Dağcı'nın ölümü

19 Mayıs'ta kötü hava nedeniyle çıkamadığı Ağrı Dağı'na altı gün önce kendi deyimiyle 'intikam tırmanışı' başlatan Sertaç Tümerdem'in cesedi zirvenin 20 metre
aşağısında bulundu.

IĞDIR - Sertaç Tümerdem'in, Türkiye'nin en yüksek dağıyla bir savaşı vardı. 19 Mayıs 2000 günü Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı nedeniyle Ağrı Dağı'nın zirvesine ulaşmak için zorlu koşullarla mücadele etmiş ama bir kaza nedeniyle başaramamıştı. Bir yıl iki ay sonra tekrar Ağrı'daydı. Önceki denemenin adını 'Ata'yı Anma' koyan Tümerdem, son tırmanışını 'intikam tırmanışı'
olarak adlandırmıştı. Ağrı Dağı'ndan
'intikamını almak' için çıktığı yolculukta,
uyarıları dikkate almayacak kadar kararlıydı. Tümerdem hedefine ulaştı. Ancak dönemedi. Cesedi, zirvenin 20 metre uzağındaki bir buzul çukurunda bulundu.
Jandarma kurtarmıştı
İzmir'de beden eğitimi öğretmenliği yapan, ayrıca dalgıç olan, sporun her dalıyla uğraşan Tümerdem için 19 Mayıs 2000'den itibaren Ağrı Dağı bir düşmandı.
O tarihte Ağrı'ya yaptığı tırmanışında 4 bin 300 metrede buzda kayarak, birçok dağcıya mezar olan Cehennem Vadisi'ne doğru yuvarlanmıştı. Bir kayaya tutunarak son anda kurtulan Tümerdem, Iğdır Devlet Hastanesi'ne kaldırılmış, bir süre tedavi gördükten sonra taburcu edilmişti. Iğdır Valisi Mustafa Tamer, "Sakın bir daha tek başına tırmanma" diye uyarırken o, intikam için ant içmişti.
9 Temmuz'da tekrar Iğdır-Doğubayazıt sınırındaki Kabaktepe Köyü'ndeydi. Köyden Ahmet Çakmaz'ı rehber alarak, 5 bin 100 metrelik zirve yolculuğuna başladı. 4 bin 500 metreye tırmanan Tümerdem, Çakmaz'a geri dönmesini söyledi, "Perşembe günü zirve yaparım. Aksilik olursa durumu jandarmaya bildir" dedi.
Tırmanışı sürdürürken, çarşamba günü öğle saatlerinde zirveden dönen 24 kişilik bir dağcı ekibiyle karşılaştı. Ona zirvede tipi olduğunu tek başına buzuldan geçemeyeceğini söylediler. Ama zirveye, yani intikamını almasına sadece üç saatlik yolu vardı. Uyarılara aldırış etmeyecek kadar inatçıydı.
Sevgiliye son mesaj
Zirveye 100 metre kala artık kar ve buzullarla kaplı Ağrı Dağı'nın zirvesinde mücadelesinin en zorlu anlarını yaşıyordu. Cep telefonunda İzmir'deki sevgilisi Munise'nin numarasını tuşladı. "Çok az kaldı. Ama korkunç tipi peşimi bırakmıyor" dedi ve bir daha haber alınamadı. Kabaktepe Köyü'nden rehberi Ahmet Çakmaz da perşembe günü Tümerdem'den haber alamayınca İl Jandarma Komutanlığı'na başvurarak Tümerdem'in kaybolduğunu bildirdi. Nasuh Mahruki başkanlığındaki dokuz dağcı, Sivil Savunma Ekipleri ve jandarma arama çalışmalarına başladı.
Ağrı'nın eteklerinde ise Sertaç'ın annesi Suzan Tümerdem ile babası Sabri Tümerdem umut içinde Sertaç'ın haberini bekliyordu. Ancak dün öğle saatlerinde kötü haber geldi.
AKUT ekibi dün öğlen saatlerinde gözün görebildiği her yerin beyazla kaplı olduğu alandaki bir buzul çukurunda Tümerdem'in cesedini buldu. 5 bin 135 metre yüksekliğe 20 metre kala bulunan Tümerdem'in donarak öldüğü saptandı. Tümerdem'in cesedi kar üzerinde kaydırılarak 4 bin 200 metredeki ara kampa kadar indirildi.
Ardından 3 bin 200 metredeki ana kampa getirilecek olan cenazenin Iğdır'a indirilmesi bekleniyor.