Dağturnalarının nesli tükeniyor

Dağturnalarının nesli tükeniyor
Dağturnalarının nesli tükeniyor
Geleneksel tarım yöntemleri ve yaşam alanlarındaki aşırı otlatma nedeniyle, 200 çift Anadolu dağturnasından geriye 12 çift kaldı.
Haber: ELİF KESKİN / Arşivi
MISRA İZEL OKUMUŞ / Arşivi

Dünyada nesilleri hızla tükenen kuş türlerinden olan turnaların yaşam alanları tehdit altında. Doğa Derneği ile Dünya Turna Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre nesli hızla tükenen 200 çiftlik Anadolu dağturnasından geriye sadece 12 çift turna kaldı.Turnaların yok oluş sebebinin, doğal yaşam ortamlarındaki aşırı otlatma ve geleneksel tarım uygulamaları olduğu belirlendi. Turnaların tahmin edildiğinden çok daha hızlı şekilde yok olduğu tespit edilen çalışmaya göre 2008 yılında varlığı keşfedilen Anadolu dağturnasını diğer türlerden ayıran en önemli özellik, başlarında bulunan kırmızı leke.

Turnaların yurdu Sivas

Dünyada büyük oranda Türkiye , İran , Gürcistan ve Ermenistan’da yaşayan Anadolu dağturnalarının, Türkiye’deki yaşam alanları Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Muş, Sivas ve Van. Dokuz çift ile turnalara en fazla ev sahipliği yapan Sivas, bu türün korunmasında en önemli şehir. Sivas’ın turnalara ev sahipliği yapması bir tesadüf değil. Araştırmaya göre bölgede yaygın olan Alevi-Bektaşi kültürünün turnaları kutsal kabul etmesi ve onlara zarar vermemesi, turnaların neslinin devam etmesine olanak sağlıyor. Ayrıca Muş’un Bulanık ilçesinde bir, Samsun Kızılırmak Deltası’nda bir ve Bolu Yeniçağ Gölü’nde bir çift turnanın ürediği tespit edildi.

En büyük tehdit tarım

Turnaların yuvalama alanlarının korunması gerektiğini belirten çalışmaya göre, turnaların yok olmasındaki en büyük sebeplerin başında yuva kurdukları
alanların aşırı otlatılması geliyor. Ayrıca bölge halkının tarım alanı açmak için turnaların yaşam alanı olan sulak alanların kurutulması da önemli bir neden. Son kalan turnaların yuvalama alanlarının tehditlerden arındırılması gerektiğini ve turnalara üreme şansı veren uygulamaları gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyleyen Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz şöyle konuştu:
“Doğanın ve kültürün birlikte yok olduğunun en büyük göstergesi turnanın da yok oluşudur. Turnaları yaşatmak, sadece doğanın değil Anadolu’nun doğa ile uyumlu yaşam kültürünün de köklerimizin de yaşaması için önemli ve zorunludur.’’