Damadının borcunu ona ödettiler!

Damadının borcunu ona ödettiler!
Damadının borcunu ona ödettiler!
Midyat Süryani Kiliseleri Vakfı Başkanı'na coplu saldırı


Mehmet Halis İŞMARDİN - Midyat ilçesindeki Süryani Kadim Kiliseleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı 70 yaşındaki Anto Nuay'ın, damadı Özcan Ergün'den alacaklı olan bir kişi tarafından copla dövüldüğü iddia edildi. Süryani cemaati içinde huzursuzluğa neden olan dayak olayından ardından Nuay, kendisine saldıran İsa Erman'ın ölümle de tehdit ettiğini belirterek, Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusundu bulundu.
Midyat Süryani Kadim Kiliseleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Anto Nuay, kuyumcu olan damadı Özcan Ergün'den alacağı bulunduğu belirtilen İsa Erman tarafından dövüldüğünü iddia etti. Yediği cop darbelerinin etkisiyle vücudunun çeşitli yerlerinde yaralar oluşan Nuay, ilk kez böyle bir olayla karşılaştığını söyledi. Nuay, şöyle dedi:
“Bu olay nedeniyle, ailemle birlikte çok korktuk. Müslümanlarla kardeş gibi yaşıyoruz. Çok iyi diyaloglarımız var. Bu olayı basit bir alacak davası olarak değerlendiremeyiz. Başka nedenlerin de olabileceği üzerinde durulmalıdır.”
Uğradığı saldırı ardından çok sayıda ‘geçmiş olsun' telefonu aldığını anlatan Nuay, şöyle devam etti:
“70 yaşındayım ve bugüne kadar hiç kimsenin parasını yemedim. Hiç kimse borcu için kapımı çalmamıştır. Damadımdan alacağı varsa zaten alacak. Bu olay bizi üzdü. Nedenini bilmiyoruz. Muhakkak bu olay para için değil, başka maksatlar olabilir. Copun kimler tarafından ona verildiğini, nereden getirdiğini bilmiyoruz. Hükümetimizden isteğimiz bu tür olaylara engel olmasıdır. Süryaniler'e sahip çıksınlar. Turabdin Metropoliti Samuel Aktaş başta olmak üzere herkes çok üzüldü. Gerekli yerle başvurduk.”
Süryani Kadim Kiliseleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Anto Nuay, olayı anlattı. Nuay birkaç Süryani arkadaşı ile birlikte Kuyumcular Caddesi'nde ayaküstü sohbet ettikleri sırada yanlarına yaklaşan bir kişinin koluna girdiğini belirterek şöyle dedi:
“Sanki beni önceden tanıyormuş gibi davrandıktan sonra beni arkadaşlarımın yanından uzaklaştırdı. Ben ilk önce adamın yüzüne bakmadım, arkadaş olabileceğini sandım, bu kişiye baktığımda ilk kez gördüm ve hiç tanımıyordum. Sonradan ismini öğrendiğim bu kişiye ‘Hayırdır' diye sorduğumda? O da ‘Dün akşam damadın Midyat'a gelmiş, kendisinden alacağım var, neden bana haber vermedin’ dedi. Ben de, ‘Geldiğinden haberim yok' dedim. Kendisi de, ‘O parayı senden alacağım’ dedi. Ben de, ‘Sana verecek param yok, kefil değilim, alacağının olup olmadığını da bilmiyorum' dedim. Bu sırada, yanında getirdiği copla bana saldırmaya başladı. Beni darp eden bu şahıstan kendimi ne kadar korumaya çalışmışsam da başarılı olamadım. Vücudumun birçok yerine copla vurdu. Çevredeki vatandaşların ve arkadaşlarımın araya girmesiyle şahsı benden uzaklaştırdılar. Bu sırada beni ölümle tehdit etti. Vatandaşlar adamı uzaklaştırmasa, belki çok kötü olabilirdim.”
Anto Nuay, İsa Erman'ın kendisine dayak atmasının yanında, ölümle tehdit ettiğini belirterek, hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusundu bulundu. (dha)