Dağdaki oğluna kazak göndermek isteyen Nazife Babayiğit prangaya mahkum!

Dağdaki oğluna kazak göndermek isteyen Nazife Babayiğit prangaya mahkum!
Dağdaki oğluna kazak göndermek isteyen Nazife Babayiğit prangaya mahkum!
Kocaeli'nin Gebze İlçesi'ne bağlı Pelitli Köyü'nde yaşayan 77 yaşındaki Nazife Babayiğit'in, PKK'nın dağ kadrosundaki oğluna kazak göndermek istedi, üç aydır elektronik kelepçe ile yaşıyor!

KOCAELİ - Kocaeli'nin Gebze İlçesi'ne bağlı Pelitli Köyü'nde yaşayan 77 yaşındaki Nazife Babayiğit'in, PKK 'nın dağ kadrosuna katıldığı ileri sürülen oğluna kazak ve vesikalık fotoğrafını göndermek istemesi yüzünden başına gelmedik kalmadı. 'Terör örgütüne yardım ve yataklık etmek' suçundan gözaltına alınan, 12 gün cezaevinde yatan Nazife Babayiğit önce 6 yıl, Yargıtay'ın bozması üzerine de 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Babayiğit'in cezası, yakınlarının başvurusu üzerine kamuoyunda 'Erbakan Yasası' olarak bilinen yasa kapsamında 'ev hapsi'ne dönüştürüldü ve ayağına elektronik kelepçe takıldı. 3 aydır elektronik kelepçe ile yaşayan, bahçeye bile çıkamayan Nazife Babayiğit'i ziyaret eden İstanbul bağımsız Milletvekili A. Levent Tüzel, bunun bir insanlık ayıbı olduğunu ve konuyu TBMM'ye taşıyacağını söyledi.
Doğu illerinden gelerek Gebze'ye yerleşen ve uzun yıllardır burada yaşayan Babayiğit ailesinin çocuklarından Metin Babayiğit, iddiaya göre PKK'nın dağ kadrosuna katıldı ve kendisinden bir daha haber alınamadı. 2007 yılında Pelitli Köyü yakınlarında inşaatlarda çalışmaya gelen 2 genç ile tesadüfen tanışan Nazife Babayiğit, oğlu Metin'den söz etti. Metin'i tanıdıklarını, PKK'nın Iğdır civarındaki dağ kadrosunda olduğunu söyleyen 2 kişi, o bölgeye gittiklerinde oğlunu görebileceklerini öne sürdü. Bunun üzerine Nazife Babayiğit, "Bu fotoğrafımı ona verin. Sağ olduğumu söyleyin" diyerek kendi fotoğrafıyla birlikte bir miktar erzak ve ördüğü kazağı verdi. 

Nazife Babayiğit, Tüzel'e kelepçesini gösteriyor...


GENÇLER YAKALANDI, ÜZERLERİNDEN FOTOĞRAF ÇIKTI

Ancak bu gençler Erzurum'da yakalandı. Üzerlerinden çıkan fotoğraf, kazak ve erzağı da Metin Babayiğit'in annesinin gönderdiğini söyleyince Nazife Babayiğit gözaltına alındı ve hakkında, 'Terör örgütüne yardım ve yataklık etmek' iddiasıyla dava açıldı.
Bir dizi yargılamalar sonunda yaşlı kadın önce 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu ceza daha sonra 2 yıl 1 aya indirildi. Yakınlarının talebi üzerine bu cezayı evde ayağına elektronik kelepçe takılarak çekmesi kararlaştırıldı. 3 ay önce de ayak bileğine, evden çıktığı anda alarm veren elektronik kelepçe takıldı. 

MİLLETVEKİLİ LEVENT TÜZEL ZİYARET ETTİ

Nazife Babayiğit'in bu durumunu öğrenen İstanbul bağımsız milletvekili A. Levent Tüzel, yaşlı kadını evinde ziyaret etti. Nazife Babayiğit'in oğluna sadece kendisinden iyi bir haber alabilmek için erzak, kendi ördüğü bir kazak ve kendi vesikalık fotoğrafını göndermek istediğini belirten Tüzel, "Oğlundan iyi bir haber alma dileği ile hareket eden annenin dileği, 'örgüte yardım ve yataklık' olarak cezalandırılıyor. Hukukun bu şekilde yorumlanması, bir ananın evladına bu şekilde yardım yollama çabası teröre yardım ve yataklık olarak adlandırılıyor" dedi. A. Levent Tüzel şöyle devam etti, "Biz diliyoruz ki hem bu cezalar ortadan kalksın, hem eline silah almış hem de dilini, kimliğini, toprağını, ülkesini bu şekilde savunmak durumunda kalmış insanlar özgürce yaşayıp analarına kavuşsun. Nazife anamızın oğlu Metin de bir an önce ailesine kavuşsun. Hem de ayağındaki prangadan kurtulsun. Bu prangalardan kurtulma meselesi bir an önce olmalı. Geçenlerde Meclisten geçen 4'üncü yargı paketi, öncelikle bu durumda olan ceza almış insanlarımızın durumunu kurtarmalı. Bu olay bir insanlık ayıbıdır. Ne vicdanlara, ne de hukuka sığar."

12 GÜN GEBZE CEZAEVİ'NDE YATTI

Nazife Babayiğit'in oğlu Kasım Babayiğit ise annesinin başına gelenleri şöyle anlattı, "2007 yılında köyümüzün üst tarafında çalışan doğu kökenli iki genç, anneme Iğdır ve Kağızman bölgesinden olduklarını söylemişler. Annem de bu iki gence dağdaki oğlunu sormuş. Annem daha sonra, köye giderken yanına uğrayan bu gençlere kendisinin bir resmini vermiş. Yine ayrıca ördüğü kazak, diş fırçası gibi eşyalar vermiş ve 'Oğlumu görürseniz annesinin yaşadığını söyleyin' demiş. Daha sonra bu kişiler yakalanmışlar. Üzerlerinden anneme ait resim çıkmış. Annemiz hakkında Erzurum Ağır ceza Mahkemesi'nde dava açılmış. Bir gün biz işteyken eve polis gelip annemizi gözaltına almış. Annemiz 12 gün Gebze Kapalı Cezaevi'nde kaldı. Biz neden cezaevinde kaldığını sorunca, bize Erzurum'a sevkiyat veya ring aracı çıktığı zaman göndereceklerini belirtmeleri üzerine biz de 'uçak biletlerini kendimiz alalım, bir an önce Erzurum'a gitsin, sonuca varalım' dedik. Uçak biletini alarak annemizi 3 asker eşliğinde Erzurum'a gönderdik. Biz de onlardan önce Erzurum'a gittik. Geç olduğu için bir gece de Erzurum Cezaevi'nde kaldı. Erzurum'da annemin ifadesini aldılar. Daha sonra geri döndük. Sonra mahkeme süreci başladı." 

ÖNCE BERAAT, ARDINDAN 6 YIL HAPİS 

Aradan 6 ay geçtikten sonra tekrar celp geldiğini ve mahkemenin beraat kararı verdiğinin tebliğ edildiğini kaydeden Kasım Babayiğit anlatımını şöyle sürdürdü, "Geçtiğimiz yıl Yargıtay beraat kararını bozmuş. Bunun üzerine 6 yıl hapis cezası verilmiş. Biz tekrar avukatımızla dilekçe verdik ve itiraz ettik. Yargıtay bir daha bozmuş ve ceza 2 yıl 1 aya indirilmiş. Biz de halk arasında 'Erbakan yasası' olarak bilinen yasadan yararlanması için, yaşını ve hastalıklarını gerekçe göstererek başvurduk. 'En azından cezasını evde çeksin' dedik ve dilekçe verdik. Dilekçemiz kabul edildi. 3 aydır annem evde cezasını çekiyor. Ayağına pranga takmışlar. Annemiz 25 ay evde pranga ile yaşayacak. Dolayısıyla zorlandığı noktalar var. Evde kimse yok. En önemlisi gelini gardiyan gibi başında durmak zorunda. Kapıdan dış mekana çıkamıyor. En büyük hasreti dışarıya çıkmak. Kapının önünde bahçemiz var. Annemin tavukları var, tüm bunlardan yoksun kaldı." 

GELİNİ 24 SAAT YANINDA
Gelini Aysel Babayiğit ise 24 saatinin elektronik kelepçeli kayınvalidesiyle birlikte geçtiğini belirterek şöyle konuştu, "Odun almaya dahi olsa evden çıktığımda içimde bir burukluk oluyor. Önceleri misafir geldiğinde beraber bahçede otururduk, şimdi sürekli bu evin içindeyiz. Yaşının getirebileceği her türlü hastalığa sahip. Doktorun verdiği iğneler evde duruyor. Köyde yaşadığımız için kimseden yardım alamıyoruz. Annem bazen 'Neden bunlar oldu?' diye isyan ediyor... Biz bu cezanın bir an önce kalkmasını istiyoruz."  (Mesut IŞIK- Büşra KAYA/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1130238113023830

  YORUMLAR
  (30 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kafa Yapısı Bozuklukları - ibretnüma

  Burada yaşlı anamıza kazakla vesikalık fotoğraf gönderdiği için ceza veren hakim zihniyetiyle faşist ve kendini bilmez Sırrı Sakıkgil (Hatırlayalım: "Boşnaklardan Kafkaslardan gelenler bura sizin değil haddinizi bileceksiniz.") zihniyeti "hısım akrabadır". İkisi de kraldan çok kralcıdır. Sakık'ın evlat acısına vermiş "istersem aborjin yerlisi olup vatanseverlik yaparım sanane" diyerek terslemiştik ama muadilleri buralarda da kol geziyor. Kosova'ya takmışlar.

  insaf - HDI

  bir annenin ogluna kazak gondermesi kadar dogal bir seyi bile evrip cevirip garip bicimde yorumlayan turklerle kurdler nasil barisacak , ben dogrusu buna hic aklim yatmiyor. dugum dugum nefret yerlesmis ustelik de yavuz hirsiz misali. kurdler daga sanki krimnal hisllere cikmis gibiu. yahu bu insanlarin en temel haklari gaspedilmis. utanmaniz yok mu bir ananin evladina yolladgi kazagi cekip cevirip garip lakirdilarla yorumluyorsunuz. insanliktan nasibini almamak nasil bir durum, ben anlayamdim, anlamadna da olecegim. bu tur insanlarla yan yana yasamyi birakin selam vermek bie icinden gelmiyor insanin

  Barış rüzgarları... - hermevsim

  Ülkem barıştan yıkılırken bu kadının teknolojiye yenik düşürülmüş analığı da nedir böyle? Ve bir de bu ananın,analığını/analık tarzını sorgulama "derinliğini" gösteren arkadaşlar gördüm sanki. Benim annem şöyleydi, bu anne böyle... Benim annem bunu öğretti bu anne şunu... Benim annem melekti onunki şeytan... Kısaca: 1- Kargaya yavrusu şahan görünür 2-Kirpi yavrusunu pamuğum diye severmiş 3- Sınırsal kutsanmışlar annelik duygusuyla yarışamaz... Anlaşıldığımı ve o teknolojik esaretin derhal kaldırılmasını umuyorum.

  meseleye insani bakmak gerek - pathos90

  ben türk mi,lliyetçisi bir ailenin ferdiyim. ailecek akşam televizyon izlerken gördük nenemizi. içimiz sızladı, hiçö birşey diyemedik, üzüldük. oğlu suçludur, devlet düşmanıdır, benim gözümde de cezası çok ağır olması gerekndir ama bu kadın bir annedir. biz türkler anneye-kadına saygılı milletiz, evvelimiz budur bizim, hukukçuların biraz daha vicdanlı konuya yaklaşmalarını dilerim. annemizin de bir an önce evladına kavuşmasını acısının dinmesini temenni ederim.

  gemerekli - maviokyanus44

  Çok yanlış düşünüyorsun.Hangi Ana ister oğlu gitsin kurşun sıksın, ölsün ya da öldürsün.Giden gidecekse kimse tutamaz zaten.Kadının doğasında barış ve sevgi vardır..Bu ana da çocuğuna bunları vermiştir elbet ..Asker de olsa dağdaki de olsa öldüğünde en çok içi kavrulan ananın yüreğidir..

  Cesaret ana diye bir roman okumustum.... - ERIL

  Bu haberi okuyunca yillar once Ispanya iç savasinda fasist Franko rejimine karsi savisirken oldurulen bir devrimci direnisçinin anasinin oglu için soyledilerini konu alan bir (cesaret anna)romani animsadim.Bu buyuk insan,cesur Kurd anna ile nasil da bir benzerlik olusturuyor.Simdi bu cesur anna ne dusunuyor acaba? ulsal mucadelesinde uzerine titredigi ogularinin Ocalan tarafindan nasil kullanildigini ilerde gordugunde tipki Ispanya da ki cesaret ana gibi kolarini gok yuzune dogru kaldirip ey ozgurluk adina ne cinayetler islendi! diye haykiracakmi?

  ezber bozulunca?? - serhat1988

  gemerekli senin zaten o annenin gözünden bakmanı beklemek hata olur.ne kadar tuhaf dime israil filistine yaptığı işkencelere karşı çıkanlar. israili terör devleti görenler ki bencede öyledir. kendileri bir topluma işkence yapınca ordaki insanları öldürünce vatan savunması oluyor kendisini işkenceye ve asimilasyona karşı koruyanlar vatan haini.geçin artık bunları ulus devlet denen bişey kalmadı şirketler bile çok uluslu. hem ben sana söyliyimmi bu türkiyede ana dediğin zaman doğudaki anaların üstüne yoktur.