Dalyan sazsız kalacak

Tam 21 yıl önce yatıyla Ege'yi dolaşırken görüp âşık olduğu Dalyan'a yerleşen İngiliz kaptan June Haimoff uyardı: Dalyan kuruyor. Adı Dalyan'da bir sokağa verilen 83 yaşındaki kadın kaptan, "Sazlıklar kuruyor.

MUĞLA - Tam 21 yıl önce yatıyla Ege'yi dolaşırken görüp âşık olduğu Dalyan'a yerleşen İngiliz kaptan June Haimoff uyardı: Dalyan kuruyor. Adı Dalyan'da bir sokağa verilen 83 yaşındaki kadın kaptan, "Sazlıklar kuruyor. Boyları kısalıyor. Eskiden Dalko köprüsünden baktığımızda sazlıktan başka bir şey görünmezdi. Şimdi İztuzu plajına kadar her yeri görebiliyoruz. Özel Çevre Koruma Yasası'na göre tekneler en fazla 5 mil hız yapabiliyordu. Şimdi bu 10-12 mile çıktı. 15 kadar da sürat motoru var. Hızlı geçişlerde dalgalar sazların köklerini olumsuz etkiliyor. Motorlar denize mazot atığı bırakıyor. Kaynak suları tarım alanlarının sulanması amacıyla kullanıldığı için Köyceğiz Gölü'nde seviye düştü" dedi.
Konuyu bildiklerini söyleyen Özel Çevre Koruma Kurulu Çevre Koruma, İnceleme ve Araştırma Daire Başkanı Mehmet Menengiç ise "Köyceğiz-Dalyan'ın Yönetim Planı çıkarılıyor. Üç yıllık projenin ihalesi yapıldı. Su, çevre ve zemin incelemesi yapılıp gerekirse acil program hazırlanacak" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7631177631170

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.