'Dağ'dan Çağlar çıktı

Eski Devlet Bakanı Cavit Çağlar'ın sahibi olduğu dönemde, Nergis Holding ve bağlı 11 şirketinin hayali ihracat yaparak haksız kazanç elde ettiği iddiasıyla yürütülen soruşturma...

İSTANBUL - Eski Devlet Bakanı Cavit Çağlar'ın sahibi olduğu dönemde, Nergis Holding ve bağlı 11 şirketinin hayali ihracat yaparak haksız kazanç elde ettiği iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında gerçekleştirilen operasyonda 46 kişi gözaltına alındı. Hayali ihracatın boyutunun 2 milyar dolardan (yaklaşık 2.3 katrilyon TL) fazla olduğu belirtilen ve 'Dağ' adı verilen operasyon için İstanbul Mali Şube Müdürü Ayhan Mimaroğlu, "Cumhuriyet tarihinin en büyük hayali ihracat operasyonu" dedi. Ancak savcılık 3.5 saat sonra sanıkların hepsini serbest bıraktı.
Ascor'dan Nergis'e
Dağ Operasyonu şöyle gerçekleştirildi: Şişli Cumhuriyet Savcısı Mecit Ceylan'ın yürüttüğü, eski Şişli Belediye Başkanı Gülay Aslıtürk'ün hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan eşi Orhan Aslıtürk ile Sümerbank davasında tutuklanan ortağı Muhammed Ciğer'in, 1.7 milyar dolarlık hayali ihracat vurgunu yaptığı ileri sürülen 'Ascor çetesi' soruşturması Nergis Holding'de kilitlendi.
Kartal Cezaevi'nde tutuklu bulunan Cavit Çağlar'ın sahibi olduğu dönemde Nergis Holding ve bağlı 11 ayrı şirkette bu naylon faturaların kullanıldığı ve hayali ihracat yapılarak haksız kazanç elde edildiği belirlendi. Bunun üzerine gerçekleştirilen operasyonda Nergis Holding ve bünyesindeki şirketlerde üst düzey görevlilerin de bulunduğu 38 kişi Bursa'da, 6 kişi
İstanbul'da, 2 kişi de İzmir'de gözaltına alındı. Şirketlerin defterlerine, faturalarına, evraklarlarına ve bilgisayar disketlerine el konuldu.
Hepsi serbest
Bursa'dan otobüslerle getirilen 38 kişi ile İstanbul Mali Şube Müdürlüğü'nden daha önce sevk edilen sekiz kişi Şişli Adliyesi'nde savcı Mecit Ceylan tarafından sorguya alındı. 46 kişi 3.5 saatlik sorgunun ardından serbest bırakıldı.
'Operasyon değil ki'
Holding yöneticilerinden Haydar Küçükal, ihracat kredilerinin kapatılmasına ilişkin yürütülen bir soruşturma nedeniyle bazı yöneticilerin ifadelerine başvurmak istediğini, kendilerine gönderilen bir yazı üzerine arkadaşlarının polise teslim edildiğini belirterek, "Operasyon filan yok. İl dışındaki arkadaşlarımızı çağırdık. Polis geldi ve bizim tuttuğumuz bir otobüsle İstanbul'a götürüldüler" dedi.
Aslıtürk'ün vurgunu
Soruşturması Şişli Cumhuriyet Savcısı Mecit Ceylan tarafından yürütülen 1,7 milyar dolarlık Ascon vurgunu şöyle gerçekleşmişti: Aslıtürk ile Ciğer yüzde 50 hisse ile holding görüntüsü altında Ascor
isimli adi ortaklık kurdu. Ascor bünyesinde ise 91 adet tabela şirket kuruldu. Bu şirketler ile anlaşma yaptıkları ihracatçı firmalar adına sahte faturalar düzenlenerek, 1 milyar 729 milyon dolarlık vurgun gerçekleştirildi. Ascor'dan naylon fatura aldığı belirlenen 150 şirket maliye tarafından incelemeye alındı.
Muhammed Ciğer, hesap uzmanlarına verdiği ifadede 150 şirketin kendilerinden naylon fatura aldıklarını itiraf etti. Raporlara göre Ascor'dan naylon fatura kullanan şirketler ve naylon fatura miktarları şöyle: Nergis Holding 595 milyon dolar, Eze Zeytincilik 10 milyon dolar, Doysan 25 milyon dolar, Faruk Süren Grubu'ndan
4 şirket 69 milyon 453 bin dolar.


    ETİKETLER:

    İstanbul

    ,

    İzmir