Dalmaz, yılmaz, kapanmaz kumarhane

Kumar oynatıldığı için kapatılmasına rağmen faaliyetlerine ara vermeyen Dalmaz Center bir yıl içinde sekizinci kez mühürlendi.

İSTANBUL - Kumar oynatıldığı için kapatılmasına rağmen faaliyetlerine ara vermeyen Dalmaz Center bir yıl içinde sekizinci kez mühürlendi.
Bir ihbar üzerine Etiler Nispetiye Caddesi'ndeki eğlence merkezine baskın yapan Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, mühürün kırıldığını ve içerisinin dolu olduğunu gördü. Polis mekânı bir ay içinde ikinci kez mühürlerken baskın sırasında iş yerinde olan sanatçı Hayko, konser vermek için geldiğini belirterek, kumar oynatılmadığını söyledi. Eğlence merkezine daha önce düzenlenen baskında, rulet masası, pos makinesi, çok sayıda oyun pulu ile oyun kağıdı ele geçirilmişti. İlk altı baskında işletme sahipleri, kumar oynatmadıklarını, kumar alet ve masası üretmek için Sanayi ve Ticaret Odası'ndan izinlerinin olduğunu söylemişti. Kumarhane olarak düzenlenmiş alanın teşhir salonu olduğunu anlatan işletme sahipleri, gecenin geç saatlerinde 'teşhir salonu'nda bulunan onlarca kişiyi ve kumar pullarını ise açıklayamamıştı.
Dalmaz Center'daki Özak Oyun Makinaları, Ekipmanları San. Dış. Tic. Lmtd. Şti'ye yapılan baskınlar, Kurtlar Vadisi dizisinin bir sahnesinin burada çekilmesinin ardından gelmişti. Dizinin ardından son bir yılda gelen baskınlardan sonra kumarhane her seferinde yasal boşluktan yararlanarak açıldı.
İşletmecisi tutuklandı
18 Şubat'ta yapılan baskında içerde bulunan telsizli kişiler, kapıları kilitlemiş, bu sırada içeridekiler 'kumar izleri'ni yok etmeye çalışmıştı. Hatta bir baskın sırasında polisler masaların üzerinde 'Kumar oynatılmaz', 'Bu masalar teşhir içindir' yazılarıyla karşılaşmıştı. En son 27 Mart günü yapılan baskında 60 kişi gözaltına alınmış, işletme sahibi de tutuklanmıştı.
Bir yıla kadar hapis
Türk Ceza Kanunu'nun 228. maddesine göre kumar oynamanın bir cezası bulunmuyor. Kumar oynatan kişiye ise bir yıla kadar hapis ve para cezası verilmesi öngörülüyor. Ancak cezanın verilmesi için oyun masalarının üzerinde para bulunması gerekiyor. Bu tür mekânların kapısında bekleyen ya da kamera sistemlerinin başında bulunan kişiler, polisin geldiğini kumarhanedekilere bildiriyor. Polis içeri girdiğinde kumar oynayan kimseyi tespit edemediği için sadece kumar malzemesi bulundurmaktan işlem yapıp para cezası veriyor.