Dağlar çağırdı, gitmek gerekti...

"Bazen dağlar çağırır ve gitmek gerekir..." Niğde'de Aladağlar Demirkazık zirvesi kuzey-batı sırtında tırmanış sırasında hayatlarını kaybeden ODTÜ'lü iki dağcı, Utku Kocabıyık ve...

ANKARA - "Bazen dağlar çağırır ve gitmek gerekir..." Niğde'de Aladağlar Demirkazık zirvesi kuzey-batı sırtında tırmanış sırasında hayatlarını kaybeden ODTÜ'lü iki dağcı, Utku Kocabıyık ve Seza Bürkan Yüksel, dün sevdalısı oldukları 'zirveye' uğurlandı.
Bilgisayar mühendisi ve ODTÜ Dağcılık Kulübü üyesi Utku Kocabıyık'ın cenazesi, dün sabah Adli Tıp Kurumu morgundan alınarak ODTÜ'ye götürüldü. Kocabıyık için görev yaptığı ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Computer Center'da düzenlenen törende konuşan Rektör Ural Akbulut, Utku'nun ideal bir öğrenci olduğunu belirterek, 'ODTÜ ve Türkiye'nin geleceğini emanet edeceği bir genci kaybetmekten büyük üzüntü duyduğunu' söyledi. Akbulut, tıp bilişimi dalında yüksek lisansa başlayan Kocabıyık'ın yaşaması durumunda ileride başarılı bir bilim insanı olacağına inandığını anlattı.
ODTÜ Dağcılık Kulübü üyelerinden Ahmet Çiniçi ise Utku'yla aynı zamanda dağcılık sporuna gönül verdiklerini belirterek, duygularını şöyle dile getirdi:
"Dağ sevdasına Utku'yla birlikte başladık. Beraber kaşık salladık daracık çadırda tencereye. Ailelerimiz kızıyor bize, anlıyoruz kaygınız bizim için. Lütfen bizi bağışlayın, dağlar karasevdadır. Bu sevdaya düşen iflah olmaz. Bazen dağlar çağırır ve gitmek gerekir."
32 yıl sonra ilk kayıp
Kocabıyık'ın arkadaşı Hakan Kocakulak da dağcılık sporunu bilimsel yaklaşımla yaptıklarını, ancak objektif risklerin önüne geçmenin mümkün olmadığını ifade etti. ODTÜ camiasından 32 yıl sonra ilk kez kayıp verdiklerini de vurgulayan Kocakulak, dağcılığın spor olduğunu göstermek için Utku'yla çok çalıştıklarını anlattı.
Baba Refik Kocabıyık da oğlu Utku'nun, insanları ve ülkesini çok sevdiğini belirterek, "Büyük sevda duyduğu ODTÜ'yü, dağları ve arkadaşlarını her şeyin üzerinde tutardı. O dağlara sevdalıydı" dedi. Törende metanetini korumaya çalışırken, oğlunu çok özleyeceklerini de ifade eden baba, Utku'nun arkadaşları ve ODTÜ yönetimine teşekkür etti. Doğum günü olan 1 Ocak'ta 25 yaşında hayatını kaybeden Utku Kocabıyık için anı defteri de açıldı. Daha sonra genç dağcının üzerinde ODTÜ flaması ve karanfiller bulunan tabutu, arkadaşları tarafından gözyaşları arasında cenaze aracına konularak memleketi Denizli'ye gönderildi.
Adapazarı'nda da hüzün
Utku'yla birlikte can veren ODTÜ İnşaat Mühendisliği öğrencisi Seza Bürkan Yüksel de dün memleketi Adapazarı'nda toprağa verildi. Hasırcılar Camii'ndeki cenaze töreninde, anne Nuriye Yüksel ve baba Ömer Yüksel güçlükle ayakta dururken, genç dağcıyı uğurlama törenine çok sayıda arkadaşı ve vatandaş da katıldı. (Radikal, aa)