Dalaman'da 'verimli toprak' kavgası

Akköprü Barajı'nın dolgu malzemesi için Dalaman'ın verimli tarım topraklarının tahrip edildiği iddia edildi. Sivil toplum örgütleri, konuyla ilgili panelde köylüye "Toprağınıza sahip çıkın" çağrısı yaptı.

MUĞLA - Akköprü Barajı'nın dolgu malzemesi için Dalaman'ın verimli tarım topraklarının tahrip edildiği iddia edildi. Sivil toplum örgütleri, konuyla ilgili panelde köylüye "Toprağınıza sahip çıkın" çağrısı yaptı.
'Dalaman Ovası'nın verimli toprakları niçin alınıyor?' panelinde Jeoloji Mühendisleri Odası yöneticisi Dr. Eşref Atabey, Akköprü Barajı'na kil çekirdek dolgu malzemesi temini için Taşlıburun, Dereköy ve Gürköy mevkiilerinde tarım arazilerinin delik deşik edildiğini söyledi. Toprağın bir metre derinliğe kadar kazıldığını, kille birlikte verimli toprakların da baraja taşındığını anlatan Atabey, "Amacımız baraja karşı çıkmak değil. Verimli tarım arazilerinin tahribatına karşıyız. Bu toprakları alabilmek için sizi korkutup kâğıtlar imzalattılar. Üstelik önce baraj dolgusuna elverişli kil toprak diye rapor verip kazıyorlar, bir müddet sonra çakıl çıktı diye arazileri iade etmeye çalışıyorlar. Artık bir şeye imza atmayın ve toprağınıza sahip çıkın."
Belediye Başkanı Beyhan Korkut da "Bu çukurlarda üreyecek sivrisinekler başımıza dert olacak" diye konuştu.
Barajı yapan NTF firmasının projeler müdürü İlker Akar ise "Tarım toprağı işimize yaramaz. Yüzeydeki tarım toprağı sıyrılarak altındaki kil alınıp, kalan zemin üzerine tarım toprağı tekrar seriliyor. Bu sistemle toprak daha verimli hale geliyor" dedi.