Dama çıktı, borcu taksitlendi

Adana'da 3 bin liralık elektrik borcunu taksitlendirmek için geldiği TEDAŞ'da istediği taksit oranını yaptıramayan 43 yaşındaki Ayhan Uludağ, kurumun kullanılmayan 2 katlı binasının damından intihara kalkıştı. Polisin yakaladığı Uludağ, görüştürüldüğü kurum yetkililerinden istediği taksitin yapılmasını sağlayınca rahat bir nefes aldıOlay, Yenidoğan Mahallesi’ndeki TEDAŞ İl Müdürlüğü’nde meydana geldi. Uzun zamandır işsiz olan Ayhan Uludağ, faizleri ile birlikte 3 bin lirayı bulan elektrik borcunu taksitlendirmek için kurum yetkilileriyle görüşmeye geldi. Kanunun öngördüğü şartlarda taksitlendirmenin 4 aya bölünebileceğini söyleyen kurum görevlileri, bunun için de bir kefil getirmesini istedi. Kefil bulamayacağını ve ayda 750 lira ödeyemeyeceğini söyleyen Uludağ, ancak 300 lira verebileceğini ileri sürüp, taksit miktarının 10’a çıkartılmasını istedi. Toplam borcun 10 eşit taksitte ödenmesinin mümkün olmayacağı yanıtını alan Uludağ, kuruma ait olan, ancak, kullanılmayan 2 katlı bir binanın damına çıktı. Kendini aşağı atacağını söyleyen Uludağ’ı ikna edemeyen TEDAŞ görevlileri durumu polise bildirerek yardım istedi.
Olay yerine gelen polis ekiplerinin ikna etmeye çalıştığı Uludağ, ısrarlara rağmen kararından vazgeçmedi. Elindeki telefonla sürekli görüşme yapan Uludağ, eylemini sürdürürken TEDAŞ çalışanları ile işlem yaptırmak için gelen vatandaşlar da merakla izledi. İkna girişimlerini karşılıksız bırakan Uludağ, arkasından yaklaşan polisi fark etmedi. Uludağ’ın beline sarılan polis, eylemciyi kıskıvrak yakaladı.
Atlama girişimi sonuçsuz kalan Uludağ, polis tarafından damdan indirildi. Polis ekiplerinin devreye girmesi ve görevlilerin de yaptığı görüşme sonucunda Uludağ’ın borcu, kefilsiz 10 eşit takside bölündü. İntihar girişimi sonrası amacına ulaşan Uludağ, borcunun ertelenmesi ve işlemlerin tamamlanmasının ardından gözatına alındı.
Akıncılar Polis Merkezi Amirliği’ne götürülen Uludağ, “İşsizim, borcum çok. Ertelemelerini söyledim, kabul etmediler. Ben devlete borcumu ödemek istiyorum, onlar benden kefil istediler. Ben kefili nereden bulayım” diye konuştu. Karakoldaki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen Uludağ, savcılıkça serbest bırakıldı.(dha)