Daha kaç çocuğun ölmesini bekliyorsunuz?

Daha kaç çocuğun ölmesini bekliyorsunuz?
Daha kaç çocuğun ölmesini bekliyorsunuz?
Kum ocağı firmalarının Dicle Nehri kıyısındaki Ulutürk köyü yakınlarında ruhsatname şartlarının dışına çıkarak açtığı çukurlarda beş çocuk boğulunca köylüler isyan etti


MEHMET TÜRK  / SERDAR SUNAR

DİYARBAKIR - Bismil ilçesinin Uluturk köyü yakınlarından geçen Dicle Nehri kıyısındaki kum ocaklarında firmaların izinleri dışında kum çekmesi nedeniyle oluşan çukurlarda son üç yılda beş çocuk boğularak öldü. Nehir kıyısında evi bulunan 35 yaşındaki Hülya Arslan’ın 13 yaşındaki Şehnaz, 6 yaşındaki Beritan ve 10 yaşındaki kızı Şilan Arslan 3 yıl önce aynı çukurda boğuldu. Çocuklarını bir türlü unutamadığını belirten Hülya Arslan, “şunları anlattı: Eltimin oğlu 13 yaşındaki Baver Kaya da o çukurlardan birinde boğuldu. Kum ocağını işletenler kum taşıyor, oluşan çukurlar daha sonra su ile doluyor. Yaz mevsiminde çocuklar da gelip bu çukurlara giriyor. Çukurdan olmasa çocuklar boğulmazlardı. Kum ocağı işletmelerinin burdan kalkmasını istiyoruz. Bugün benim başıma gelenler yarın herkesin başına gelebilir.”

Başbakanlık ilgisiz kaldı
Uluturk Köyü’ndeki 39 yaşındaki Resul Aydın da konuyu Başbakanlığa bildirdiklerini, Başbakanlığın, valilik ve ilçe kaymakamlığına yazı yazmasına rağmen bugüne kadar işlem yapılmamadığını söyledi. Aydın, “Uluturk Köyü olarak kusuru olanlar hakkında dava açılmasını istiyoruz” dedi.
Resul Aydın, kum ocağı işletmecilerinin, 15 ve 9 dönümlük iki ruhsat aldıkları halde binlerce dönümlük alandan kum çıkardığını, köyün otlak ve sulak alanlarında da çalışma yapmak için ocak yetkililerinin başvurduğunu ileri sürerken şöyle dedi:
“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne 1B grubu olan kil madeni işletme ruhsatı talebinde bulunmuşlar. 314 bin 427 numaralı sistem erişim numarasıyla müracaatı yapan kişi de Diyarbakır İl özel İdaresi Strateji Geliştirme Dairesi Ruhsat ve Denetim Şubesi’nde görevli maden mühendisi Fethullah Tulan’dır. Bu kişi imza yetkilisidir ve halen görevi başındadır. Bu konu ile ilgili 6 müracat bulunuyor. 2 müracaat kabul edilmiş, dördü değerlendirmede.”
Diyarbakır Özel İdaresi Ruhsat Denetim Şube Müdürü Turgay Dikel, Uluturk Köyü’nde özel bir madencilik firmasının 2 ruhsatlı kum ocağı bulunduğunu, Fethullah Tulan’ın da firmanın ortağı olduğunu söyledi. Dikel, Tulan’ın özel idarede de hizmet alımı şeklinde görev yaptığını da belirttikten sonra şunları söyledi: “Yani bir nevi danışmanlık hizmeti görüyor. Resmi kurum memuru değil. Biri 30 dönüm diğeri de 12 dönümlük 2 kum ocağı işletme ruhsatları vardır. Çocukların boğulduğu çukurlar, daha önceki firmalar tarafından açılmıştı. Sonra söz konusu o firmaların ruhsatları iptal edilmişti. 15 gün önce kum ocaklarında denetleme yaptık. Resmi rapor hazırlanıyor. Bugüne kum ocağı işleticilerine 5 milyon TL ceza kestik. Kum ocakları normalde 1- 3 metre arasında derinliklerde kazı yapma yetkisine sahiptir.”