Dalaman'da arsa fiyatları üçe katlandı

Caretta caretta ve ender bulunan Nil kaplumbağalarının yumurtlama alanı olan, birinci ve ikinci derecede sit alanı Dalaman'ı bugünlerde
'betonlaşma' heyecanı sardı.

MUĞLA/İSTANBUL - Caretta caretta ve ender bulunan Nil kaplumbağalarının yumurtlama alanı olan, birinci ve ikinci derecede sit alanı Dalaman'ı bugünlerde 'betonlaşma' heyecanı sardı. Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu'nun, "Dalaman'ı turizm cenneti yapacağız" sözleri, ilçede arazi fiyatlarını bir buçuk ayda üçe katladı.
Mumcu yerel seçimden önce, partisinin belediye başkan adayı Beyhan Korkut'u desteklemek üzere Dalaman'a gittiğinde, "Seçimi kazansak da kazanmasak da Dalaman mutlaka turizm kenti olacak. Yat limanları ve beş yıldızlı oteller yapacağız" dedi. Korkut seçimi kazanınca, ilçedeki arazi fiyatları ve talepler arttı. Özellikle Sarıgerme ve Çürükardı mevkiilerinde arsaların metrekare fiyatı 10 milyon liradan 30-40 milyon liraya çıktı.
Başkan: Projelerimiz hazır
Deniz kıyısındaki yerlerin değerinin daha da yükseleceğini belirten Ontur İnşaat ve Emlakçılık Şirketi sahibi Onur Turgut, "Dalaman'ın geleceği çok parlak. Böyle giderse rakamlar çok daha yukarılara tırmanacak"
dedi. Belediye Başkanı Korkut da konaklama ve eğlence tesisleri yapılabilecek bölgeleri belirlediklerini, bu yörelere ait plan ve projeleri hazırladıklarını belirterek şöyle konuştu:
"Dalaman'ın 117 km.'lik sahili var ama bundan kimse yararlanamıyor. Çünkü doğal sit. Tesis kurulamıyor. Şimdi buradaki sit kaldırılacak. Bu konuda Ankara'da çalışma yapılıyor. Bu nedenle TİGEM arazisinin bir bölümü Kültür Bakanlığı'na devredildi. Doğal denge bozulmadan, görüntü kirliliği oluşturulmadan tatil köyleri, oteller ve yat limanları yapılacak. Hükümet bizi destekliyor."
Ekinci: Sit kararı kaldırılamaz
Mimarlar Odası Genel Başkanı Ekinci ise Dalaman'daki sit kararının kaldırılabilmesinin mümkün olmadığına dikkat çekti. Ekinci, "Oradaki sit kararının kaldırılabilmesi için sit alanındaki doğanın ve orayı çevreleyen arkeolojik alanların da kalkması lazım. Bu mümkün olmadığından, bölgenin sit statüsü değişemez" dedi.
(dha, Radikal)