Dağlıca'da şehit olan 16 askerin kimlikleri belli oldu

Dağlıca'da şehit olan 16 askerin kimlikleri belli oldu
Dağlıca'da şehit olan 16 askerin kimlikleri belli oldu
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinin Dağlıca kesiminde dün PKK'lılarca düzenlenen saldırıda şehit olan 16 askerin cenazeleri helikopterle Van'a getirildi. Cenazeler Van Asker Hastanesi'ne kaldırıldı. Saldırıda şehit olan 16 askerin evlerine de acı haberler ulaşmaya başladı. Şehit ailelerinin baba ocaklarında gözyaşı, ilçelerde, mahallelerde yas var.

RADİKAL- Dağlıca-Yüksekova yolunun ulaşıma açılması için yürütülen operasyonda, daha önceden yol kenarına yerleştirilen el yapımı patlayıcıların infilak ettirilmesi sonucu şehit olan 16 askerin cenazeleri helikopterle Van'a getirildi. Şehit cenazelerini taşıyan 6 helikopter, Van Filo Komutanlığı'na indi.

Helikopterden alınan şehitlerin cenazeleri 10 ambulansla İskele Caddesi üzerinde bulunan Van Asker Hastanesi'ne kaldırıldı. Şehitler için bugün Van Filo Komutanlığı'nda tören düzenlenmesi bekleniyor.Şehit Yarbay İlker Çelikcan'ın köyü yasta

Şehit askerlerin isimleri ise şöyle:

1- Piyade Kurmay Yarbay İlker Çelikcan (39) Erzurum

2- Piyade Uzman Çavuş Tolga Artuğ (24) Iğdır

3- Uzman Onbaşı Özgür Yatakdere (22) Salihli (Manisa)

4- Piyade Sözleşmeli Er Adnan Ergen (25) Muğla

5- Piyade Sözleşmeli Er Uğur Yıldız (28) Erbaa (Tokat)

6- Piyade sözleşmeli Er Resul Çoşkun (23) Konya

7- Piyade Sözleşmeli Onbaşı Fatih Duru (27) Ezine (Çanakkale)

8- Piyade Sözleşmeli Er Cihan Aksarı (27) Düzce

9- Piyade Uzman Çavuş Tayfur Hançer (25) Ardahan

10- Topçu Uzman Çavuş Tuğrul Köseoğlu (28) Ereğli (Konya)

11- Piyade Er Muharrem Öksüz (20) Konya Karatay

12- Astsubay Kıdemlı Çavuş Cemre Salih Gözen (25) Tarsus (Mersin)

13- Bakım Üstçavuş Okan Taşan (27) Şenkaya (Erzurum)

14- Bakım Uzman Çavuş Harun Saltalı (29) Andırın (Kahramanmaraş)

15- Bakım Astsubay Çavuş Deniz Göçkün ((23) Balıkesir

16- Bakım Astsubay Çavuş Mustafa Özdemir (23) Bozüyük (Bilecek)

TARSUS'TA GÖZYAŞLARI

Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde terör örgütü PKK mensuplarının düzenlediği saldırıda şehit olan Astsubay Çavuş Cemre Salih Gözen'in Mersin'in Tarsus ilçesindeki ailesine acı haber verildi.

Genelkurmay: Dağlıca saldırısında 16 asker şehit oldu


MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Tarsus Kaymakamı Bekir Atmaca, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yavuz Bulut, Tarsus Emniyet Müdürü Salim Çakan ve diğer yetkililer, sağlık ekibiyle 25 yaşındaki Gözen'in Yeşilyurt Mahallesi'nde bulunan babaevine gitti.Kaymakam Atmaca, şehidin babası Hayri ve annesi Fatma Gözen'e oğullarının şehadet haberini verdi. Ağıtlar yakarak ağlayan anne ve babayı sağlık ekipleri sakinleştirmeye çalıştı. 

Anne Fatma Yavuz, şehidin polis olan kız kardeşi Doğa'ya sarılarak gözyaşı döktü. Bu arada, üç çocuklu ailenin tek oğlu olduğu öğrenilen şehidin evine Türk bayrağı asıldı.


Dağlıca'da meydana gelen saldırıda şehit olan Astsubay Çavuş Cemre Salih Gözen'in bir yakınının sosyal medya üzerinden yazdıkları yürek dağladı. 

KALP HASTASI BABAYA MÜDAHALE

Yüksekova Dağlıca'da şehit olan 16 askerden Uzman Çavuş Adnan Ergen'in Muğla'nın Seydikemer İlçesi'nde oturan ailesine acı haber ulaştı. Mehmet ve Hacer Ergen çiftiyle yakınları haber üzerine sinir krizi geçirdi. Evde fenalaşan ve kalp hastası olduğu belirtilen baba Mehmet Ergen, eve gelen ambulansa alındı.

Yakınlarının yanı sıra mahallede oturanlar da şehidin baba ocağına geldi. Fethiye'den de bir grup, konvoy eşliğinde şehidin evine ulaştı.

EVİN TEK ÇOCUĞUYDU

Bombalı pusuda şehit düşen Manisa Salihlili Uzman Onbaşı 22 yaşındaki Özgür Yatakdere'nin acı haberi de ilçeyi yasa boğdu. Hüseyin-Saniye Yatakdere çiftinin tek çocuğu olan Özgür Yatakdere'nin şehit haberini; MHP'li Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda ile Garnizon Komutanı Binbaşı Yavuz Yavuz birlikte aileye bildirdi. Sinir krizi geçiren aileye, olay yerinde hazır bekletilen sağlık ekipleri tarafından müdahale edildi. Şehidin evine de Türk Bayrağı asıldı.

2 YIL ÖNCE UZMAN ÇAVUŞ OLMUŞTU

Şehit Piyade Uzman Çavuş Tolga Artuğ'un Manisa'nın Turgutlu ilçesindeki ailesine acı haber verildi. Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Ömer Haşim Ongun, İlçe Jandarma Komutan Vekili Ayhan Dalbaş ve İlçe Müftüsü Nizamettin Doğan ile birlikte, acı haberi vermek için şehidin Cumhuriyet Mahallesi Dar Sokak'taki baba ocağına gitti.


Şehidin kardeşleri Zehra ve Kahraman ile baba Ercan ve anne Sevcan'a Artuğ'un şehadet haberi verildi. Kahraman Artuğ'un yaşadığı acı objektiflere böyle yansıdı.

Haberin ardından şehit  uzman çavuşun babaevinin balkonuna ve pencerelerine Türk bayrakları asıldı. Haberi duyan ilçe halkı, şehit evinin önüne akın etti. Artuğ'un 2013'te uzman çavuş olarak göreve başladığı ve 2 yıldır Hakkari'de görev yaptığı, bekar olduğu öğrenildi.

BALIKESİR'DE UMUTLU BEKLEYİŞ ACIYA DÖNDÜ

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nin Dağlıca kesiminde PKK’lı teröristlerin saldırısında şehit olan 16 askerden biri olan Bakım Astsubay Çavuş Deniz Gökçün Balıkesir’deki baba ocağına ateş düştü. 

Dağlıca Tabur Komutanlığı’ndan operasyona gitmek üzere ayrılan askeri zırhlı araçlardan birinin içinde olduğu bildirilen şehit Astsubay Çavuş 22 yaşındaki Deniz Göçkün’ün şehit düştüğü ailesine açıklandı.Balıkesir Garnizon Komutanlığı yetkilileri, akşam şehidin Adnan Menderes Mahallesi’ndeki evine giderek annesi Ayfer Gökçün ile babası Serhat Gökçün’e acı haberi verdi. Oğullarından iki gündür haber alamayan buna rağmen umutla iyi haberi bekleyen ailesi, acı haberi öğrenince yıkıldı. Şehit astsubayın Ulaş adında bir de kardeşi olduğu öğrenildi.

MAMURE KÖYÜ'NDE BÜYÜK ÜZÜNTÜ

Uzman Onbaşı Cihan Aksarı'nın Düzce'deki evine ateş düştü. Şehit asker Cihan Aksarı'nın yaşadığı Düzce'ye bağlı Mamure Köyü'nde büyük üzüntü yaşanırken, şehidin evine ve sokağa Türk bayrakları asıldı.

BABAEVİNDE GÖZYAŞI

Şehit olan 29 yaşındaki Uzman Çavuş Harun Saltalı'nın babaevinde yas var. Sumbas Kaymakamı ve Kadirli Kaymakam Vekili Bedir Deveci, İlçe Garnizon Komutanı Albay Alaaddin Eşsiz, Kadirli Belediye Başkanı Ömer Tarhan, Jandarma Bölük Komutanı Binbaşı Hakan Bozgedik, şehidin Şehit Mehmet Hallaç Mahallesi'ndeki baba ocağına giderek, acı haberi baba Yusuf ve anne Sultan Saltalı'ya iletti.Haberi alan aile gözyaşı döktü, eve Türk bayrağı asıldı.


Yusuf Saltalı, oğlunun şehit olduğu haberiyle yıkıldı.

9 AYLIK 'ECEM'İNİ GERİDE BIRAKTI

Baba Saltalı, oğlunun ilk görev yeri Hakkari'ye 4 yıl önce gittiğini, saldırıyı televizyonda duyduktan sonra oğluna ulaşamadığını belirterek, gözyaşı döktü.

Dede Veli Peksoy da (80) torununun şehit olmasına çok üzüldüğünü ifade ederek, "Vatan sağ olsun" dedi.

Eşi Hacer, annesi Sultan, kardeşleri Ali ve Esra Saltalı, şehidin fotoğrafına sarılarak gözyaşı döktü.

Şehidin, Ecem isminde 9 aylık kızı olduğu öğrenildi.

ÜÇ YILLIK ASTSUBAYDI

25 yaşındaki Astsubay Çavuş Mustafa Özdemir'in Eskişehir'deki baba evi yasa büründü. Orhangazi Mahallesi Yavuzalp Sokak'ta oturan baba Metin Özdemir ile anne Fatma Özdemir'e oğulları Astsubay Çavuş Mustafa Özdemir'in şehit olduğu haberini, evlerine gelen Merkez Komutanlığı'nda görevli subaylar verdi.

Özdemir çiftiyle yakınları şehit haberiyle gözyaşlarına boğuldu.Şehit Mustafa Özdemir'in bekar ve 3 yıllık astsubay olduğu belirtildi. Şehit Özdemir'in cenazesinin Eskişehir'de toprağa verilmesi bekleniyor.

KONYA'DA 3 ŞEHİT ACISI BİRDEN

Dağlıca saldırısında şehit olan 16 askerden, Topçu Uzman Çavuş Tuğrul Köseoğlu, Sözleşmeli Er Resul Coşkun ile Piyade Er Muharrem Öksüz'ün memleketi Konya'ya ateş düştü.


Saldırıdaki zırhlı aracı kullanan 28 yaşındaki 3 yıllık Topçu Uzman Çavuş Tuğrul Köseoğlu'nun baba ocağı olan Ereğli'nin Doğualagöz Mahallesi'nde oturan annesi Sultan Aydın'a askeri yetkililer tarafından acı haber verildi. Oğlunun acı haberini alan anne Sultan Aydın ile şehidin 3 kardeşi sinir krizi geçirdi. Şehidin eşinden boşanan babası İsmail Köseoğlu'nun ise İstanbul'da bir yakınlarının düğünde olduğu ve acı haberi orada aldığı belirtildi.

Şehit Köseoğlu'nun ilk görevini Afganistan'da yaptığı ardından da Yüksekova'ya tayin olduğu Acil Tıp Teknisyeni olan eşi Tansu ile 1 yaşındaki kızı Zeynep'i de Yüksekova'ya götürmeyip, Ereğli de bıraktığı öğrenildi.

'HER GÜN MAYIN TEMİZLİYORUZ'

Şehidin dayısı Rıfat Özbek, yeğeni ile her gün telefonla görüştüklerini belirtti. Özbek, 'Yeğenimle sürekli telefonla görüşüyorduk. Bize gece-gündüz sürekli yollara döşenen mayınları temizlediklerini söylüyordu. Çocuğunu çok özlediğini söylemişti. Van 100. Yıl Üniversitesi'nde yüksekokuldan mezun olduktan sonra uzman çavuş oldu. İlk olarak Afganistan'da görev yaptı. Sonra Dağlıca'ya geldi" dedi.

ACILI EŞ: BENİ BIRAKMA

Acı haberi annesinin evinde alan Tansu Köseoğlu, yakınlarıyla birlikte kayınvalidesi Sultan Aydın'ın evine geldi. Tansu Köseoğlu, "Beni Bırakma" diyerek gözyaşları içinde eve girmek isterken sinir krizi geçirmesi sonucu ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Dağlıca saldırısı Türkiye'nin dört bir yanında protesto edildi

MİSAFİRLİKTEN DÖNÜNCE ACI HABERİ ALDILAR

Piyade Sözleşmeli Er 23 yaşındaki Resul Coşkun'un şehit düşmesinin ardından merkez Selçuklu İlçesi Yazır Mahallesi Canfeda Sokak'taki baba evine ateş düştü. 3 çocuk babası Zeki Coşkun ve anne Sıdıka Coşkun, oğullarının acı haberini misafirlikte aldı. Evlerine döndüklerinde karşılarında subayları gören anne-baba sinir krizi geçirdi. Acılı aile, hazırda bulunan sağlık görevlilerinin yardımıyla eve alınıp müdahale edildi.

'YİNE KARANLIK ÇÖKTÜ, KİMİNİN GECESİNE, KİMİNİN YÜREĞİNE'

Daha önce konfeksiyonculuk yapan Resul Coşkun'un 1 yıl önce sözleşmeli er olarak göreve başladığı ve 2.5 yıl önce de Rahime Celepci'yle nişanlandığı öğrenildi. Nişanlısı Celepci'nin ise Dağlıca saldırısının ardından gece yarısı sosyal paylaşıp sitesine 'Yine karanlık çöktü, kiminin gecesine, kiminin yüreğine' yazılı mesajı paylaşması dikkat çekti.

HENÜZ 7 AYLIK ASKERDİ

Konya'ya üçüncü şehit ateşi ise Piyade Er Muharrem Öksüz'ün merkez Karatay İlçesi'ndeki eskiden köy statüsündeki Divanlar Mahallesi'ndeki baba evine düştü. Çiftçilik yapan baba Ömer ve anne Aliye Öksüz'e acı haberi askeri yetkililer verdi. Oğullarının şehit düştüğünü öğrenen acılı aile sinir krizi geçirdi. 2 kardeş olan Muharrem Öksüz'ün, yaklaşık 7 aylık asker olduğu öğrenildi.

ACI HABERİ AĞABEY ALDI

Şehit Piyade Sözleşmeli Onbaşı Fatih Duru'nun Çanakkale'nin Ezine ilçesindeki ailesine acı haber verildi. Ezine Kaymakamı Ali Fuat Atik, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Turgay Şavir, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Hüseyin Özkan, İlçe Emniyet Müdürü Alaattin Tekin ile acı haberi vermek için şehidin Kayacık köyündeki baba ocağına gitti.

Kaymakam Atik, şehidin ağabeyi Eyüp Duru'ya şehadet haberini verdi. Atik'in "Başınız sağ olsun" dediği Duru, "Vatan sağ olsun" yanıtını verdi.


Şehit Fatih Duru'nun Çanakkale'de yaşayan yakınları acı haberi alınca gözyaşlarına boğuldu.

Öte yandan, 4 yıl önce göreve başlayan şehidin babası Kadir Duru'nun 2003 yılında vefat ettiği, annesi Azime Duru'nun ise gelininin doğumu nedeniyle Çanakkale'de bulunduğu öğrenildi.

MAHALLE SAKİNLERİ ŞEHİDİN EVİNE AKIN ETTİ

Piyade Üstçavuş Okan Taşan'ın (27) Ankara'daki baba ocağına ateş düştü. Karacaören TOKİ konutlarında yaşayan Taşan'ın eşi Rahime, annesi İsmigüzel ile babası Bayram Taşan'a acı haber eve gelen rütbeli askeri görevliler tarafından verildi. Bu sırada, psikolog ile 112 Acil Servis ekipleri de evde hazır bulundu. Haberin verilmesinin ardından evden ailenin feryatları yükseldi.

Haberin duyulması üzerine çok sayıda mahalle sakini, şehit Taşan'ın ailesinin evine akın etti, bazı mahalleliler de Türk bayrağı açarak teröre tepki sloganları attı.

Şehit Taşan'ın ailesinin evinin yanı sıra bazı apartmanlara da Türk bayrağı asıldı. Evli ve Meriç adında 5 yaşında bir oğlu olan Taşan'ın, yaklaşık 3 ay önce Hakkari'deki görevine başladığı öğrenildi.

GÜLBAHAR ÇİFTİNİN TEK ÇOCUĞUYDU

28 yaşındaki Piyade Sözleşmeli Er Uğur Yıldız'ın memleketi Tokat'ın Erbaa İlçesi'ne bağlı Yukarıçandır Köyü acı haberle sarsıldı. Şehit Yıldız'ın ailesinin Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde yaşadığı öğrenildi. Sadık-Gülbahar çiftinin tek çocuğu olan şehit Uğur Yıldız'ın memleketi Tokat'ın Erbaa İlçesi'ne bağlı Yukarıçandır Köyü'ndeki yakınları gece saatlerinde aldıkları acı haberle büyük üzüntü yaşadı.Şehit Yıldız'ın yakınları acı haberi öğrendikten sonra Yıldız ailesinin eskiden köyde oturduğu eve Türk Bayrağı astı. 20 yıl önce Antalya'nın Manavgat İlçesi'ne taşınan Yıldız ailesinin 15 yıl önce bedensel engelli çocukları Yılmaz Yıldız'ı kaybettiği öğrenildi. Ailenin en son 5 yıl önce köye geldiği belirtilirken baba Sadık Yıldız'ın Manavgat'taki turistik otellerde işçi olarak çalıştığı ifade edildi.

'HAİN SALDIRIYA NE YAPSIN'

Şehidin 63 yaşındaki amcası Ahmet Yıldız, acı haberi köy muhtarlığından öğrendiğini belirterek, "Çocuk zaten burada durmuyor. Onlar Antalya'da ikamet ediyorlar. Hain terbiyesizlerin pususuna düşmüş. Şehit oldu bu çocuklarımız. O olur, biz oluruz, kim olur, bilemeyiz. Hain saldırıya ne yaparsın" dedi.

Daha önce Manavgat'ta otogarda çalışan Uğur Yıldız'ın 4 yıldır Dağlıca'da görev yaptığı ve geçen yıl eylül ayında nişan için Manavgat'a geldiği belirtildi. Bu ay da düğün yapmayı planlayan Yıldız'ın terör olayları nedeniyle izin alamadığı ortaya çıktı. 

(AA-DHA)