Dağlıca taburunda katliam: 40 köpek kurşuna dizilmiş!

Dağlıca taburunda katliam: 40 köpek kurşuna dizilmiş!
Dağlıca taburunda katliam: 40 köpek kurşuna dizilmiş!
Hakkari'nin Yüksekova İlçesi Dağlıca Taburu'nda köpek katliamı yapıldığı iddiası üzerine Hayvan Hakları Federasyonu ve hayvan hakları savunucuları konuyu başta Genelkurmay Başkanlığı olmak üzere ilgili birimlere ulaştırdı.

HAKKARİ - Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde bir kişi, Dağlıca Taburu'nda bir rütbelinin tabur içinde köpekleri silahla katlettiğini 5 gün önce e-posta ile hayvanseverlere ve hayvan hakları savunucularına ulaştırdı. Bunun üzerine harekete geçen Hayvan Hakları Federasyonu ve hayvan hakları savunucuları, durumu Genelkurmay Başkanlığı ile Orman ve Su İşleri Hakkari Milli Parklar Müdürü Necmettin Yılmaz'a bildirdi. Kendisine ulaşan bilgi doğrultusunda inceleme yapmak için Dağlıca Taburu'na giden Yılmaz, içeri alınmadı. Yılmaz, " İddia üzerine olay mahalline gittik. Ancak yönetmelik gereği içeri alınmamızın suç olduğu söylendi. İnceleme yapmadan geri döndük. Konuyla ilgili bakanlığımıza ve Hakkari Valiliği'ne bilgi verdik. Ancak ilk fırsatta inceleme yapacağız" dedi.

'HASSAS BÖLGE, KORKUYA NEDEN OLUYOR'

Hayvanseverleri ayağa kaldıran olayla ilgili Genelkurmay Başkanlığı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na yazılı olarak başvuran Hayvan Hakları Federasyonu, bölgenin hassas olduğunu, olayın korkuya neden olduğuna dikkat çekti. Yazılı başvuruda şöyle denildi: "40'a yakın köpek bir askeri yetkili tarafından silahla gelişigüzel öldürülmüş. Kanunların koruyucusu konumunda olan bir kolluk kuvvetinde görev yapan bir subay tarafından bunun yapılması kabul edilemez bir durum. Ayrıca bir komutanın gelişigüzel açtığı ateşin korku ve paniğe yol açması ayrı bir tartışma konusudur. Söz konusu katliamın oldukça hassas bir bölgede, hassas bir kurum içinde gerçekleşmiş olması elimizi, kolumuzu bağlamamalıdır. Bu subayla ilgili yasal inceleme başaltılıp psikolojisinin görevine engel teşkil edip etmediği tespit edilmeli. Orman ve Su İşleri Hakkari Şube Müdürlüğü personellerinin karakol içinde gerekli incelemeleri yapması sağlanmalı. Ayrıca Hakkari sınırları içinde bir hayvan bakım evi yapılması talebimiz var."

'NE OLUR YARDIM EDİN, KÖTÜ ŞEYLER OLUYOR' 

Marmaris Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Suna Ak ise olaya şahit olan bir kişinin kendisini aradığını belirterek, "Beni arayan kişi o kadar heyecanlıydı ki, sesi titriyordu. Daha sonra birisi daha aradı, 'Ne olur yardım edin burada çok kötü şeyler oluyor' dedi. Ben de gerekli yerleri aradım. Genelkurmay'dan olayın basına verilmemesi istenmiş. Ama bu kadar ciddi bir olayın örtbas edilmemesi gerekir. Bugün hayvanları öldüren yarın oradaki askerlerin de canına kastedebilir. Bu kişinin ordan uzaklaştırılması için elimizden geleni yapacağız" dedi. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1134928113492811

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sınırlarda katırlar sistematik şekilde kurşuna diziliyor! - sinanizmir

  2000 yılında van-başkale aşağı çaldıran sınır bölük komutanlığında askerlik yapmıştım. asker "kaçakçı" katırlarını kurşuna diziyordu. bölük içindeki köpekleri kanasla nişan tahtası niyetine kullanıyorlardı (bölük komutanı ve asteğmenler). bunları ulusal basına defalarca isim isim mesaj yoluyla bildirdim. hatta uğur dündar 2006 yılıydı sanırım, bir haber yapmıştı "terör örgütü sadece insanları değil, hayvanları da öldürüyor" diyerek. telefonla, maille ulaşmaya çalıştım. o hayvanları gerillanın öldürmediğini, onların asker tarafından kurşuna dizildiğini anlattım ama zaten biliyorlardı her şeyi... maksat devletin hayvan katliamını da PKK'nin üstüne yıkıp, ordan da menfaat sağlamaktı. bu kırk köpek sistematik olmayabilir. ama eğer hiçbir baskı altında kalmadan sınır köylerinde ciddi bir araştırma yapılırsa bu köylerde sınır ticaretinden geçimini sağlayan köylülerin katırlarının asker tarafından sistematik olarak kurşuna dizildiği ortaya çıkacaktır.

  Basına haber verme. - vancetti

  Basına haber verme, demiş.. İyi ki haber yasağı koyuyoruz dememiş. Savaş hali ya, canları istediklerinde haber yasağı koyuveriyorlar. Bunun ala türkçesi rezaleti kara bir çarşafla örtmek demektir. Ben bir hayvan hakları savunucusuyum, ancak son 2,5 yılda 175 er ve erbaş intihar etmiş. Aynı tepkiyi orada göremiyoruz. Yıllardır yazılır çizilir. Türkiye'nin elle tutulur bir hayvan hakları yasasına, avlanma yasasıı dahil, acil ihtiyaç var. Devletin başı boş hayvanlarla ilgili bir politikası olmalı."Öldürmenin dışında" Yeni anayasa hazırlanırken bu konuya da yer verilmesi gerekir. Her ne kadar yeni Anayasa çıkacağına inanmasam da. Hükümet alacaklarını aldı zaten.

  bu haber dogru ise yazik - Al Capone

  Basinizdaki generaller içeri girdi gireli - tuhaf tuhaf seyler oluyor bu silahli kuvvetlerde - Ne zamandir Turk silahli kuvvet ayvana oldurur

  VATAN SAGOLSUN ! - palenke

  Böylelikle Ülke bölünmekten kurtuldu.

  ZIHNIYET ÖLDÜRMEK olunca ! - palenke

  hic farketmiyor,insan yada hayvan,sonucta ikiside canli,Hep öldürmeyemi ayarli insanlar,hani hic öldürme olmayacakti.köpeklerde canli degilmi?YAZIKLAR OLSUN SANA KOMUTAN !

  ? - kartaca34

  yapılan elbette ki büyük bir vahşettir ama hayvan hakları sovunucularının duyarlılıkları kafamda soru işaretleri bıraktı orda askerler öldürüldü sivil halk öldürülüp orda gömüldü bunlar olurken duyarlılığınız nerdeydi diye sorarlar size

  OYSA O KÖPEKLER - pispor

  ne kadar sizi uyardı yabancılara karşı,gerillaya karşı şimdi savaş bitti diye bu köpekleri öldürmek mi gerek.Resmi gördüm Face de içim parçalandı.Bu resmen bir vahşet.