'Dağ'dan gelenlerin tümü eve...

'Dağ'dan gelenlerin tümü eve...
'Dağ'dan gelenlerin tümü eve...

Habur?da tümü serbest kalan 34 kişi, DTP?nin seçim otobüsünün üstünden kalabalığa çiçek attı. FOTOĞRAFLAR: CEM ÖKSÜZ / AA

Sekizi Kandil'den, 26'sı Mahmur'dan 34 kişi serbest. Öcalan'a 'Sayın' ısrarıyla geciken işlemlerin ardından grup, DTP konvoyuyla Diyarbakır'a gitti
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

19 yıl sonra TV’de gördüler Kandil’den gelen PKK’lı grup içerisinde bulunan Hamiyet Dinçer’in Van’ın Başkale ilçesinde yaşayan ailesi, kızlarını 19 yıl sonra televizyonda görmenin mutluluğunu yaşadı. Aile bir çocuk annesi kızlarının eşiyle birlikte PKK’ya katıldığını söyledi. 
FOTOĞRAF: FARIS BARAN / DHA


ŞIRNAK/DİYARBAKIR - Kandil ve Mahmur kamplarından Türkiye’ye gelerek teslim olan 34 PKK’lının tamamı serbest bırakıldı. Grup aralarından beşinin tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edilmesi nedeniyle geceyi Habur’da geçirdi. Beş kişinin durumunun diğer 29 kişiden farklı olmadığı, ancak Abdullah Öcalan için ‘sayın’ ve ‘önderlik’ ifadelerini kullanıp bunun tutanağa geçirilmesi konusunda ısrar etmeleri nedeniyle tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildikleri öne sürüldü. Hâkim karşısına çıkan beş kişi de dün öğlen saatlerinde serbest bırakıldı. On binlerce insanın karşıladığı grup, DTP’nin seçim otobüsünün üzerinden güller atarak Diyarbakır’a gitti.
Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Halil İbrahim Kapısı’ndan önceki gün peşmerge eşliğinde giriş yapan ‘barış grubunu’ tampon bölgede bulunan köprünün üzerinde Şırnak Vali Yardımcısı Abdullah Aktaş ve sivil yetkililer karşılamıştı. Vali Aktaş, gelen gruba “Hoşgeldiniz” diye hitap ederken, grup Habur Sınır Kapısı’nın bulunduğu gümrük alanı içindeki Tarım İl Müdürlüğü’ne ait binaya getirilmişti.  

Sabaha kadar sürdü
Sorgunun yapılacağı yerde avukatlar ile savcılar için özel olarak ayrılmış alanlar oluşturulurken, özel yetkili dört savcı PKK’lıların sorgusuna önceki akşam saat 21.30 civarında başladı. Sabah erken saatlere kadar süren sorgulamada, Diyarbakır, Mardin, Van ve Şırnak barolarından 40 avukat müvekkillerinin yanında bulundu. Sabaha doğru sonuçlanan sorgu sonunda, dördü çocuk 29 kişi Pasaport Yasası’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Beş kişi ise tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. 
PKK’lıların ortak ifade verdiği öğrenildi.“Biz Türkiye’ye tıkanan barış sürecinin önünü açmak için, silahların susması, barışın sağlanması amacıyla önderimiz sayın Öcalan’ın çağrısı üzerine geldik” diyen PKK’lılar, diyecek başka bir şeylerinin olmadığını söyledi.
Mahmur’dan gelen grup üyelerine, “Oraya ne zaman, niçin gittiniz?”ve “PKK ile ilişkiniz var mı?” soruları yönelttiği, gelen grup üyelerinin de zorunlu nedenlerle sınır köylerinden Kuzey Irak’a geçtiklerini ve PKK ile ilişkileri olmadığını söyledikleri belirtildi. Savcıların, her kişi için ortalama 10 dakika zaman ayırdığı belirtildi. 

Türk ile Atalay devreye girdi
Tutuklanması istenen Nurettin Turgut, Hüseyin İpek, Musa Tomak, Elif Uludağ ve Vilayet Yakut’un, ortak ifadede yer alan ‘sayın’ ve ‘önder’ sözcüklerinin tutanağa geçmesini istediği ve bu nedenle mahkemeye sevk edildikleri öğrenildi. Bu kişilerin tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edilmesinin ardından DTP Genel Başkanı Başkanı Türk, krizi çözmek için İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ı aradı. Atalay’la durumu görüşen Türk, gerginliğin yatışması için orta yol bulunması gerektiğini söyledi. Türk, “1999 yılında tren kaçırıldı, şimdi kaçırılmasın” dedi.
Ardından, Habur’da bulunan İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş, DTP milletvekilleriyle biraraya geldi. Burada milletvekilleri, Güneş’e barış grubunun ifade değiştirmemesi ve ifadelerini olduğu gibi tutanağa yansımasını ve sorunun giderilmesi için barış grubunu tamamının serbest bırakılmasını istedi. Güneş ise DTP’li milletvekillerine, “Bu ülkenin de kendine göre kanunları var.  Orta yol bulalım” cevabını verdi. Daha sonra bulunan orta yol, temasa geçilen avukatlara aktarıldı. Avukatlar da, PKK’lıların ifadelerini bulunan formüle göre vermelerini istedi. Isrardan vazgeçen beş kişi hâkim ifadesinin ardından serbest bırakıldı.
34 kişi daha sonra, kapıdan bir buçuk kilometre uzakta DTP’nin otobüsüne geçti. On binlerce kişinin karşıladığı grup, otobüsün üzerine çıkarak, kendilerini karşılayanları selamladı. Kalabalıktan da “Biji serok Apo” sloganları yükseldi. Konvoy eşliğinden Kandil ve Mahmur kamplarından gelenler, Silopi ve Cizre üzerinden Diyarbakır’a  varmak üzere yola çıktı.  Cizre girişinde zılgıt ve havai fişeklerle karşılandı. Cizre’de “Halk barışa hazır, siz hazır mısınız?” yazan dev pankart vardı. 

Etkin pişmanlık muamması
PKK’lıların etkin pişmanlık maddesi olarak bilinen TCK 221. Madde’den yararlanmak istemedikleri, ancak yargı mensuplarının serbest bırakma işlemini, ‘pişmanlıktan yararlanmak istemeseler bile yararlanma ihtimallerinin bulunmasını’ dikkate alarak yaptığı iddia edildi. Bazı kaynaklar ise 221. maddenin gündeme gelmediğini iddia etti.