Dalaman kurudu rafting durdu

Zorlu etaplarıyla tüm dünyadan macera tutkunlarının gözdesi olan Dalaman Çayı'nda rafting, kuraklık yüzünden karaya oturdu! Bereket Barajı'ndaki su seviyesinin yarı yarıya düşmesi ve Dalaman Çayı'na su verilememesi yüzünden rafting haftada üç güne indi.

MUĞLA - Zorlu etaplarıyla tüm dünyadan macera tutkunlarının gözdesi olan Dalaman Çayı'nda rafting, kuraklık yüzünden karaya oturdu! Bereket Barajı'ndaki su seviyesinin yarı yarıya düşmesi ve Dalaman Çayı'na su verilememesi yüzünden rafting haftada üç güne indi. 12 kilometrelik Dalaman Çayı'nda bundan böyle sadece pazartesi, çarşamba ve cuma günleri rafting yapılabilecek. Karar Köyceğiz Kaymakamlığı'nda rafting şirketi temsilcileri, sulama birlikleri ve baraj yetkililerinin ortak
toplantısında alındı. Bereket Enerji Üretim A.Ş. Dalaman Hidroelektrik Santralları İşletme Şefi Mehmet Büyükkılıç, barajdaki su seviyesinin kuraklık nedeniyle düştüğünü söylerken, "Rafting yapılabilmesi için 3 saat 25 dakika boyunca çaya saniyede 12 metreküp su gönderiyoruz. Sulama
için ise bunun yarısını veriyoruz. Her 3 saat 25 dakikalık su verişimizde baraj seviyesi bir metre düşüyor" dedi. Yıldız, barajdaki su oranının geçen yıla oranla yarı yarıya düştüğünü de söyledi.
Rafting organizasyonları düzenleyen turizm şirketleri ise bölgede turizm gelirlerinin düşmesinden korkuyor. Raftingin yıllık getirisi 700 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında.