Dağda tek başına 8 kilometre yürüdü

Dağda tek başına 8 kilometre yürüdü
Dağda tek başına 8 kilometre yürüdü

Üç yaşındaki Azelin Kaçar, kaybolduktan 24 saat sonra komşu köyde bulundu. FOTOĞRAF: İRFAN YAKIŞIK / AA

TATVAN - Dağda  kaybolan üç yaşındaki kız çocuğu, 24 saatlik bir aramadan sonra yaklaşık 8 kilometre uzaktaki bir köyde bulundu.
Babası çobanlık yapan üç yaşındaki Azelin Kaçar, önceki gün Güntepe köyünde çocuklarla oynadığı sırada ortadan kayboldu. Ailesi, köylüler ve jandarma aramadık yer bırakmadı ama küçük kızın izine rastlayamadı. Dün sabah Güntepe köyüne 8 kilometre mesafedeki Yediveren köyünden mutlu haber geldi. Azelin bulunmuştu. Hemen komşu köye giderek kızını alan anne Ayşe Kaçar,  yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Dün (önceki gün) öğlen saatlerinde kızım köyde çocuklarla oynuyordu. Sonra ortadan kayboldu, bulamayınca muhtara haber verdim. Köylülerle köy çevresinde uzun süre kızımı aradık ancak bulamadık. Köyün çocukları, Azelin’in koyunların sağıldığı köyün üst tarafına doğru yürüdüğünü gördüklerini söylediler. Bütün aramalara rağmen çocuğu bulamayınca, muhtar durumu Tatvan Kaymakamlığı’na bildirdi. Kaymakam, sivil savunma ekipleri ve jandarma köye geldi. Gece geç saatlere kadar yapılan aramalara rağmen Azelin bulunamadı. Kızımı bulamayınca tüm umudum tükendi ve artık kızımın yaşamadığını düşünmeye başlamıştım ki Yediveren’de bulunduğu haberi geldi. Yediveren’de ot biçen bir köylü kızımı bulmuş ve durumu karakola bildirmiş. Azelin geceyi dağda geçirmiş ve komşu köye kadar yürümüş. Kızımın durumu iyi sadece ayaklarında biraz morarma var, bulunduğunu duyunca yeniden doğmuş gibi oldum.”
Azelin’in dedesi Temel Kaçar ise köyün üst tarafının dağlık olduğunu belirtirken “Üç yaşındaki çocuğun  bir gece boyu dağlarda yürüdükten sonra kurtulması mucize” dedi. (aa)