Dağlıca saldırısı Türkiye'nin dört bir yanında protesto edildi

Dağlıca saldırısı Türkiye'nin dört bir yanında protesto edildi
Dağlıca saldırısı Türkiye'nin dört bir yanında protesto edildi
Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde meydana gelen ve 16 askerin şehit olduğu saldırı, Kırşehir'den Tokat'a, İzmir'den Tekirdağ'a birçok kentte protesto edildi. Niğde'de polis, HDP İl Başkanlığı'nı taşlayan grubu dağıtmak için biber gazı kullandı.

RADİKAL- Hakkari'nin Dağlıca bölgesindeki terör saldırısı, Yozgat, Niğde, Kırşehir, Eskişehir ve Tokat'ta protesto edildi.
Yozgat'ta sosyal medya aracılığıyla örgütlenen grup, Cumhuriyet Meydanı'nda toplanarak, Türk bayraklarıyla terminal kavşağına kadar tekbir ve sloganlar eşliğinde yürüdü.

Terör saldırısı, Sorgun ilçesinde de protesto edildi.

NİĞDE'DE ŞEHİTLER İÇİN DUA

Niğde Belediyesi önünde toplanan grup, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Kahrolsun PKK " sloganları attı.
Grup, İstiklal Marşı okuyarak, şehitler için dua etti. Daha sonra gruptaki bazı kişiler, HDP İl Başkanlığı'na yöneldi. Binaya giren bazı kişiler, eşyaları dışarı fırlattı. Bina çevresinde güvenlik önlemi alan polis, grubu dağıtmak için biber gazı kullandı.

Genelkurmay: Dağlıca saldırısında 16 asker şehit oldu
KIRŞEHİR'DE SALDIRI LANETLENDİ

Kaman ilçesinde sosyal medya aracılığıyla bir araya gelen, aralarında sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de olduğu kalabalık grup, protesto yürüyüşü yaptı.
İlçe meydanında bir araya gelen grup, Türk bayraklarıyla kaymakamlık önüne kadar yürüdü.
Meydana geri dönen grup, basın açıklamasıyla saldırıyı lanetledi.
Din görevlisi eşliğinde şehitler için dua okunmasının ardından grup, dağıldı.

Dağlıca'da şehit olan 16 askerin kimlikleri belli oldu


ESKİŞEHİR'DE ŞEHİTLİKTE SAYGI DURUŞU

Hoşnudiye Mahallesi Porsuk Bulvarı'nda toplanan grup, Türk bayraklarıyla sloganlar eşliğinde, Vişnelik Mahallesi'ndeki Hava Şehitliği'ne kadar yürüdü.


Şehitlikte saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı'nı okuyan grup, daha sonra dua etti.
Kabirleri ziyaret eden grup, dağıldı.

TOKAT'TA MEVLİT

Turhal ilçesinde bir grup esnaf, terör saldırısında şehit olan askerler için mevlit okuttu. Bir lokantanın önünde gerçekleştiren mevlit sonrası şehitler için dua edildi. Lokanta işletmecisi Şemsettin Kasar, gazetecilere yaptığı açıklamada, terör olaylarından dolayı üzgün olduklarını belirterek, mevlit okutma gereği duyduklarını, ellerinden başka bir şey gelmediğini söyledi.

Başbakan Davutoğlu'ndan Dağlıca saldırısı açıklaması


Esnaf Ozan Efe de "Çok sıkıntılı bir dönemden geçtiğimiz şu günlerde milli birliğe, beraberliğe çok ihtiyacımız var. Bunu sağlayan kişiler her ne sebepten olursa olsun, bizler için kıymetli, değerli insanlardır" dedi.Mevlidin ardından helva ikram edildi.

İZMİR'DE ALKIŞLI, KORNALI PROTESTO

Dağlıca'daki saldırı İzmir'de de protesto edildi. Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerce organize edilen yürüyüş için Konak ilçesindeki Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde buluşan yüzlerce kişi, "Mustafa Kemal'in askerleriyiz", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları atarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü.

Şehit Yarbay İlker Çelikcan'ın köyü yasta


Yürüyüşü balkonlarından izleyen İzmirliler alkışlarla, trafikteki sürücüler ise korna çalarak destek verdi. Cumhuriyet Meydanı'nda İstiklal Marşı okuyan grup adına konuşan İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, kimsenin Türkiye 'yi kan gölüne çevirmeye hakkı olmadığını belirterek, "Bu topraklarda barış ve kardeşlik duygusu içinde asırlardır birlikte yaşayan, ülkenin bağımsızlığı ve kurtuluşu için birlikte, kanı, canı pahasına mücadele ederek bir millet oluşturan insanlar, yine aynı duygularla, zor koşullarda kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti Devletini koruyup, kollayarak, ülkenin birlik ve bütünlüğünü her şeyin üzerinde tutacaklardır" diye konuştu.Grup, konuşmaların ardından dağıldı.

Öte yandan Gündoğdu Halk Konseyi üyeleri de Gündoğdu Meydanı'nda büyük bir Türk bayrağı açarak, saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı okudu.

ORDU, GİRESUN, TRABZON VE RİZE'DE PROTESTO

Hakkari'nin Dağlıca bölgesindeki terör saldırısı, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize'de protesto edildi. Altınordu ilçesi Tahıl Pazarı mevkisinde bir araya gelen grup, PKK aleyhine slogan attı.

Sosyal medya aracılığıyla bir araya gelen yaklaşık 200 kişilik başka bir grup ise Sırrı Paşa Caddesi'nde toplandı. Cadde üzerinden Atatürk Anıtı'na kadar slogan atarak yürüyen gruba, çevredeki vatandaşlar da alkışlayarak destek verdi.

Grup, burada İstiklal Marşını okuduktan sonra dağıldı.

ATATÜRK MEYDANI'NDA DEV TÜRK BAYRAĞI

Giresun Yeniyol mevkisinde toplanan grup, ellerinde Türk bayrakları ile Gazi Caddesi güzergahında slogan atarak yürüdü.

Atatürk meydanında dev Türk bayrağı açan grup üyeleri, saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı okudu. 

'OYUNA GELMEYİN' ÇIKIŞINA ALKIŞ

Trabzon'da "teröre tepki ve şehitlere saygı yürüyüşü" gerçekleştirildi.

Kent merkezindeki Uzun Sokak'ta bir araya gelen grup, Kahramanmaraş Caddesi boyunca Türk bayrağı eşliğinde yürüdü.

Yürüyüş sırasında grup, "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Askere uzanan eller kırılsın" ve "Hepimiz askeriz, PKK'ya yeteriz" şeklinde slogan attı.

Bu sırada bir vatandaş, "Oyuna gelmeyin, Kürtler bizim kardeşimiz" demesi üzerine grup tarafından alkışlandı.

Rize'de bir grup genç, şehit düşen güvenlik güçleri için Kur'an-ı Kerim okuttu.

Rize Eski Orta Cami'inde Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, yapılan duayla sona erdi. Daha sonra grup, caminin avlusunda toplanarak terör olaylarını protesto etti.

ARTVİN VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA

Artvin Valisi Kemal Cirit, gazetecilere yaptığı açıklamada, Dağlıca bölgesinde şehit düşen Mehmetçiklere Allah'tan rahmet diledi. Cirit, "Terör örgütleri, terör örgütü yandaşları ve teröre destek sunan küresel güçler hiçbir zaman unutmasın ki, Dağlıca'da bizim için Çanakkale gibi 'geçilmez' olan alanlardan birisidir. Dağlıca'da bu kadim milletin ve şehitlerimizin diyarı olmuştur. Değil bir kez, binlerce kez tekrarlansa da buraların geçilemeyeceğine defalarca şahit olacaklar ve her defasında destansı kahramanlıklarla karşılaşacaklar" ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN BULUŞTULAR

Tekirdağ'da da sosyal medya üzerinden haberleşen vatandaşlar, Tuğlalı Park'ta bir araya geldi. Ellerinde Türk bayrakları ve çeşitli dövizler taşıyan yaklaşık 2 bin kişi, Hükümet ve Muratlı caddelerinde sloganlar atarak yürüdü.

Çanakkale Şehitler Abidesi önüne gelen grup, burada saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Tekirdağ Askerlik Şubesi önüne gelen gruptakiler, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okudu ve sessizce dağıldı.

Öte yandan kentte toplanan yaklaşık 200 motosikletli "teröre lanet" konvoyu düzenledi.

(AA-DHA)