Dalaman'da rafting zamanı

Dalaman Çayı, profesyonel raftingçilerin yanı sıra macera tutkunlarının da gözdesi...
Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi

MUĞLA - Dalaman Çayı, profesyonel raftingçilerin yanı sıra macera tutkunlarının da gözdesi... 12 km.'lik sürprizlerle dolu parkur, Avrupa'nın en zorlu iki etabını barındırıyor.
Akköprü Köyü'nden minibüslerle 1.5 saatlik bir yolculuğun ardından yarışların başlayacağı Meşebükü mevkiine gelen maceraseverlere önce küreklerin nasıl kullanılacağı, kayalara gelince neler yapılacağı, suya düşüldüğü zaman sırtüstü nasıl durulacağı öğretiliyor.
Parkurun en rahat ve tehlikesi az olan 'Meşebükü' etabı 3 km. sürüyor. Burası aşıldıktan sonra sular aniden azgınlaşıyor. Burada Avrupa'nın en zorlu etapları arasında sayılan ve zorluk derecesi 3-4 olan 'Sapan' ve 'Nazar' etapları bulunuyor. Daha sonra 'Kayageçidi' etabı geliyor. Çam ağaçları, zakkumlar ve bölge-ye has değişik çiçeklerle dolu olması nedeniyle 'Hollywood' adı verilen beşinci etap, eğlence alanı olarak kullanılıyor. 'İkizler' bölgesi olarak adlandırılan altıncı etapla tehlikeli olan yedinci etapta botlar devriliyor ya da kayalara oturuyor.
Rafting sezonu mayısta açılıp ağustos sonu kapanıyor. Çay, Fethiye, Marmaris ve Bodrum gibi turizm merkezlerine yakınlığı nedeniyle yılda 20 bin turisti ağırlıyor. Tur acenteleri bölgeye günlük turlar düzenliyor. Natura Turizm'in lider rehberi Recep Güler, "Dalaman orta-profesyonel karışımı bir parkur. Tehlikeli bölgelerin yanı sıra hiç sorunu olmayan hatta zaman zaman yarışmacıların bottan atlayıp sırt üstü yüzerek gittiği alanlar da var" dedi.