Dağlıca için endişeli bekleyiş

Dağlıca için endişeli bekleyiş
Dağlıca için endişeli bekleyiş

Fotoğraf: Arşiv

Hakkari Dağlıca'da, PKK tarafından askeri konvoya karşı girişilen mayınlı pusu eylemi ve ardından başlayan operasyonlarla çatışmalarda yaşananlara ilişkin henüz net bir bilgi yok. Gazeteler, farklı kaynaklara dayandırarak 15 ila 19 şehit verildiğini duyuruyor. Kesin bilgi içinse Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklaması bekleniyor.

RADİKAL – Türkiye, Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde dün yaşanan saldırının üzüntüsünü yaşıyor. Dağlıca’daki şehit sayısına ilişkin Genelkurmay Başkanlığı’ndan henüz net bir bilgilendirme yapılmadı. Ancak bölgedeki zorlu arazinin yanı sıra olumsuz hava şartları nedeniyle de saldırı ve ardından başlayan operasyona ilişkin bilgilerin henüz netleştirilmediği belirtiliyor. Ancak çok sayıda şehit ve yaralı asker olduğu yönündeki teyit edilmemiş bilgiler endişeleri artırıyor.

Dağlıca’da askeri konvoya saldırı olduğu yönündeki haberlerin duyulması üzerine Konya’da Türkiye-Hollanda maçını seyretmekte olan Başbakan Ahmet Davutoğlu programını keserek Ankara’ya dönmüş, Başbakanlık Basın Merkezi, Davutoğlu'nun Ankara'da güvenlik yetkilileriyle toplandığını duyurmuştu.

Başbakanlık resmi konutunda saat 23.25'te başlayan acil güvenlik toplantısına Başbakan Yardımcılarının yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Selami Altınok, Adalet Bakanı Kenan İpek, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve diğer güvenlik birimi yetkilileri katıldı.

Yaklaşık 1 saat 20 dakika süren bu zirve saat 00.45 civarı sona erdi.

ERDOĞAN CANLI YAYINDA AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün gece katıldığı bir canlı televizyon programında Dağlıca saldırısıyla ilgili ilk resmi açıklamaları yaptı. Erdoğan, saldırıyla ilgili olarak, “Tabi şu anda orada hava şartları vesaire, o da çok çok kötüymüş ve bu kötü hava şartları altında orada böyle bir mücadele var ve Dağlıca'da yapılan bir temizlik neticesinde böyle bir olay gerçekleşiyor. Oradaki zırhlı araçlarla ifade edildiği kadarıyla mayınlarla kurulmuş olan tuzaklar neticesinde bir olay burada art ardına oluşuyor. Tabi şu anda bu konuyla ilgili Genelkurmay Başkanımızın izahatları hakikaten üzücü” dedi.

GENELKURMAY’DAN GECE AÇIKLAMASI

Genelkurmay Başkanlığı da olayla ilgili ilk açıklamayı gece geç saatlerde yaptı. Açıklamada,

“06 Eylül 2015 günü Dağlıca-Yüksekova yolunun ulaşıma açılması maksadıyla yürütülen operasyonda üç adet El Yapımı Patlayıcı bulunarak imha edilmiştir. Operasyonun devamında yola döşenen diğer El Yapımı Patlayıcıların patlatılması ile iki zırhlı aracımız ağır hasar görmüştür. Patlama neticesinde Kahraman silah arkadaşlarımızdan şehit ve yaralananlar olmuştur” denildi.

Açıklamada şehit ve yaralı askerler bulunduğu belirtilmekle birlikte sayı verilmemesi endişeleri artırdı.

Genelkurmay ayrıca, askeri araçlara yönelik saldırının ardından hava destekli operasyonların da başlatıldığını ve iki adet F-16 ve iki adet F-4 ile PKK 'ya ait toplam 13 hedefin vurulduğunu duyurdu.

CUMHURBAŞKANINDAN İKİNCİ AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , bu sabah erken saatlerde konuyla ilgili yeni bir açıklama yayınladı. Yazılı açıklamada, "Milletimizin birlik ve beraberliğine, kardeşliğimize ve geleceğimize kasteden bu tür saldırılar hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır" ifadesini kullandı.

Erdoğan açıklamada, “Hakkari'nin Yüksekova ilçesinin Dağlıca kesiminde askerlerimizin şehit düşmelerine ve yaralanmalarına neden olan menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı.

GAZETELERDE DAĞLICA HABERİ

Gazetelerde de konuyla ilgili net bilgiler yer almıyor. Ancak farklı gazetelerde değişik kaynaklardan edinilen bazı bilgiler iddia olarak yer almış. Milliyet gazetesi “Dağlıca’da hain pusu” manşetiyle yayınlanan 1. sayfasında yer alan spotta, “Farklı kaynaklar şehit sayısını biri yarbay, 17-19 şeklinde verdi. Sayının artmasından endişe ediliyor” ifadelerini kullandı.

“Dağlıca’dan acı haber” manşetiyle yayınlanan Yeni Şafak gazetesi de birinci sayfasından “ilk belirlemelere göre 16 asker şehit oldu” bilgisini veriyor.

“Dağlıca’da hain pusu” manşetini atan Sabah gazetesi saldırıda 15 askerin şehit düştüğünü, 20 askerin ise yaralandığını duyurdu.

Star gazetesi şehit sayısına dair bir rakam vermezken 6 yaralı askerin Yüksekova Devlet Hastanesi’ne getirildiğini duyurdu.

Habertürk ve Cumhuriyet gazeteleri ise “çok sayıda şehit” olduğunu duyurmakla birlikte sayı vermiyor.