Daha iyi bayramlar için AB

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bayram mesajında Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin önemini vurguladı. 17 Aralık'taki AB zirvesinden Türkiye'nin üyelik müzakereleri için beklediği tarihi alması durumunda Batı ile...

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bayram mesajında Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin önemini vurguladı. 17 Aralık'taki AB zirvesinden Türkiye'nin üyelik müzakereleri için beklediği tarihi alması durumunda Batı ile İslam dünyasının da kucaklaşacağını belirten Sezer, Türkiye'nin üyeliğinin AB'nin kültürel zenginliğini pekiştireceğini kaydetti.
'Laikliğe sahip çıkın'
Sezer, ramazan bayramı dolayısıyla dün mesaj yayımladı. Bayramın, Türkiye'ye barış ve esenlik getirmesini dileyen Cumhurbaşkanı Sezer, mesajında Türkiye'nin AB üyeliğine dikkat çekti. Sezer, laik devlet yapısı ve Cumhuriyet'e sahip çıkılarak sorunlara çözüm üretmenin ülkeyi geleceğe taşıyacağını belirtti.
Türkiye'nin laik, demokratik yapısıyla başarılı bir gelişme modeli oluşturduğunu belirten Sezer, 17 Aralık AB zirvesinden beklentisini şöyle dile getirdi: "İnanıyorum ki, 17 Aralık 2004'te düzenlenecek Avrupa Konseyi'nde ülkemizle üyelik görüşmelerinin başlatılması yönünde alınmasını beklediğimiz karar, uygarlıklar ve dinler arasındaki farklılıkların aslında kültürel zenginliği besleyen bir kaynak olduğunu vurgulayan ve Batı ile İslam Dünyası' nın demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve hoşgörü gibi evrensel değerler temel alınarak kucaklaşabileceğini açıklıkla ortaya koyacak."
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu da yayımladığı ramazan bayramı mesajında vatandaşları bayram namazına giderek 'vatan sathına yayılan mabetlerde dinin ve vatanın birlik şölenine katılmaya' çağırdı. Bardakoğlu, bayramlara her yıl gelip geçen sıradan tatil günleri olarak bakılmaması gerektiğini kaydetti.