Dani Rodrik'ten, Taraf gazetesi açıklaması: Tweet'imiz yanlış anlaşıldı

Dani Rodrik'ten, Taraf gazetesi açıklaması: Tweet'imiz yanlış anlaşıldı
Dani Rodrik'ten, Taraf gazetesi açıklaması: Tweet'imiz yanlış anlaşıldı
Taraf gazetesinin kendilerinden görüş istediklerine ancak reddettiklerine dair dün yayınlanan haberlerle gündeme gelen Balyoz davası hükümlüsü Çetin Doğan'ın damadı Dani Rodrik düzeltme yaptı.

Radikal.com.tr - Balyoz Davası sanıklarından Çetin Doğan'ın kızı Pınar Doğan ve damadı Dani Rodrik'in geçen cuma günü kendilerini arayan Taraf gazetesine görüş vermeyi reddettiği yolundaki habere her iki taraftan da düzeltme ve açıklama geldi. Twitter hesabından açıklamalar yapan Rodrik, olayın kendilerinin attığı, "Taraf gazetesi bizden 2.5 yıl sonra görüş istedi" şeklindeki tweet'in olay yeni yaşanmış gibi anlaşılmasından kaynaklandığını belirtti. Rodrik, Balyoz davası kararlarının açıklandığı Eylül 2012'de yaşanan görüş isteme olayının ardından yaşanan olayla ilgili bloglarından yaptıkları açıklamaların arkasında olduklarını ancak konunun güncel olmadığını ifade etti.

Taraf gazetesinden Radikal.com.tr'ye yapılan açıklamada da olayın Balyoz kararlarının açıklandığı döneme ait olduğu, güncelliği bulunmadığı ifade edildi. Açıklamada, dün yayınlanan haberde Çetin Doğan'ın ailesinden görüş alınmak istendiği ancak bunun reddedildiğine ilişkin ifadelerin yer aldığı belirtilerek, "Öncelikle blog sitesine dayanarak yapılan haberde tarih hatası vardır. Görüş talebi 2012 yılında yapılmıştır. Gündemi iki yıl geriden takip etmenin ötesinde; gazetecilikte konunun taraflarından görüş talep etmenin bir yanlış olarak değerlendirilmesi, Taraf'ın haberciliğini değil bunu haber konusu olarak düşünenlerin haberciliğinin sorgulanmasına yol açmaktadır. Doğan ailesinin kendi bloglarından o günkü ruh haliyle verdikleri tepkiyi insani ve doğal bulmakla birlikte, bunun iki yıl sonra haber değeri taşıdığını düşünmenin anlaşılır tarafı yoktur. Haberin bilinçli bir şekilde yapılmadığını düşünerek, bilginize sunarız" denildi.