@ismailsaymaz

Daha yargılanmadan cezamı kestiler

Casuslukla suçlanan er Utku Kalı, cezaevinde ve hastanede psikolojik ve fiziki işkencelere maruz kaldığını, şimdiden cezasının kesildiğini söyledi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Redhack’e askeri istihbarat belgesi sızdırdığı iddiasıyla dört aydır tutuklu yargılanan ve en son intiharın eşiğine geldiği için Erzurum Mareşal Fevzi Çakmak Askeri Hastanesi’nde tedavi altına alınan er Utku Kalı, henüz yargılanmadan cezaevinde ve hastanede kendisine cezanın kesildiğini söyledi.
Kalı, “En çok ağırıma giden ‘Bir ablan mı var ha’ denmesi, anneme yönelik hakaretler” dedi.
Erzurum Mareşal Fevzi Çakmak Askeri Hastanesi’nde tedavi gören Kalı, avukatı ve ablası Ceren Kalı aracılığıyla gönderdiğimiz soruları yanıtladı:
Redhack’e askeri istihbarat belgesi sızdırdığınız iddia ediliyor. Bu iddia doğru mudur?
Kesinlikle ilgim ve alakam yok. Redhack’i sadece internet üzerinden gerçekleştirdikleri eylemlerden dolayı herkes kadar biliyorum. Redhack üyesi değilim, üyesi olan arkadaşım ve yakınım yok. Bilgisayar kulllanımım hiçbir zaman hack şeklinde olmadı, zaten böyle bir bilgim, yeterliliğim de yok. Ben bu iddiayı, tutuklandığım gün Ceren (Avukatı Ceren Kalı) geldiğinde ondan öğrendim.
Casusluk suçlamasını ve hakkınızda 25 yıla kadar hapis cezası istenmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?Ben hiçbir şey yapmadım, insan bir şey yapmadan nasıl casus olabilir ki? Bugüne kadar çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü projelerde çalıştım. Engellilerin engellerini kaldırmak adına projelerde yer aldım. Huzurevlerine ziyaretlere giderek yaşlılara destek olmaya çalıştım. Bu ülke ve insanları için bu kadar katma değer üretiyorken, üretmeye çalışıyorken ‘casus’ suçlaması sizce de ağır değil mi? İşlemediğim bir suçtan dolayı içerideyim, hatta artık ruh sağlığı sorunları yaşayacak duruma getirilmem nedeniyle hastanedeyim. Henüz bir mahkeme bile beni yargılamamışken herkes kendince bir adalet sistemini kurmuş, beni de böyle cezalandırırken artık adaletle ilgili konularda yorum yapmanın anlamlı olmadığına inanıyorum.
Gözaltına alındığınızda size yönelik bir kötü muamele oldu mu?
Yardımcı oda denilen bir odada kıdemli çavuş ve uzman jandarma tarafından sorgulandım. Birden çok kez tokat atıldı, karın boşluğuma sertçe vuruldu, boğazım sıkılarak duvara çarpıldım. Bana sürekli ‘Vatan hainisin, hapishanelerde çürüyeceksin. Kimse seni kurtaramayacak. O. çocuğu, senin a. Demek bir ablan var’ gibi hakaret, tehdit ve dayağa maruz kaldım. En çok ağırıma giden ‘Bir ablan mı var ha’ denmesi, anneme yönelik hakaretler. Bunlar savcının bilgisi dışında yapılmış. Doktor muayenesine götürmemelerini savcının biliyor olması gerekmez mi? Herkes sustu benim yaşadıklarıma, hakkımı koruması gerekenler sustu.
Askeri cezaevinde çıplak aramaya maruz kaldığınız, taciz edildiğiniz, gazetelerin size verilmediği ve başkaca olumsuz uygulamaların yaşandığı ifade ediliyor. Cezaevinde neler yaşadığınızı anlatır mısın?
Ailemin geldiği açık görüşler, avukat görüşleri, milletvekili Hüseyin Aygün’ün ziyaretinden sonra çırılçıplak soyunarak arandım. Doktora götüren askerlerin muayenelerde ciddi baskı ve müdahalesiyle karşılaştım. Bir doktor muayenesi dönüşü sinir krizi geçirdim. Beni doktora götürmedikleri gibi, ‘Erkek adam ağlar mı’ diye aşağıladılar, küfrettiğim iddiasıyla hakkımda şikâyetçi oldular. Yıllar önce okulum evrakları askerlik şubesine göndermediği için bakaya kalmaktan yargılanmış ve beraat etmiştim. Bunun dışında adliyeye yolum düşmemişti. Nefes almamdan bile şikâyet edebilirler. Geç kalktınız diyerek tutanak tutup zorla savunma yazdırdılar. Mektuplarımı vermiyorlar, yazdığım mektuplar sansürleniyor. Diğer tutuklular tarafından sıklıkla sözlü olarak taciz ediliyorum. Üzerime çakmak atan mı dersiniz, terörist diye arkamdan bağıran mı dersiniz yoksa kameraların olmadığı alana çekerek darp etmek isteyen mi dersiniz. Bunların hepsini yaşadım. Gazeteler önce geliyordu. Bir süre sonra gelmez oldu. Gazetenin gelmediği günlerde benimle ilgili haber varmış. Kitapları kontrol edildikten sonra teslim alabiliyorum. Nasıl insanlara tekrar güvenebileceğim bilmiyorum.
Hastanede herhangi bir olumsuzlukla karşı karşıya mısınız?
Hastanedeki tutuklu koğuşu en alt katta. Dışarıda hava 22 dereceymiş mesela, bugün beş derecede yaşıyorum. Doktorlarla görüşürken kelepçesinin çıkarılmasına sevinir mi insan, ben seviniyorum. Hemşireler tutuklulardan korktukları için ilaçlarımı çok nadir bulunduğum yere getiriyorlar. Genellikle benim kelepçeli olarak üst kata çıkıp, içmem gerekiyor. Hemşirelerin korkularını bana yansıtmaları hiç hoş değil, sonuçta ben tutukluyum sadece, yargılanmadım bile.


  http://www.radikal.com.tr/115112811511285

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KENDİ KALBİNİ ISIRAN DEVLET - kartopu_

  Nazım Hikmet şiir yazdı on beş yıl yattı, yetmedi öldürülmek istendi.Sabahattin Ali en iyi Türk romanclardandı öldürüldü.Abidin Dino dünyaca ünlü ressamımız, Yılmaz Güney en iyi sinamacımızdı, sürgünde öldüler.İsmail Beşikçi "kürt vardır" dediği için yirmi yıla yakın cezaevinde kaldı.Kitapları yasaklandı.Toplatıldı.Zaman onların haklı ve onurlu olduklarını defalarca kanıtladı.İşkencede insan öldürdükleri sabit olanlar, katillere yeşil pasaport dağıtanlar toplu mezarlarda binlerce faili meçhul(?)ceset gömenler, yalancılar, rantçılar muteber siyasetçi, vali, kaymak vs oldular.Şu açık, devletimiz katili ve tecavüzcüyü, işkenceciyi seviyor.E, bu kadar pislik elbet yoğun bir din -ahlak söylemiyle örtülecek; eskiden de vatan millet söylemiyle örtüldüğü gibi.Utku gibi gençler ise bu ülkenin kalbi, vicdanı, türküsüdür.Hep anılacak, hep yaşayacaklar.

  Yargi - celal103

  Turkiyede devletin korucusudur sadece baska bir gorevi yok.Yargilanmak mi o sadece prosudurlerden biridir.Mahkemeye gelip gidersin cezan senin alindigin gun dosyanin uzerine yazilmistir. Bundan kurtulman mucize gerektirir.Buna imkanin yoktur.Kurban secilir,yakalanir,fiziki ve psikolojik iskence yapilir,ceza soylenir,hapis yatarsin. Verilen ceza bittiginde belkide fiziki ve psikolojik olarak bitmissindir. kolay gelsin.

  FAŞİST DEVLET SİSTEMLERİNDE - pispor

  işkence asla bitmez Belki şu AKP hükümeti döneminde fiziki işkence azalmıştır ama sistematik işkence katmerleşmiştir İnsanın fiziki işkenceye dayanması zor değildir nihayeti işkenceye ya dayanırsın yada ölürsün ya teslim olursun yada olmazsın ama bir işkence var ki annene babana kız kardeşine ağza alınmayacak küfürler ederler işte bu fiziki işkenceden daha zor insanın zoruna giden başka şey olamaz

  demekle olmuyor - likapa

  bir de iddiaları görmek lazım.ben suçsuzum demekle olmuyor bu işler. ergenekoncular da süttün çıkmış ak kaşık kendilerine sorarsanız.devlet boş yere bu vatandaşı cezaevine yatırmakla eline nee geçecek sanki dünyada çok meşhur biriylimş gibi!!

  sapla saman ayrılmaz bu sınırlarda - fısıltı

  katiller koltuk atlayıp totolarını yayar ve hiçbir şey yapmamış gibi pişkin pişkin ekranlara çıkarken (Gezi'nin katilleri,Hrant'ın katilleri, Ceylan'ın,Uğur'un katili,Roboski'nin katilleri,Uludere'nin katilleri gibi) Utku gibiler yapmadıkları şeylerin bedelini hayatları ile ödesin. ki kaldı ki yapmış olsun, devletin yapmış olduğu katliamın belgesini ortaya çıkarması vatana ihanetle suçlanması ve cezalandırılması kadar saçma bir şey olabilir mi? vatandaşını katleden devlet, suçlusu belgeyi çıkardığını idda ettikleri Utku olsun. uzuuuuun zamandır çok uzun zamandır adaletin de adalete ihtiyacı olduğu gerçeği gün gibi belli ki bu ülkede!