Dalaman TİGEM otel olmayacak!

Dalaman ve Ortaca'daki narenciye bahçeleri, kesilerek otel olmaktan şimdilik kurtuldu. Danıştay 6. Dairesi, Muğla Dalaman tarım işletmesi arazilerinin, turizm bölgesi ilan edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurdu.

ANKARA - Dalaman ve Ortaca'daki narenciye bahçeleri, kesilerek otel olmaktan şimdilik kurtuldu. Danıştay 6. Dairesi, Muğla Dalaman tarım işletmesi arazilerinin, turizm bölgesi ilan edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurdu.
6 Ocak 2005 tarihli kararla Dalaman ve Ortaca ilçeleri sınırları içinde bulunan 300 bin dekar arazi kültür ve turizm bölgesi ilan edilmişti. Türkiye'nin en büyük çiftliklerinden olan yaklaşık 34 bin dekarlık Dalaman TİGEM (Tarım İletmeleri Genel Müdürlüğü) de bu bölgenin içinde kalmıştı. Tarım-İş Sendikası ve TEMA Vakfı, kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı. Danıştay 6. Dairesi, kararın yürütmesini durdurdu. Karar üzerine açıklama yapan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, Dalaman Çayı'nın bir tarafını Akdeniz, diğer tarafını Ege olarak bölen ve denize kadar uzanan toprakların turizme açılmaya çalışıldığını hatırlattı. Dalaman TİGEM arazilerinin ovanın akciğeri olduğunu belirten Günaydın, "Arazide, yılda üç çeşit ürün alınıyor. Topraklar 11 ilin tohumluk ihtiyacını karşılıyor. Eğer topraklar turizme açılırsa 150 bin ağacın yok edilecek, narenciye bahçeleri üzerinde turizm yükselecek, tohumda dışa bağımlılık artacak" dedi.
Mısır Hıdivi ziraate açmıştı
Dalaman TİGEM'in olduğu topraklar, Mısır Hıdivi Abbas Paşa tarafından 1905'te ziraate açılmıştı. İstanbulluların ünlü Hıdiv Kasrı'nı yaptıran kişi olarak tanıdığı Abbas Paşa'nın tarıma açtığı ovanın ıslahı yıllar boyunca sürdü. Dünyanın 17. Türkiye'nin sekizinci büyük çiftliği olan Dalaman TİGEM, Dalaman'ın yerleşim merkeziyle hemen hemen aynı büyüklükte.