'Dağlıca bölgesinde çatışmalar üç haftadır devam ediyordu'

'Dağlıca bölgesinde çatışmalar üç haftadır devam ediyordu'
'Dağlıca bölgesinde çatışmalar üç haftadır devam ediyordu'
Hakkari'de yaşananlarla ilgili olarak gözlemlerini aktaran Yüksekovalı gazeteci Zeki Dara, Dağlıca bölgesindeki çatışmaların üç haftayı aşkın süredir devam ettiğini söyledi.

RADİKAL – Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde dün meydana gelen mayınlı saldırı ve ardından yaşanan çatışmalarla ilgili olarak konuşan Yüksekova Haber Yazı İşleri Müdürü Zeki Dara’yla konuştuk.

Bianet’ten Ekin Karaca’ya konuşan Yüksekova Haber Yazı İşleri Müdürü Zeki Dara, saldırı ve çatışmaların yaşandığı bölgeden halen net bilgi alamadıklarını, aralarında eski BDP Hakkari milletvekili Esat Canan ile HDP ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin da olduğu 150 kişilik bir grubun da Dağlıca’ya doğru hareket ettiğini söyledi.

Yaşananlarla ilgili olarak eski Hakkari milletvekili Esat Canan’la aralarında geçen bir diyaloğu da aktaran Dara, “Bana medyada konuşulanların ötesinde bir şeyler döndüğünü söyledi” dedi.

Dağlıca bölgesindeki çatışmaların üç haftayı aşkın süredir devam ettiğini söyleyen Zeki Dara, bu çatışmaların durması için 32 kişilik bir canlı kalkan grubunun da bir süredir bölgede bulunduğunu ve aralarında Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink'in de bulunduğu bu grubun önceki gün gözaltına alındığını hatırlattı.

Dara, bölgede dün saat 15.00 sularında başlayan çatışmanın, yoğun sis ve yağışa rağmen gece saatlerine kadar devam ettiğini söyledi.

Çatışmanın yaşandığı alana çok yakın 5-6 köy olduğunu söyleyen Dara, bu köylerde yaşayan sivillerle ilgili de endişe duyduklarını belirtti.