'Danışma Meclisi yargılansın'

'Danışma Meclisi yargılansın'
'Danışma Meclisi yargılansın'

12 Eylül darbesine ilişkin olarak açılan dava, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi nde görülüyor.

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın avukatı, Danışma Meclisi'nin tüm üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

12 Eylül darbesinin hayatta kalan mimarları olarak yargılanan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın avukatı Bülent Acar, yargılamayı yapan mahkemeye başvurarak ilginç taleplerde bulundu. Acar, kovuşturmanın genişletilmesini ve Danışma Meclisi’nin yaptığı eylemler suç olarak görülüyorsa, üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi.
Evren ve Şahinkaya hakkındaki davaya, bugün Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek. İki sanık yine sağlık nedenleriyle duruşmaya katılmayacak. İfadeleri alındığı için telekonferans sistemiyle de bağlanmayacaklar. Sanıkların avukatı Bülent Acar ise duruşma öncesi mahkemeye başvurarak ilginç taleplerde bulundu. Dilekçesinde, mahkemenin 8 konuda karar vermesini isteyen Acar’ın bazı talepleri özetle şöyle:
İddianame ve davanın yok hükmünde olduğu tespit edilsin. Dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’e uyarı mektubu verilmesi eylemi suç olarak görülüyorsa mevcut davadan ayrılsın. Bu konuda açılacak dava da zamanaşımından düşürülsün.
Darbeye zemin hazırlamak için yapıldığı öne sürülen Çorum, Sivas, Maraş olaylarının yargılama konusu olup olmadığı tespit edilsin. İddianamedeki iddiaların ispatı için gösterilen kurgulanmış eylem ve olgulara ilişkin kitap , yazı, görsel dokümanların delil niteliği taşımadıkları tespit edilsin.
Kovuşturmanın genişletilmesi istemlerinin kabulüyle, delil olarak, ilgili belge, bilgi kayıt ve dokümanların asılları, ilgili makamlardan istensin.
Danışma Meclisi’nin eylemleri için beraat kararı verilsin. Aksi takdirde bu meclisin tüm üyeleri için suç duyurusunda bulunulsun.
Milli Güvenlik Konseyi Başkanı ve üyesinin 12 Eylül 1980 ve 6 Aralık 1983 tarihleri arasında kanunun açıkça suç saydığı eylemleri bulunmaması nedeniyle, aynı sürede zincirleme olarak TCK 146’daki suçu işledikleri iddiasıyla açılan kamu davaları düşsün. Mahkemenin, Bülent Acar’ın Danışma Meclisi üyeleri hakkındaki talebini dikkate alması durumunda, bu meclisin hayatta kalan üyelerinden CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç de şüpheli durumuna düşecek.