belediye Başkanı Nazmi Sezer, mahalleyi boşaltmak için hazırlık yaptıklarını açıkladı. Sezer, "İlk boşaltacağımız 13 evdeki vatandaşlarımızı konteynırlara yerleştireceğiz. Diğerleri için de geniş çaplı bir araştırma başlattık" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7475037475030

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.