'Dağ' sırası 'ünlü'lerin

Şişli Cumhuriyet Savcılığı'nca üç aydır gizli yürütülen hayali ihracat soruşturması kapsamında 600 kişinin daha ifadesine başvurulacağı belirtildi.
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - Şişli Cumhuriyet Savcılığı'nca üç aydır gizli yürütülen hayali ihracat soruşturması kapsamında 600 kişinin daha ifadesine başvurulacağı belirtildi.
Yurtdışında firarda bulunan Orhan Aslıtürk ile cezaevindeki Muhammed Ciğer'in sahibi olduğu 'Ascor' isimli şirketten naylon fatura alan 150 firmayla ilgili soruşturma, önceki gün yapılan 'Dağ Operasyonu'yla ortaya çıktı. 'Türkiye'nin en büyük hayali ihracat operasyonu' nda Bursa, İzmir ve İstanbul'da 46 kişi gözaltına alındı. Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na çıkarılan 46 kişinin 3.5 saat içinde serbest kalması, operasyonun büyüklüğü konusunda soru işaretine yol açtı.
Ancak Şişli Savcılığı yetkilileri, Ascor dosyasının Türkiye'nin en büyük hayali ihracat vurgunu olduğunu yineleyerek, soruşturmanın 700 kişiyi kapsadığını söyledi. Bugüne kadar 100'e yakın kişinin ifade verdiğini belirten yetkililer, aralarında Türkiye' nin yakından tanığı isimlerin de bulunduğu 600 kişinin önümüzdeki günlerde ifade vereceğini kaydetti. Yetkililer, "Önceki gün alınanlar, sadece naylon fatura alan şirketlerin kayıtlarında isimleri geçen kişilerdi. Şimdiye kadar yaptıklarımız devede kulak kalır. Daha sırada ifade verecek çok kişi var" dedi.
Çağlar da ifade verecek
'Dağ Operasyonu' kapsamında eski Bakan Cavit Çağlar'ın da ifadesi alınacak. Hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan Nergis Holding yönetim kurulu üyesi Erşen Kılıç'ın, aynı zamanda Ascor Holding'de de yönetici olarak görev yaptığı belirlendi. 150 şirketin naylon fatura aldığı ve 2.3 milyar dolarlık bir vurgun olayının yaşandığı Ascor soruşturması bir süre önce sonuçlandı ve 87 sanık hakkında 'vergi kaçakçılığı' davası açıldı. Ascor sanıkları arasında Murat Demirel, Hayyam Garipoğlu, Ali Avni Balkaner, Şevket Demirel, Fuat Süren, Hüseyin Bayraktar ve Emin Cankurtaran da bulunuyor.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  İzmir