Dalaman pek havalı

Sekiz uçaktan inen 1700 yolcunun işlemlerinin bir saatte yapılabildiği, bir yolcunun 15 dakikada alandan ayrılabildiği Dalaman Havalimanı, Avrupa'nın turistik bölgelerdeki en iyi altı havalimanı arasında gösterildi.
Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi
ERCAN KAYLI / Arşivi

MUĞLA - Sekiz uçaktan inen 1700 yolcunun işlemlerinin bir saatte yapılabildiği, bir yolcunun 15 dakikada alandan ayrılabildiği Dalaman Havalimanı, Avrupa'nın turistik bölgelerdeki en iyi altı havalimanı arasında gösterildi.
İngiltere'nin yüksek tirajlı pazar gazetesi Sunday Times 15 Temmuz tarihli sayısında Avrupa turistik bölgelerindeki havalimanları içinde Dalaman'ı İspanya'nın Palma ve Malaga, Portekiz'in Faro, Yunanistan'ın Atina ve Korfu havaalanları ile birlikte Avrupa'nın en iyi altı havalimanı arasında gösterdi. Gazete, "Büyük iş yoğunluğuna rağmen liman başarıyla yönetiliyor" diyerek personeli övdü, tuvaletlerin temizliğini ve free-shop'ların ucuzluğunu anlattı.
Dalaman Kaymakamı Mehmet Suphi Küspeci, haberin kent adına onur verici olduğunu belirterek, "Havalimanında genç ve dinamik bir ekip görevli. Herkes işini tam yapıyor" diye konuştu. Kaymakam Küspeci, alanda vizenin 15, polis kontrolünün ise 10 saniyede tamamlandığına da işaret ederek,
"Vizesiz yolcu, beş kişinin çalıştığı vize bölümünden 10-15 saniye arasında onay
alıp, pasaport polisine geçer. Bir yanda altı, diğer yanda dört kontrol noktasına gelen turist, buradan da pasaportu optik okuyucuya müsait ise 10 saniyede geçer. Valizlerin gelişi dahil, turistin alan dışına çıkışı 15 dakikayı geçmez" dedi.
Bir günde 60 uçak
Pazartesi ve cumartesi günleri 40-60 uçak inen ve geçen yıl 830 bin yolcu gelen Dalaman'a bu yıl 1 milyon 200 bin kişi bekleniyor. Bin personelin hizmet verdiği havalimanında 110 polis 24 saat görev yapıyor. Ayrıca 95 kişilik özel güvenlik birimi bulunuyor. Özel güvenlik personeli sayısı 102'ye çıkarılacak ve jandarmanın görevini üstlenecek. Alanda yağmur veya sis gibi koşullarda da iniş yapılabiliyor. Modern donanımlı alandaki aprona 21 uçak park ediyor.