Dağlar dilim dilim kesildi

Dağlar dilim dilim kesildi
Dağlar dilim dilim kesildi

Üçtepeler mevkiinde 2009 ve 2013 te aynı açıdan çekilen iki fotoğraf, tahribatı ortaya koyuyor.

Taş ve mermer ocaklarının yarattığı tahribatı, 44 yıllık dağcı Ömer Faruk Gülşen'in 3 yıl arayla çektiği fotoğraflarla gözler önüne serildi.

Antalya’da sayıları yüzlerle ifade edilen taş ve mermer ocaklarının doğada yarattığı tahribat, 44 yıllık profesyonel dağcı, Türkiye Dağcılık Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Gülşen tarafından 3 yıl arayla çekilen fotoğraflarla gözler önüne serildi. Gülşen, Beydağları’nın, Antalya’nın Doyran Köyü yakınlarındaki Pürenli Yaylası Üçtepeler mevkiinde 2009 yılının şubat ayında ve 21 Nisan 2013 cumartesi günü, aynı yer ve aynı açıdan iki fotoğraf çekti. Bu fotoğraflar mermer ocağı faaliyetleri sırasında dağların nasıl dilim dilim doğrandığını ortaya koydu. Gülşen, “Buradaki mermer ocağı 3 yıl kadar önce çalışmaya başladı. Biz dağcılar ve doğaseverler, yaratılan bu tahribatı gördükçe kahroluyoruz. Bu tahribata bir an önce dur denilmesini istiyoruz. Doğal yaşam giderek yok oluyor. Antalya’nın doğal su depolarını oluşturan dağlar, adeta jiletle doğranarak, dilim dilim kesilip, yok ediliyor” dedi.
Antalya’nın batısında yükselen Beydağları’nın en güzel tepelerinin ya da zirvelerinin, mermer ocakları yüzünden tamamen yok olma tehlikesi altında olduğunu vurgulayan Gülşen, taş ve mermer ocaklarının Beydağları’ndaki yüksek kesimlerinde yer alan ardıç ve sedir ormanlarını yok ettiğini anlattı.

Kutsal ağaçlar yok ediliyor

Sedir, ardıç ve meşe ağaçlarının yörede ‘kutsal ağaçlar’ olarak görüldüğünü belirten Gülşen, “Bu ağaçların doğada yetişmesi çok uzun zaman alıyor. Antalya’nın doğal su depoları olan Beydağları’ndaki ağaçlar, dereler, yaylalar, kanyonlar, sulak alanlar yok olmaktadır. Taş ve mermer ocaklarındaki iş makinelerinin yüksek titreşimleri yüzünden yeraltı suları ya yok olmakta ya da yollarını kaybetmektedir. Bölgenin ekolojik yapısı bozuldu. Antalya’nın kuşbakışıyla izlenebildiği bu alandaki meyve bahçeleri, yayladaki otlaklar, sulak alanlar tehlike altında. Saklıkent Kayak Merkezi güzergâhındaki Doyran Yaylası’na giderken rastlanan çirkin görüntü biz dağcıların yüreğini dağlamaktadır” diye konuştu. 


ESKİ