Daha kaç çocuk yanacak?

Van kent merkezinde dün silahlar konuştu. Peş peşe meydana gelen iki silahlı olayda dört çocuk yaralandı.
İlk olay saat 10.00'da Şabaniye Mahallesi'nde meydana geldi.
Haber: FEYAT ERDEMİR / Arşivi
FAHRETTİN GÖK / Arşivi

VAN - Van kent merkezinde dün silahlar konuştu. Peş peşe meydana gelen iki silahlı olayda dört çocuk yaralandı.
İlk olay saat 10.00'da Şabaniye Mahallesi'nde meydana geldi. Umur ailesinin 4 yaşındaki çocukları Şeval, dün evinin önünden geçen yolda oynarken, nereden geldiği belli olmayan tabanca kurşunuyla başından vuruldu. Kanlar içinde yere yığılan Şeval Umur'u hareketsiz gören annesi Filiz Umur, yoldan geçen bir aracın çarptığını zannederek hemen yanına koştu.
Şeval, trafik kazası geçirdiği sanılarak koma halinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Acil Servis'te başından kurşunla vurulduğu anlaşılan küçük kız, makineye bağlı yaşatılmaya çalışılsa da kurtarılamadı. Yakınları Şeval'in tabancayla vurulduğunu öğrenince sinir krizleri geçirdi.
Tek iz boş bir kovan
Bu olaydan hemen sonra, Şabaniye Mahallesi'ne 5 kilometre uzaklıktaki Süphan İlköğretim Okulu'na kimliği belirsiz kişilerce ateş edildi. Bir kurşun Van-Edremit karayolu kenarındaki okulun dördüncü katındaki 7-C sınıfının penceresine isabet etti. Kırılıp dağılan cam parçaları Mevla Günyol, Saim Okan ile Orhan Üçoş'un yaralanmasına neden oldu.
İpekyolu Devlet Hastanesi'ne götürülen öğrenciler ayakta tedavi gördü.
Her iki silahlı saldırının birbiriyle bağlantılı olabileceğinden şüphelenen polis, yaptığı aramada sadece Şeval'in vurulduğu yerde bir adet boş kovan bulabildi. Yetkililer soruşturmanın sürdüğünü açıkladı.
Düğün izlerken ölen çocuklar
Dört çocuğun hayatıyla oynayan bu saldırılar, Türkiye'de ne bir ilk, ne de son. En son 28 Ocak'ta Mersin'de yaşayan 9 yaşındaki Leyla Aydın 'serseri kurşun' hedefi olmuştu. Evinin damında salıncağında sallanan küçük Leyla, nereden geldiği belli olmayan kurşunla başından vurulmuş, götürüldüğü hastanede kurtarılamamıştı.
9 Aralık 2004'te Gaziantep'te evinin damından düğün izleyen Tuğba Topal, başına isabet eden kurşunla öldü.
Antakya'da da 7 Ağustos 2004'te düğün izleyen 9 aylık hamile Fatma Apiş, tabancayla rastgele açılan ateş sonucu karnından yaralandı. Hastanede sezaryenle doğum yaptırılan kadının karnındaki bebeğinin bacağından yaralandığı belirlendi.
2004 yılının eylül ayında da İskenderun'da dört yaşındaki Oğuzhan Koca, evinin balkonunda oynarken vurulup öldü.