Dalgalı üniversite

Başkent artırmadı
Bazı üniversiteler fiyat artırmazken, bazıları dolar bazında zam yaptı. Başkent, tüm bölümler için 5 bin dolarlık fiyatını değiştirmedi. Dolar olarak yüzde 5 fiyat yükselteceğini açıklayan Bilkent, rakamı yüzde 7'ye çıkardı; tüm bölümler yıllık 6 bin dolar oldu.
En pahalısı tıp
Bahçeşehir, 7 bin dolarlık fiyatı mezuniyete kadar sabit tutacak. Fiyatını TL olarak belirleyen Maltepe'de tıp öğrenimi 12.5, hukuk ve diğer fakülteler 7.5 milyar lira. Kadir Has'ta tıp için 11 bin, fen-edebiyat için 6 bin, mühendislik için 6 bin 500 dolar alınıyor.
KDV yüzde 8
Sabancı'da programlar 8 bin 200 dolar. Koç'ta mühendislik 11 bin 500, diğer programlar 11 bin dolar. Beykent ise KDV dahil 3 bin 500 sterlin alıyor. Diğer üniversitelerin ücretlerine yüzde 8 KDV ilave edilmesi gerekiyor.

ANKARA - Türkiye'de 'dolar' üzerinden eğitim hizmeti sundukları için sert eleştirilerin hedefi olan vakıf üniversiteleri, 'ekonomik kriz'e rağmen dolardan vazgeçmedi. Üniversiteler devletten aldıkları 15 trilyonluk yardımın üzerine, önümüzdeki 2001-2002 eğitim yılı için de öğrenim ücretlerini dolar üzerinden belirledi. Fiyatlarını yeni öğretim yılı için döviz cinsinden belirleyen vakıf üniversitelerinin tıp ve mühendislik fakültelerinde okumanın bedeli, diğer bölümlere göre daha yüksek. 2001-2002 öğretim yılında toplam 24 bin 847 öğrenci alacak olan vakıf üniversitelerinden bazıları, ekonomik kriz nedeniyle döviz fiyatlarının yükselmesinden dolayı ücretleri artırmadı.
Zam yok ama!
Başkent Üniversitesi, 'ekonomik kriz' gerekçesiyle bu yıl fiyatını artırmadı. Üniversite, öğretim fiyatı artışlarının, her yıl bir önceki yıla göre yüzde 7.5 ile sınırlı olacağını duyurdu. Bilkent Üniversitesi ise geçen yıl öğretim fiyatı artışlarının her yıl bir önceki yıla göre dolar bazında yüzde 5 olacağını açıklamasına karşın, bu yıl bu rakamı yüzde 7'ye çıkardı.
Öğretim fiyatını 7 bin dolar olarak belirleyen Bahçeşehir Üniversitesi, bu fiyatı öğrenci mezun oluncaya kadar sabitledi. Maltepe Üniversitesi ise fiyatını Türk Lirası cinsinden belirleyen tek üniversite oldu. Üniversitelerin yeni fiyatları şöyle:
Bahçeşehir Üniversitesi: İngilizce hazırlık sınıfı ve meslek yüksekokulu için KDV hariç 7 bin dolar, tüm lisans programları için ise 7 bin 500 dolar. Öğrenci, mezun oluncaya kadar aynı ücreti ödeyecek.
Başkent Üniversitesi: Tüm programlar için ücret 5 bin dolar. Artışlar, her yıl bir önceki yıla göre dolar bazında yüzde 7.5 olacak.
Bilkent Üniversitesi: Tüm programlar için ücret yıllık 6 bin ABD Doları. Fiyat artışları, dolar bazında yüzde 7 ile sınırlı tutulacak.
Çağ Üniversitesi: Hazırlık sınıfı ve bölümler KDV hariç 5 bin dolar.
Çankaya Üniversitesi: Tüm bölümler ve hazırlık sınıfı için KDV hariç 4 bin 857 ABD Doları.
Doğuş Üniversitesi: Öğretim dili İngilizce olan lisans programları ve İngilizce hazırlık sınıfı için 6 bin 500 dolar, öğretim dili Türkçe olan lisans programları için 5 bin 500 dolar, meslek yüksekokulu programları için 5 bin dolar. Her yıl akademik değerlendirmeye göre genel ağırlıklı not ortalaması 4.00 üzerinden 3.00 ve üstünde olan öğrencilere, o yılı izleyen öğretim yılı ücretinden akademik yılın başında ilan edilen kriterlere göre yüzde 10 ile yüzde 100 arasında indirim yapılacak.
Yeditepe Üniversitesi: Meslek yüksekokulunda, yabancı diller
yüksekokulunda ve hazırlık sınıflarında 2 bin 475 dolar, iktisadi ve idari bilimler, iletişim, fen-edebiyat, güzel sanatlar ve hukuk fakültelerinde 2 bin 700 dolar, mühendislik-mimarlık fakültesinde 3 bin 375 dolar, tıp fakültesinde 4 bin 500 dolar, diş hekimliği fakültesinde 5 bin 625 dolar. Peşin ödemelerde indirim uygulanacak.
İstanbul Bilgi Üniversitesi: İktisadi ve idari bilimler fakültesine bağlı tüm bölümler için yıllık ücret 7 bin 385 ABD Doları, hazırlık sınıfı ve diğer bölümler için 7 bin 50 dolar.
İstanbul Kültür Üniversitesi: Mühendislik-mimarlık fakültesi bölümlerinde ve hazırlık sınıfında 7 bin dolar, diğer fakültelerin bölümleri ve hazırlık sınıflarında 6 bin 750 dolar. Meslek yüksekokullarının bütün programları ve isteğe bağlı hazırlık sınıfları için 5 bin 500 dolar. Öğretim ücreti artışları, ABD Doları cinsinden yüzde 5'ten fazla olamayacak.
Kadir Has Üniversitesi: Tıp fakültesi için 11 bin dolar, fen-edebiyat fakültesi için 6 bin dolar, mühendislik fakültesi için 6 bin 500 dolar.
İktisadi ve idari bilimler fakültesi için 5 bin 500 dolar, İngilizce hazırlık sınıfları için 5 bin dolar, Florance Nightingale Hastanesi Hemşirelik Yüksekokulu, teknik bilimler meslek yüksekokulu, sağlık bilimleri meslek yüksekokulu ve sosyal bilimler meslek yüksekokulu programları
için ücret yıllık 4 bin ABD Doları.
Yeditepe Üniversitesi: Meslek yüksekokulunda, yabancı diller
yüksekokulunda ve yabancı dil hazırlık sınıflarında 2 bin 475 dolar, iktisadi ve idari bilimler, iletişim, fen-edebiyat, güzel sanatlar ve hukuk fakültelerinde 2 bin 700 dolar, mühendislik-mimarlık fakültelerinde 3 bin 375 dolar, tıp fakültesinde 4 bin 500 dolar. Peşin yapılacak ödemede yüzde 10 indirim uygulanacak.
Atılım Üniversitesi: Yıllık öğretim ücreti, ulaşım dahil olmak üzere hazırlık sınıfı ve diğer tüm bölümler için KDV dahil 5 bin 500 dolar.
Beykent Üniversitesi: Tüm bölümler ve hazırlık sınıfı için KDV dahil 3 bin 500 İngiliz Sterlini.
Haliç Üniversitesi: Hemşirelik yüksekokulu için 2 bin dolar, İngilizce hazırlık sınıfı, konservatuvar Türk musikisi ve tiyatro bölümleri ile Amerikan kültürü ve edebiyatı ve psikoloji bölümleri için 4 bin dolar. Moleküler biyoloji ve genetik bölümü, iç mimarlık ve mimarlık, işlet-me (Türkçe), turizm işletmeciliği bölümleri için 5 bin dolar, bilgisayar mühendisliği ve işletme (İngilizce) bölümleri için 6 bin dolar. Üniversitede öğretim ücreti artışları dolar bazında yüzde 5 ile sınırlandı.
Işık Üniversitesi: Üniversitede tüm bölümler ve İngilizce hazırlık sınıfı için KDV hariç 7 bin dolar.
Koç Üniversitesi: Mühendislik fakültesi 11 bin 500 dolar, diğer bütün programlar ve hazırlık sınıfları için 11 bin dolar. Sağlık yüksekokulu ücreti ise 3 bin dolar.
Maltepe Üniversitesi: Tıp fakültesi KDV hariç 12.5 milyar lira. Hukuk, fen-edebiyat, mühendislik-mimarlık, iletişim, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri KDV hariç 7.5 milyar lira. Meslek yüksekokulu ve tüm bölümlerin hazırlık sınıfları KDV hariç 6.5 milyar lira.
Sabancı Üniversitesi: Üniversitedeki tüm programlar için KDV hariç 8 bin 200 dolar. Üniversite, öğrenim ücretini sekiz taksite bölme kararı aldı. Üniversitenin mütevelli heyeti tarafından alınan kararda, taksitli ödemelerin, Akbank şubeleri aracılığıyla yapılacağı belirtildi.
İzmir Ekonomi Üniversitesi: Ücret bütün programlar için KDV hariç 5 bin 500 dolar.