Daha da servise binmem!'

Daha da servise binmem!'
Daha da servise binmem!'
İlk seferini Erdoğan'la yapan metrobüsü bu kez Radikal test etti. Yola aynı anda çıktığımız araç, son durağa metrobüsten önce varırken, yolcular çok memnundu: Evladım çok süper...


SERKAN OCAK
İSTANBUL - “Okula gitmek için sabah 5.30’da kalkıyordum, şimdi 7.30’da bile kalksam yeter”, “Evladım çok süper, kim yaptıysa kutlarız, yaşasın metrobüs...”
Metrobüs hattının Avcılar’dan Söğütlüçeşme’ye uzanması, özellikle bir yakada oturup diğer yakada çalışan, okuyan İstanbullular arasında sevinçle karşılandı. Sögütlüçeşme’den Avcılar’a ilk seferi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Hesaplar tuttu. Erdoğan’ın kıtalararası yolculuğu 63 dakika sürdü. Ancak Başbakan’lı metrobüs, hiçbir durakta durmamıştı. Özellikle yoğun saatler için bir test seferi de Radikal yaptı. Sonuç: Metrobüs dakik ve hızlı. Ama aynı hatta Radikal’i takip eden özel otomobil, trafikteki alışılmadık tenhalığın da etkisiyle metrobüse fark attı.

Birinci test: Akşam saati
Metrobüsün hizmete girdiği önceki gün saat 18.40’ta Avcılar’dan Söğütlüçeşme’ye gitmek için metrobüse bindik. Yolcuların şoföre ilk sorusu: “Tek biletle mi geçeceğiz?” Şoforün net yanıtı: “Olur mu öyle tek biletle karşıya geçmek. Zincirlikuyu’da aktarma var!” Soruyu soranlardan biri Erol Kasap. Maltepe’de oturuyor. Emekli ama geçim derdinden Avcılar’da başka bir işte çalışıyor. Normalde işyerinin servisiyle Topkapıya kadar gittiğini oradan da otobüsle Maltepe’ye devam ettiğini anlattı. “Artık hep metrobüsü kullanırım” diyor. Yolcular arasında genel bir memnuniyet var.
45 dakika sonra Zincirlikuyu’daydık. Aktarma yapıldı. Hedef Anadolu Yakası. Yolcuların çoğu heyecanlı, bazıları benim gibi cep telefonlarının saatlerini açtı.
Bankacı Sinem Ortaç, metrobüsü tercih edenlerden. Ortaç, “Çok mutluyuz servisi artık kullanmayacağız” derken arkadaşı da Başbakan’ın Davos’taki sözlerine atıfta bulundu: “Daha da servise binmem.”
Metrobüs köprüye yaklaşırken normal trafiğe karıştı ve 7.5 dakikada köprüyü geçti. Elinde kronometre olan tasarımcı Gökhan Sarı’nın iddiasına göreyse köprü altı dakikada geçildi. Öğrenci Alkım Karaca’nın metrobüs sevinci bambaşka: “Her sabah 5.30’da kalkıyordum şimdi ise 7.30’da kalksam yeter bana.” Cevahir Akgün de sevinçli: “Fevkalade güzel, çok süper, kim yaptıysa kutlarız, metrobüs çok yaşa...”
Kronometreye göre aktarmadaki beş dakikalık zaman kaybı dışında, 1 saat 3 dakika sonunda (63 dakika) Söğütlüçeşme’deydik. Avcılar’dan aynı anda yola çıkan gazetenin otomobili ise normalden daha tenha olan trafik sayesinde benden iki dakika önce Söğütlüçeşme’ye gelmişti.

İkinci test, sabah yoğunluğu
İkinci test için dün sabah bu kez Söğütlüçeşme’den Avcılar istikametini denedik.
Trafik yoğunluğu yine yok ancak bu kez de yolcu yoğunluğu var. Tutunacak yer bulan şanslı. Konuşmalar, klasik salkım saçak belediye otobüsü sözleri: “Kardeşim arkadan boş metrobüs geliyor”, “Ne inatçısın be kardeşim, in de kapı kapansın...”
Yine de Söğütlüçeşme’den binenlerin köprüyü geçerken yaşadıkları mutluluk yüzlerinden okundu. Metrobüs Zincirlikuyu’ya vardığında 25 dakika geride kalmıştı. Aynı anda Söğütlüçeşme’den yola çıkan araç ise henüz köprü trafiğindeydi.
Ancak aynı araç Avcılar’a bizden 10 dakika önce vardı. Çünkü köprü sonrası yoğunluk fazla değildi. Aktarma noktasında bir karmaşa hâkimdi, ayrıca yolcular için yeterli yönlendirme yoktu.