Danıştay, atama genelgesine vize vermedi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 'kadrolaşmaya yol açacağı' gerekçesiyle kamuoyunda çok tartışılan Yönetici Atama Yönetmeliği'ne dayanılarak yayınlanan ve 'atamaların en kısa sürede yapılmasının' istendiği genelgesi...

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 'kadrolaşmaya yol açacağı' gerekçesiyle kamuoyunda çok tartışılan Yönetici Atama Yönetmeliği'ne dayanılarak yayınlanan ve 'atamaların en kısa sürede yapılmasının' istendiği genelgesi, Danıştay 2. Dairesi'nden döndü.
Eğitim-Sen'den yapılan açıklamada, sendikanın açtığı dava sonucunda, Danıştay 2. Dairesi tarafından 13 Nisan 2007 tarihli Yönetici Atama Yönetmeliği'nin yürütmesinin durdurulmasına karar verildiği hatırlatıldı.
MEB'in, 'atamaların en kısa sürede tamamlanması' konusunda genelge yayımladığı vurgulanan açıklamada Eğitim-Sen'in bu genelgenin de iptali için bakanlığa başvurduğu kaydedildi. Açıklamada, "MEB'in bu başvuruyu redetmesi üzerine, bakanlığın bu işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay 2. Dairesi'nde başka bir dava açıldı" denildi.
'İleriye dönük etkisi olabilir'
Açıklamaya göre Danıştay 2. Dairesi, bu istemi de yerinde görerek, 'genelgenin iptaline ilişkin istemin reddine dair işlemin yürütmesini' durdurdu. Daire, 'genelgenin ileriye dönük hukuksal etkileri olan bir metin olduğuna' dikkat çekerek, yürürlüğü durdurulan yönetmeliğe göre atama yapılmasına ilişkin genelgenin hukuka uygun olmadığı kaydedildi.
'Geri püskürttük'
Eğitim-Sen Genel Sekreteri Emirali Şimşek, Danıştay'ın bu kararıyla Milli Eğitim Bakanlığı yönetici atamalarının geri alınmasının zorunlu olduğunu söyledi. Şimşek, "Sendikamız, milli eğitim tarihinin en büyük kadrolaşma hareketlerinden birisini geri püskürtmüştür" dedi. Sözkonusu yönetmelik, yazılı ve sözlü sınavları kaldırdığı gerekçesiyle tepki çekmişti.