Dalan ABD'de, polisler odasında

Dalan ABD'de, polisler odasında
Dalan ABD'de, polisler odasında

Polis, dün sabah hem İSTEK Vakfı?nda hem de Yeditepe Üniversitesi?nde arama yaptı. FOTOĞRAF: GÖKHAN KARAKAŞ

Ergenekon, halen ABD'de olan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'a uzandı. Kemal Yavuz ve altı muvazzaf subay da gözaltına alınanlar arasında

İSTANBUL - Ergenekon operasyonunun İstanbul ayağında gözler iki önemli gelişmeye çevrildi. Biri eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan’ın kurduğu Yeditepe Üniversitesi ve İSTEK Vakfı’ndaki polis aramaları oldu. Aramaların ardından Dalan’ın oğlu Barış Dalan gözaltına alındı. İkinci önemli gelişme ise kentte altısı muvazzaf subay olan ve aralarında emekli orgeneral Kemal Yavuz’un da bulunduğu 13 kişinin gözaltına alınmasıydı.
İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri dün sabah önce İSTEK Vakfı’nın Acıbadem’deki merkezine giderek arama yapmaya başladı. Arama sırasında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hikmet Çetinkaya vakfa geldi. Ancak polis Çetinkaya’nın içeri girmesine izin vermedi.
Polis, saat 07.15’te Kayışdağı’ndaki Yeditepe Üniversitesi yerleşkesine de gitti. Ekipler, Rektör Prof. Dr. Ahmet Serpil ile görüştükten sonra, binadaki, Mütevelli Heyeti Başkanı Bedrettin Dalan’a ait bölüme çıkarak inceleme yaptı. 

Dalan: Hemen döneceğim
ABD’de olduğu öğrenilen Dalan’sa ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, ocak ayı sonunda Türkiye ’ye dönmeyi düşündüğünü, ancak soruşturmanın ortaya çıkması nedeniyle en kısa zamanda Türkiye ’ye döneceğini açıkladı. Dalan, “Polisler gelmiş, arama yapılıyor. Küçük oğlum Barış Dalan’ı ve bir arkadaşımı gözaltına almışlar. Bu ay sonunda dönmeyi düşünüyordum. Her şeyin gözünde bir şeyler oluyor Türkiye de. İki yıldır hukuk adına yanlışlıklar oluyor” diye konuştu.  

İstanbul’da 13 gözaltı 
İstanbul’da ayrıca 13 kişi gözaltına alındı. Zanlılardan altısının muvazzaf asker olduğu belirtildi. Emekli Kurmay Albay İlyas Çınar, Maltepe’deki evinde yapılan aramadan sonra gözaltına alındı. Son olarak Gölcük Donanma Komutanlığı’nda görev yapan emekli Kurmay Albay İlyas Çınar’ın İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek’in kurduğu Talat Paşa Komitesi’ne üye olduğu öne sürüldü.
 Çınar’la birlikte gözaltına alınan isimlerden bazıları Ataman Yıldırım, Mehmet Koral, İlhami Ümit Handan, Özkan Bektaş ve Coşkun Umur. Ergenekon tutuklusu gazeteci Tuncay Özkan’la birlikte Kanaltürk’te ‘Gerçekler’ isimli program yapan emekli Orgeneral Kemal Yavuz ve emekli albay Hüseyin Vural da gözaltındakiler arasında.  

ANAP’ın kurucusu

Dalan kendisine ait vakıflarda arama yapıldığını ABD’den öğrendi.
İstek Vakfı ve Yeditepe Üniversitesi’nin kurucusu Bedrettin Dalan, Turgut Özal’lı siyaset yıllarının önemli isimlerinden. Anavatan Partisi’nin kurucuları arasındaydı. 1984-1989 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı. Döneminde sık sık usulsüzlük ve yolsuzluk iddiaları gündeme geldi. 1989 yılındaki yerel seçimlerde başarısız olunca Demokrat Merkez Partisi’ni kurdu. Parti  1991’de DYP’ye katıldı. Aynı yıl yapılan seçimlerde milletvekili seçildi. Bir dönem milletvekilliğinden sonra siyasetten çekildi.


-----------------------------------------------------------
TOLGA AKINER / MESUT HASAN BENLİ / BETÜL KOTAN / İSMAİL SAYMAZ / SERKAN OCAK / UMAY AKTAŞ SALMAN / OLCAY CAN KAPLAN