Daha iyi bir cumhuriyet için

Daha iyi bir cumhuriyet için
Daha iyi bir cumhuriyet için

Türkiye , cumhuriyetin 90’ıncı yaşını kutluyor. 1. Dünya Savaşı’nın ardından, savaş döneminin olağanüstü koşulları altında ve bir “imparatorluğun devamı” olarak kurulan Cumhuriyet, hem monarşi döneminden miras kalan sorunlarla hem de kendi ürettiği sorunlarla yol alarak bugüne kadar geldi. Bu 90 yıl boyunca iç ve dış çalkantılar yaşandı. Lozan Anlaşması’nda tanımlanan azınlıklar, resmi azınlık tanımın dışında kalan Kürtler, Osmanlı yılları boyunca da özgün sıkıntılar çeken Aleviler, cumhuriyetin dine ilişkin tasavvurlarından rahatsız olan Sünni Müslümanlar dahil, nüfusun büyük bölümlerine tekabül eden kesimler, zaman zaman güç kullanımına yol açan sıkıntılar yaşadı. Sorunların çözümünün “doğal akışı”, yan siyaset süreçleri askeri darbelerle kesintilere uğradı. Bugünlerde büyük sorunlar etrafındaki tartışmalar tüm yoğunluğuyla sürüyor. Biz de cumhuriyetin 90’ıncı yılı kutlanırken, sorunları ve beklentileri kendi perspektiflerinden dile getiren kalemlere yer vermek istedik. Elbette gazete ölçülerinde ne tüm sorunları, ne tüm kazanımları ele alma ikmanı yok. Bu kısa ve açık sözlü değerlendirmelerin, “daha iyi bir cumhuriyet” hedefine yönelmiş herkesin fikri arayışına cüzi de olsa bir katkıda bulunmasını umuyoruz. İyi okumalar.

Bekçiliğine terfi ettiğimiz cumhuriyet

90 yıl sonra Kürtler: 'Ret' bitti, 'hak' kaldı

Cumhuriyet: Evet ama yetmez!

Benim şiddet cumhuriyetim: Efes, tükürük, Şirvanyan

'2. Cumhuriyet'in neresindeyiz?

Cumhuriyetin istenmeyen evlatları: Rumlar


  ETİKETLER:

  Sünni

  ,

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  şiddet

  ,

  haber

  ,

  siyaset

  ,

  zaman

  ,

  Resmi

  http://www.radikal.com.tr/115782611578262

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  INSANIN ANAYASASI: OZGUN BIR YASAM ORTAMI VE KISISEL HURRIYET - Anidya

  Aristo, cumhuriyeti; "Umumun menfaatini gözeten halk idaresi" diye tarif eder. Montesquieu ise, cumhuriyet rejiminde üç ana kuvvet (yasama, yürütme, yargı) bulunduğunu; bunların birbirine karşı bağımsız ve denetleme esasına göre işleyen, başında seçimle gelmiş yöneticilerin olduğu siyasi rejim olarak ifade etmiştir. 1789 yılında Fransa?da vuku bulan ihtilalle Avrupa?daki zalim krallık rejimlerine tepki olarak doğmuş bulunan cumhuriyet rejimi, zamanla cumhuriyete tamamen zıt rejimler tarafından, gerçek yüzleri örtmek için kullanılmıştır. Kaynak: http://cumhuriyet.nedir.com/#ixzz2j6N1l5ss. Ulusun, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı devlet biçimi. Hemen ekleyelim: bütün ülkelerde tek ortak yanı, devlet başkanlığı makamının babadan oğula veya aile yakınlarına miras kalmamasıdır. Her ulkede cumhuriyet rejimi anayasalarla halkinin ihtiyaclarina -bir zumreyi memnun ederken digerine zarar vermeden-en iyi cevap verecek sekilde yurutulur. Butunu bir denge icinde kalkindirirken tekillerin ve ayricaligi olan gruplarin mutlulugunu korumayi gerektiren bir anlayis gerektirir. Velhasil cumhuriyet rejimlerinin anayasainin mayasi insanin anayasasidir. Ve bu anayasa mayasindan ozgun bir yasam ortami ve kisisel hurriyet dogar.

  ... - LoremIpsum

  Benim "bayramim" degil bu! Yillarca askeri vasayetin gölgesinde zorla tek tip üniforma ve askeri disiplinle kutlattilar, gercekleri bizlerden saklayarak. Simdi bunca zulum, bunca insalik sucu yasamis biri olarak benim bu zulümü kabullenmemi kimse beklemesin. Benim degil bu "bayram", kabul etmiyorum!