Daimi depremzede

27 Haziran 1998'de 6.3 büyüklüğündeki
depremle sarsılan Ceyhan ve Adana'da yıkımın izleri hâlâ silinemedi.
Haber: MURAD DOĞUKANLI / Arşivi

ADANA - 27 Haziran 1998'de 6.3 büyüklüğündeki
depremle sarsılan Ceyhan ve Adana'da yıkımın izleri hâlâ silinemedi. 146 kişinin öldüğü, 60 bin ev ve işyerinin hasar gördüğü Adana'nın 'doğal afet planı' ancak bu yıl son şeklini alabildi. Yakapınar beldesinde 2 bin kişilik 345 aile, briketleri
üst üste dizerek yaptıkları kulübelerde yaşıyor. Aileler, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi (TKİ) arasındaki bürokratik işlemler anlaşmazlığa takıldığı için yeni konutlarına taşınamıyor.
Bakanlığın sit alanında evleri ağır hasar görenlere, "Tehlikedeyseniz yıkın ama sit alanı olduğu için yenisini yapmayın. Size Adana'da yapılan evlerden vereceğiz" dediğini belirten Yakapınar Belediye Başkanı Muammer Yaşar, "Hatta 97 kişiye kura çektirdiler. Ama konutları TKİ Adana'dakiler için yaptığından, bizim için Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'ndan bedeli karşılığı arsa veya para istiyor. Bakanlık bunu veremedi. Bu nedenle 2 bin kişi kulübelerde yaşıyor. Adana'daki deprem evleri boş duruyor" diye konuştu.
Adana'da deprem sonrası yapılan 4 bin afet evinden 2 bin 500'ü hak sahiplerine dağıtıldı. Kalan evlerin bir bölümü ise Emniyet Müdürlüğü'ne tahsis edildi. Ancak Emniyet mensupları bu konutları beğenmeyip başka lojmanlara taşındı ve evler boş kaldı.