Daha çok kadın daha iyi bir dünya

Daha çok kadın daha iyi bir dünya
Daha çok kadın daha iyi bir dünya
Chatham House'da konuşan Arzuhan Doğan Yalçındağ, siyaset ve ekonomide daha çok kadın olmasının, dünyayı değiştireceğini söyledi.
Haber: GONCA YAĞCI / Arşivi

Dünyanın saygın düşünce kuruluşlarından ‘Chatham House’da ‘Ortadoğu’da Kadın ve Güç’ konulu konferansın açılış konuşmasını yapan Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, “Kadınların siyaset ve ekonomiye katılımıyla dünya daha iyi bir yer haline gelecektir” dedi.
İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen konferans, Chatham House’un ev sahipliğinde ve Doğan TV Holding işbirliğiyle gerçekleştirildi. Konferansta sosyal adalet, demokrasi ve eşitlik konularının yanı sıra köklü değişimler ve tepedeki kadınlar konuları ele alındı. Türkiye ’ye ilginin yoğun olduğu konferansta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ‘Tepedeki Kadınlar’ panelinde konuştu. Çoğu Ortadoğu ülkelerinden olmak üzere 20’ye yakın kadın konuşmacının söz aldığı konferansa çok sayıda davetli katıldı. Chatham House Ortadoğu ve Kuzey Afrika Araştırmaları Başkanı Dr. Clair Spencer, Prof. Deniz Kandiyoti, Dr. Maha Azzam, Arap Kadınlar Birliği Başkanı Dr. Fatemah Khafagy, HE Assia Bensalah Alaoui ve Prenses Basmah Bint Saud konuşmacılar arasında yer aldı.

Eğitimde erkek tercihi
Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da kadınların sosyal statüsünün geliştirilmesi için eğitimin önemine dikkat çekerken, ekonomiye, sosyal ve politik yaşama katılımlarının ancak buradan başlayabileceğini söyledi. Arzuhan Doğan Yalçındağ, şöyle devam etti:
“Kadınlara eğitim konusunda fırsat eşitliği sağlanarak hayatın her alanında daha fazla rol alıp katılımda bulunmalarının sağlanması gerekiyor. Eğer bir aile ekonomik olarak sadece iki çocuktan birine eğitim sağlayabilecek durumdaysa, bu noktada tercih erkek çocuktan yana kullanılıyor. Bu kararı veren de anne. Bu tür önyargıları gidermek için kadınları eğitmemiz gerekiyor.”

Çözüm bekleyen sorunlar

Yalçındağ, başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünya kadınlarının 1911 yılında kutlanan ilk Dünya Kadınlar Günü’nden bu yana birçok kazanım elde ettiklerini vurguladı. Kadınların artık iş dünyası ve eğitim gibi kritik önemdeki alanlara daha fazla katılımda bulunduklarını belirten Yalçındağ, “Ama kadınlar için iş imkânı ve çalışan kadınlar ile erkekler arasındaki gelir adaletsizliği gibi sorunlar hâlâ çözüm bekliyor” dedi. Bunların aslında evrensel sorun olduğunu ancak yine de Ortadoğu’da daha fazla hissedildiğini kaydeden Yalçındağ, “Bu sorunlar ancak eğitim, ekonomi ve bazı sosyal normların değişimiyle çözülebilir” diye konuştu.
Kadın-erkek eşitsizliğinin Batılı ülkelerin de sorunu olmaya devam ettiğini kaydeden Arzuhan Doğan Yalçındağ, buna örnek olarak Türkiye’de ‘Uzay Yolu’ adı altında yayınlanan Star Trek dizisini gösterdi:
“Uzay Yolu, yapıldığı 1960’larda kölelik, savaş ve kadın-erkek eşitliği gibi konuların aşıldığı bir ortamı ele alan bir bilimkurgu dizisiydi. Dizinin ilk bölümünde geminin kaptanı bir kadındı. Daha sonra yapımcılar kadından kaptan olamayacağını söyleyerek karakteri değiştirdiler.”
Son zamanlarda iş çevrelerinde kadınların ‘yükselen piyasaların yükselen piyasası’ olarak tanımlandığını kaydeden Arzuhan Doğan Yalçındağ, “Buna katılıyorum ve kadınların hayatın her alanında daha fazla rol alması gerektiğine inanıyorum. Kadınların siyaset ve ekonomiye katılımıyla dünya daha iyi bir yer haline gelecektir” diye konuştu.

Chatham House

1920 yılında Londra’da kurulan Chatham House, dünyanın zenginliği ve güvenliği için bağımsız düşünce, münazara ve analiz konularında lider kuruluş olarak tanımlanıyor. Chatham House enerji, çevre ve kaynak yönetimi, uluslararası ekonomi, uluslararası hukuk alanlarında araştırmalar yapıyor. Kuruluş, dünyanın önde gelen liderlerinin katılımıyla konferanslar düzenliyor. Düzenli yayınlarının yanı sıra araştırmalarının da yayınları bulunuyor.
Chatham House her yıl yaptığı çalışmalar ve topluma sağladığı faydalar nedeniyle bir lidere ödül veriyor. 2010 yılı Chatham House Ödülü, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e verildi. Kuruluş ayrıca ünlü ‘Chatham House Kuralları’yla da biliniyor. Buna göre Chatham House’da paylaşılan bilgi ve fikirler katılımcılar tarafından serbestçe kullanılabiliyor ama bu fikir ya da bilgileri veren kişilerin isimleri ya da hangi kurumlara bağlı oldukları açıklanmıyor.
Üyeleri arasında dışişleri mensupları, büyükelçiler, politikacılar, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu mensupları bulunuyor.

Şahin: Türkiye Ortadoğu’ya örnek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise Ortadoğu’nun sorunlu bir bölge olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu: “Ortadoğu’da ülkeler zenginliklerine göre değerlendirilmemelidir. Demokratik, laik ve hukuk devleti olan Türkiye aynı zamanda yüzde 99 Müslüman nüfusuyla Ortadoğu’da birçok ülkeye model oluşturuyor.” Tarihte devrimlerin kadınlar üzerinden geliştiğini de kaydeden Şahin, “Kadınlar ne zaman bir devrime sahip çıkmışlar, o devrim başarılı olmuştur” dedi. Türkiye’nin dış politikada Atatürk ’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözlerini ilke edindiğini de kaydeden Şahin, “Adalet herkes için istenmelidir” diye konuştu.