Dağda tek başına

Erzincan'da, hayvan otlatan ablasının yanındayken kaybolan dört yaşındaki İrfan Cüneyt, dağda tek başına dokuz gün geçirdikten sonra bulundu.

ERZİNCAN - Ablasıyla çobanlık yaparken kaybolan dört yaşındaki çocuk, dokuz gün boyunca dağdaki otlar ve dere suyundan beslenerek hayatta kaldı.
Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Esertepe Köyü'nde 50 adet küçükbaş hayvanı 4 Ekim'de otlağa çıkaran dokuz yaşındaki Aysel Şahin, yanında götürdüğü kardeşi İrfan Cüneyt'i kaybetti. Günlerce süren aramalar sonunda Kocaçimen Köyü'nden Osman Aktaş, minik
İrfan'ı dün Ala Mağarası mevkiinde baygın durumda buldu. Aktaş tarafından Kemaliye Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Şahin, yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı.
'Hayati tehlikeyi atlattı'
Kemaliye Devlet Hastanesi Başhekimi Veysi Çınar, Şahin'in açlıktan perişan bir halde olduğunu, müdahale sonucunda hayati tehlikeyi atlattığını açıkladı. Şimdiye kadar böyle bir vakayla karşılaşmadığını anlatan Dr. Çınar, "Dokuz gündür kayıp Şahin'in sağ bulunması bizleri şaşırttı. Bu yaştaki bir çocuğun aç ve susuz
olarak hayatta kalması imkânsız. Büyük bir ihtimalle dağdaki otları yiyip, mağara kenarından geçen dere suyundan içmiştir. Böyle yapmış olsa bile dört yaşındaki çocuğun soğuk hava, besin yetersizliği ve sıvı kaybı karşısında sağ bulunması bir mucizedir" dedi.
Kaybolan çocuklarını bir haftadır bulamadıkları için ümitlerini yitirdiklerini anlatan baba Şaban Şahin ise habere önce inanamadıklarını söyledi. Hastanede çocuklarını gördüklerinde çok sevindiklerini belirten Şaban Şahin, "Sevincimiz sonsuz. Sanki yeni bir çocuğumuz oldu" diye konuştu.
Öte yandan, Kemaliye Cumhuriyet Savcılığı tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Yetkililer, çocuğun elbiselerinin yırtık olduğunu, herhangi bir kişi tarafından kaçırılıp, daha sonra dağa terk edilme ihtimali üzerinde de durulduğunu kaydetti.