Dağlıca'da asker, düğün alayının yolunu kesti, geline inek hediye etti

Dağlıca'da asker, düğün alayının yolunu kesti, geline inek hediye etti
Dağlıca'da asker, düğün alayının yolunu kesti, geline inek hediye etti
Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesi Yeşiltaş köyünde, 3 yıl aradan sonra ilk kez düğün yapıldı. İki kardeşin mutluluğuna komutanlar da ortak oldu. Dağlıca'da düğün konvoyunun önünü kesen komutanlar gelin için bir inek aldı

Yüksekova'ya 40 kilometre uzaklıkta bulunan Yeşiltaş köyünde çifte mutluluk yaşandı. Yeşiltaş'ta yaşayan iki kardeş, aynı günde evlendi. Kardeşlerden Ercan Çoruh, Yüksekova merkezde ikamet eden Hüsna Genç ile Sinan Çoruh ise akrabasının kızı olan Begihan Çoruh ile hayatını birleştirdi. Aynı anda yapılan kardeş düğününe yoğun katılım oldu. Yüksekova 7. Hudut Alayı Komutanı Cemalettin Doğan ve 3. Piyade Tümeni Kurmay Başkanı Mehmet Yılmaz da düğüne katılarak köylülerin mutluluğunu paylaştı.

KONVOYUN ÖNÜNÜ KOMUTANLAR KESTİ
Dağlıca köprüsünde Yüksekova'dan gelen gelin konvoyunun önünü kesen komutanlar, sağdıç ve dağmadın babası ile pazarlık yaptı. Pazarlık neticesinde sağdıçtan bir inek alan komutanlar, ineği geline hediye etti. 7. Hudut Alayı Komutanı Cemalettin Doğan, daha sonra yanlarında getirdikleri ay yıldızlı bayrağı öperek geline hediye etti. Bayrağı alan gelin öpüp alnına koydu.

Burada kısa bir konuşma yapan Cemalettin Doğan, "Şimdi bu topraklarda, bu köyde biliyorsunuz uzun zamandan beri burda düğün yapılamadı. Yaşanan bazı acılardan dolayı bizim de sizlerden isteğimiz şu; inşallah ebedi huzuru ve ebediyyen bu huzur içerisinde yaşayacak nesiller yetiştirmeniz. Evlere de biraz sahip çıkacak olan bayanlardır, erkekler biraz şey kalıyor. Sizlerden özellikle evlerinize sahip çıkmanızı istiyorum. Biz de yolunuzu kestik bu mutluluğunuzu paylaşmak için." dedi.

DÜĞÜN SAHİPLERİNE HEDİYE, ÇOCUKLARA HARÇLIK
Daha sonra düğün alanına geçen komutanlar, beraberinde getirdikleri hediyeleri düğün sahiplerine ve köyün kanaat önderine ikram etti. Düğün alanına girerken yollarını kesen çocuklara harçlık dağıtan komutanlar, çocuklarla birebir ilgilendi. Düğün alanında uzun süre kalan komutanlar, beraberlerinde getirdikleri altın takıları gelinlere taktıktan sonra düğün alanından ayrıldı.

Komutanların düğünlerine gelişinden mutlu olduklarını söyleyen köy muhtarı Sami Kartal, "3 senedir ilk düğün burada yapılıyor. İki kardeş aynı aynda evleniyorlar. Bir gelin getirdiler şimdi, diğer gelini getirmeye gittiler. Bütün misafirlerimize 'hoş geldiniz' diyoruz. Komutanlarımıza da 'hoş geldiler' diyorum. Köyün yolunu kestiler, düğün sahibinden bir inek aldılar. Komutanlarımız işte bugün mutlu günümüz, sizleri de aramızda görmekten mutlu oluyoruz. Hoş geldiniz sefalar getirdiniz, sevincimize ortak oldunuz." diye konuştu.

Yeşiltaş köyünde 2011 Eylül ayında çıkan çatışmada iki köy korucusu şehit oldu. Köyde bu çatışmadan beri eğlence tertip edilmiyor, düğün yapılmıyordu. (CİHAN)


  http://www.radikal.com.tr/115647911564795

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yürek ve Göz. - Clear

  Yüreğini kin bürüyenlerin gözleri güzellikleri göremez,o gören gözlere de yazık olur.Zira kin,en çok,sahibini yakıp kavurur.Henüz vakit varken,yüreğine serin sular serpip,"kin ateşini" söndürmeni öneririm.

  çok güzel hareketler bunlar - adad

  bir daha bir daha

  Neden inek? - karaman2001

  Clear, Guzelligini sevsinler senin. korucu koyu korucu dugunu ama ilginc olani Inek hediye edilmesi, benim aklima komutanlara inek hediye etmek gelmezdi ))) neyse, bakalim sanli turk askeri Roboski köyündeki ilk dugune katilacaklarmi...

  Düğün sahibinden inek mi alınmış??? - bektasoglu1975

  Nerde görülmüş düğün konvoyunun önünü kesene inek verildiği? Ve sözümona bir devlet memuru hangi hakla halkın malını hiç düşünmeden alıp zimmetine geçirir? Rüşvetçiliğin ve zorbalığın hediye olarak lanse edilmesi de ayrıca sorunlu bir haberciliktir. Birgün önce Roboskide insanların yoksulluk maaşlarının kesildiğinden bahsediyorsunuz, şimdi de yoksulun koca ineğini hediye olarak almayı hoş görüyorsunuz. Hediye vermesi gereken düğün sahibi değil, davetlilerdir. Konvoyun yolunu da askerler değil, çocuklar keser!

  Güzellik. - Clear

  Bu güzelliği,kimler "öküz altında buzağı ararcasına" eleştirecek,çok merak ediyorum.