Dalan'ın kuryesi tavlada yakalandı

İSTANBUL - Zimmetine 5 milyon lira geçirerek yurtdışına kaçtığı öne sürülen ve Ergenekon soruşturması kapsamında da aranan Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nin eski muhasebecisi Mürsel Önal, Pendik’te bir kafeteryada arkadaşıyla tavla oynarken yakalandı. Önal’ın paraları alarak yine Ergenekon soruşturmasında aranan İSTEK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bedrettin Dalan’ın yanına götürdüğü öne sürülmüştü.
Yeditepe Üniversite yönetimi muhasebe sisteminde yaklaşık 5 milyon liranın eksik olduğunu saptamıştı. Yönetim, bu arada ortadan kaybolan muhabebeci Mürsel Önal hakkında Kadıköy Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. 25 Temmuz’da adliyeye giden Mürsel Önal savcılığa ifade verdi. Serbest bırakılan Mürsel Önal için daha sonra Kadıköy 6. Asliye Ceza Mahkemesi yakalama kararı çıkardı. Ancak Mürsel Önal bir daha bulunamadı. Asayiş Şube Müdürlüğü, Mürsel Önal’ı yakalamak için başlatılan operasyonu dün gece bitirdi. Yurtdışından İstanbul’a geldiği saptanan  Önal, Pendik’te bir kafeteryaya yapılan baskında tavla oynarken gözaltına aldı. Mürsel Önal, Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’e gittiğini söyledi.  
Bedrettin Dalan da haziranda Minsk’te görülmüştü. İş ziyareti için bu ülkeye giden işadamı Yahya Durmaz, bir otelin lobisinde Dalan’la karşılaşmış, bu haber de basına yansımıştı. (dha)